Dobré dopoledne, dnes je středa 20.11.2024, svátek slaví Nikola, zítra Albert.

Očkování proti kouření cigaret - vakcína NicVAX - účinnost, princip

ockovani_proti_koureni_cigaret.jpgNenapravitelní kuřáci mají novou naději při odvykání: konjugovaná nikotinová vakcína jim totiž může významně pomoci při jejich snaze skoncovat s kouřením.

 

recenze, zkušenosti

Odvykání kouření s NicVAX

Vyplývá to z výsledků modelů na zvířatech i lidech, které byly letos v květnu zveřejněny na jedenácté konferenci o výzkumu v oblasti očkování v Baltimoru. Celá studie hodnotí bezpečnost, vliv na imunitu kuřáků a účinnost konjugované nikotinové vakcíny (NicVAX). Studie má potvrdit fakt, že usnadňuje kuřákům přestat kouřit. Prvotní hypotéza byla, že vakcína může vyvolat vznik protilátek proti nikotinu, které vytrvají v krevním řečišti až jeden měsíc.

Studii vedl a na kongresu ji demonstroval její autor A. I. Fattom, viceprezident výzkumu a vývoje Nabi Biopharmaceuticals v americkém Marylandu. Údaje z experimentů na zvířatech ukazují, že protilátky proti nikotinu snižují jeho množství a omezují vstup nikotinu do mozku. Studie také ukázala změněné reakce zvířat k nikotinu po očkování. Tato pozorování byla testována v následné sérii klinických studií vytvořené nejen jako důkaz, že vakcína může způsobovat produkci protilátek, ale hlavně k určení nejvhodnější dávky.

 

Protilátky proti nikotinu

NicVAX bezpečně způsobuje vznik vysokých hladin protilátek proti nikotinu, a hlavně: pacienti potom neuvádějí zvýšenou touhu po kouření. Očkovaní lidé se nepokoušejí překonat účinek očkování tím, že by kouřili více.

Výsledky jsou velmi nadějné: bylo prokázáno jasné zvýšení abstinence u těch jedinců, kteří měli nejvyšší protilátkovou odpověď. Kouřit přestalo 25 % z nich. To je dvojnásobné množství proti účastníkům ve skupině, kde místo vakcíny bylo podáváno pouze placebo. Zde byl výsledek pouze 12 %.

V další části konference byly vysvětleny další postupy a zkoušky v rámci tohoto zajímavého projektu. V optimálním případě by mohla poslední část začít v druhé polovině září 2008. Drobnou překážkou této studie je, že byla doposud testována jen na třech stovkách kuřáků. To ji mírně limituje a nedovoluje zatím její velké zevšeobecnění.

Je tedy ještě a otázkou času, kdy se budeme moci setkat nejenom s náhradní nikotinovou terapií, ale zajdeme k lékaři na očkování proti kouření.