Co je na balené vodě špatného? Kdo zná alespoň některá zásadní fakta o „pití z plastu", ten se napije raději z rybníka. Jenže právě! Neznalost je v této oblasti široká. Průzkumy ukazují, že 35% spotřebitelů balených vod si dokonce myslí, že je bezpečnější než voda z vodovodu. To je ale OMYL.
___
___
Tak třeba teplo. Extrémní teploty napomáhají vylučovat z plastu chemikálie, které nesmírně škodí našemu zdraví, způsobuje rakoviny, jde o složky PET, a to jsou bisphenol-A (BPA) a acetyldehyd. PEt lahve se plní při 90°C!!! , následně se naplněné skladují ve skladech při teplotách -3 až 29°C, transport v nákladních autech probíhá v teplotách od 37 do 65°C, nakládání a vykládání od -10 do 37°C (podle ročního období), následné stání vody v obchodě, před benzínovou pumpou. To je tedy extrémních teplot.
Balená pitná voda by se měla skladovat v temnu, ne náhodou pitnou vodu čerpáme z hlubin země, ze studní, ze tmy. Po dvou dnech se voda kazí. Viděli jste už někdy neprůhlednou PET láhev?
Chlor a oxid uhličitý CO2
Do většiny balených vod (i kojeneckých) se přidává chlor. Takže je třeba stejně jako vodu z vodovodu nechat vodu z PET lahve stejně odstát.
Často obsahují CO2 - oxid uhličitý, jsou to všechny tzv. sycené nápoje. Na odbourání CO2 z těla potřebuje organismus vápník, na který se naváže. Tudíž je nám všem jasné, odkud se u nás tak najednou rozšířila osteoporóza, tj. odvápnění kostí.
Minerály, které jsou obsaženy v minerálních vodách, jsou v anorganickém stavu a ty náš organismus zpracovat neumí. Člověk dokáže využít minerály jen ze stravy! (Lázeňské vody jsou léčivé proto, že při své cestě na povrch projdou minerálním podložím, které je energeticky obohatí, a to je to, co léčí.) Proto má člověk v 50-ti letech průměrně 2 - 3 kg usazenin - pak přichází kornatění cév, tepen, mozku, … Je to pro mnohé neuvěřitelná, nová informace, ale kdo hledá, najde více studií hovořících o tom, že minerály anorganického původu naše organické tělo prostě nebere.
Co na PET lahve říká Zeměkoule?
V roce 2007 dosáhla světová spotřeba balené vody 189,5 mld. litrů!!! Kolik je to asi dnes? Což je stejné množství plastových lahví, z nichž se recykluje pouze 14%. Každou sekundu 1500 plastových lahví jako odpad. Na výrobu plastových lahví se spotřebuje tolik nafty, která by postačila jako palivo pro 100 tisíc aut na jeden rok! Výrobou tohoto množství plastových lahví produkujeme 2 500 000 tun oxidu uhličitého.
A aby toho nebylo málo - víte, kolik utratíte za balenou vodu? A víte, že každý rok všichni dohromady utratíme za balenou vodu více než 100 bilionů dolarů? Výzkumy ukazují, že za zlomek této částky by mohl každý na této planetě mít zabezpečenou pitnou vodu a řádnou hygienu.
Když se díváme v televizi na zničené životní prostředí, sledujeme katastrofické scénáře a vize, můžeme mít pocit, že je to natolik obecný a globální problém, že jedna naše PET lahev, kterou NEkoupíme, nic nevyřeší. Není to tak - vyřeší.