Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Odběr a darování pupečníkové krve - otázky a odpovědi, informace

 

odber-a-darovani-pupecnikove-krve-otazky-a-odpovedi-informace

odber-a-darovani-pupecnikove-krve-otazky-a-odpovedi-informace
Zda odebrat pupečníkovou krev nebo ne záleží na porodníkovi. Zdraví dětí a maminky je samozřejmě absolutní prioritou.   Je možné odebrat pupečníkovou krev i při porodu císařským řezem? V zásadě to možné je. Dochází k tomu ale pouze v případech příbuzenských odběrů - tedy když je v dané rodině nemocné dítě, u kterého je velká pravděpodobnost, že by někdy štěp mohlo vyžadovat.

___

___

Infekční mononukleóza - muže pupečníkovou krev darovat žena, která v dětství prodělala infekční mononukleózu?

Onemocnění infekční mononukleózou v dětství není překážkou odběru, jiná je situace, pokud žena onemocní během těhotenství, pak by záleželo na době od proběhlého onemocnění.

 

Skladování pupečníkové krve - jak dlouho muže být pupečníková krev skladována?

V zamrazené formě může být skladována dlouhodobě. Kostní dřeň byla úspěšně transplantována po více než patnáctiletém skladování.

 

Desatero pro budoucí maminky - darování pupečníkové krve

  1. Darování je dobrovolné a oboustranně bezplatné. Znamená to, že nic neplatíte, ale ani neobdržíte žádnou odměnu.
  2. Odběr pupečníkové krve je rychlý a nebolestivý. V žádném případě nezasahuje do normálního průběhu porodu. Odebírá se všechna krev, která zbyla v pupečníku a placentě po porodu dítěte, v průměru je to asi 70 ml. Pupečníková krev je dopravena do laboratoře během čtyřiadvaceti hodin po odběru, kde se zpracuje, zmrazí a uskladní.
  3. Pro darování pupečníkové krve se můžete rozhodnout kdykoli během těhotenství. Stejně tak se kdykoli můžete rozhodnout, že ji nakonec darovat nechcete.
  4. Pokud se rozhodnete pro darování pupečníkové krve, musíte si vybrat jednu z porodnic, které spolupracují s Bankou pupečníkové krve.
  5. Během těhotenství musíte podstoupit běžné těhotenské prohlídky a testy (testy na HIV, hepatitidu B, C a syfilis) stejně jako všechny ostatní maminky v rámci řádné lékařské péče v graviditě.
  6. O darování byste měla informovat svého ošetřujícího lékaře (gynekologa) a oznámit to i v porodnici, kde budete rodit.
  7. Před darováním musíte podepsat informovaný souhlas a vyplnit spolu s lékařem formulář se základními údaji.
  8. Při porodu je dobré se ujistit, že personál ví o tom, že chcete darovat pupečníkovou krev.
  9. Po porodu vám lékaři odeberou krev na vyšetření žloutenky C, tj. hepatitidy C (neprovádí se běžně v těhotenstvij a na chování pro případné další vyšetření. Pokud bude odebraná pupečníková krev po půlroce v pořádku, vyzvou vás lékaři na kontrolní krevní testy. Pakliže se vám z Banky pupečníkové krve nikdo do půl roku neozve, darovaná pupečníková krev bohužel není vhodná pro další lékařské využití, a vy nemusíte krevní testy podstupovat.