Dokud máme oči v pořádku, obvykle se jimi příliš nezabýváme. To by se nám ale mohlo vymstít. Oči si zaslouží naši pozornost - a nejen proto, že péče o ně není časově ani finančně náročná. Měli byste vědět, co všechno očím škodí. Kromě předvídatelných faktorů, jako jsou kouření, špatné osvětlení při čtení, přímý pohled do slunce nebo jiného ostrého světelného zdroje, očím vadí také klimatizace, špatné držení těla, alkohol, tučné jídlo nebo nadměrné solení.
___
___
Naopak jim prospívá speciální cvičení pro oči (zabere jen pár minut), zdravá strava, pobyt v přírodě, správné držení těla (nejen při práci na počítači),
kvalitní osvětlení a dostatečný odpočinek.
Podráždění očí
Projevy: Něco vám jakoby překáží pod víčkem a oko silně slzí
Příčiny: Může jít například o alergii, třeba na pyl, ale i cizí tělísko, které do oka spadlo. Oči můžou být podrážděné i kvůli zánětu.
Pomoc: Cizí tělísko si můžete vyndat sami, nebo vyhledat pomoc lékaře. Zánět je třeba patřičně léčit, stejně jako alergii .
Bolest očí
Projevy: Bolest oka a jeho okolí může být projevem jakéhokokoliv zánětu - do očního okolí může vystřelovat i bolest, která vychází z krční páteře.
Příčiny: Může jích být hodně, například chřipka, zanícení, zelený zákal.
Pomoc: Vždycky navštivte očního lékaře!
Zčervenáni
Projevy: Oko je zarudlé, bolavé, někdy máte pocit, jako by vám do něj někdo nasypal písek.
Příčiny: Pobyt v klimatizované místnosti, chlorovaná voda v bazénu, dlouhá práce u počítače, příliš slunění. Obvykle jde o přechodný stav, zčervenění mizí po několika hodinách.
Pomoc: Máte-li příliš prokrvené oči delší dobu,může jít o zánět spojivek nebo duhovky a měli byste si zajít k lékaři.
Suchost očí
Projevy: Cítíte pálení, jako byste měla pod víčky písek nebo prach, oči si častěji mnete.
Příčiny: Pravděpodobně únava - z počítače, televize, po dlouhé jízdě autem.
Pomoc: Zvlhčujte oči kapkami, jsou volně k dostání v e-shopech nebo lékárnách. Jestliže to nepomáhá, zajděte k lékaři.
Otázky a odpovědi kolem zraku:
Jaké světlo je nejvhodnější pro čtení?
Důležitější než vlastní zdroj světla je jeho intenzita a správné, tedy rovnoměrné rozložení po celé ploše. Když čtete při slabém a nedostatečném osvětlení, oči si sice nezkazíte, ale rozhodně je unavíte. Lepší než neonové zářivky jsou žárovky.
Může dlouhé sledování televize nebo počítačového monitoru způsobit dalekozrakost nebo krátkozrakost?
Ani jedna ze jmenovaných vad nesouvisí s dlouhým díváním se na obrazovku nebo monitor (v obou případech jde totiž o takzvanou refrakční vadu). Oči si ale snadno unavíte. Proto při práci nebo sledování televize dělejte přestávky. Dívejte se do zeleně. V případě dlouhého sezení u počítače se jednou za čas zadívejte do dálky a ostřete na vzdálenější předměty. Máte-li unavené oči, položte si dlaně přes otevřené oči, lokty mějte opřené o stůl a zůstaňte tak pět minut. Opakujte dvakrát až třikrát denně. Tma a teplo z dlaní pomáhají očím odpočívat.
Při koukání na monitor mě řežou oči. Proč?
Nejspíš si vůbec neuvědomujete, že když se upřeně díváte na obrazovku televize nebo počítače, nemrkáte tak často, jak byste měla. A to je kámen úrazu.
V ideálním případě byste měla mrkat asi jednou za deset vteřin. Když navíc sedíte v klimatizované místnosti, mrkat potřebujete o to víc - klimatizace oči vysušuje.
Pomůžou posílení zraku nějaké vitaminy?
Důležitý je vitamin A (najdete ho v ovoci, zelenině, masu), provitamin beta karoten (zelenina, zejména mrkev), lutein a zeaxanthin (papriky, borůvky, mango, listová zelenina). Pomáhají i vitaminy C, E a antioxidanty. Měli byste mít i dostatek zinku a selenu. (Pozor, vitaminem A se lehce předávkujete, proto vsaďte
raději na zdravou stravu než na přemíru umělých potravinových doplňků.)