Dobrý večer, dnes je středa 27.11.2024, svátek slaví Xenie, zítra René.

Podzimní a zimní deprese - příznaky a léčba sezónních depresí

podzimni-a-zimni-deprese-priznaky-a-lecba-sezonnich-depresi
podzimni-a-zimni-deprese-priznaky-a-lecba-sezonnich-depresi
Přišel podzim a s ním i chladná rána, mlha a častější déšť. Nevlídné počasí vnímá lidská psychika spíše negativně. Dny se stále zkracují a úbytek přirozeného světla může spustit u citlivých lidí podzimní deprese. Stavy skleslosti a sklíčenosti, kdy člověka nic nebaví, však můžeme ovlivnit, pokud víme, jak na to.
Sezonní deprese jsou specifickou formou depresivní poruchy. Nejčastěji se objevují na jaře nebo na podzim.
___
___


Deprese je stav, kdy je člověku "ouvej". Je smutný, nic ho nebaví, straní se lidí, ztrácí schopnost prožívat radost. I když sezonní deprese nejsou zdaleka tak závažné jako deprese klinické, které patří do rukou psychiatra, je dobré i těmto nepříjemným náladám předcházet.


Podzim a deprese

Počasí má na naši psychiku zásadní vliv - když je venku pěkně, zpravidla se nám lépe dýchá, nejsme tak unavení a nezíváme tolik, jako když je nebe zatažené a tmavé. Čím to je? V pošmourných dnech má lidské tělo k dispozici menší dávku hormonů štěstí, tedy méně serotoninu a endorfinu; i proto je nám ve dnech, kdy se počasí nevydaří, někdy mizerně. Přesto je zbytečné vnímat podzimní měsíce pouze negativně. Vždyť slunné podzimní dny, kdy se příroda pomalu připravuje na zimu, mohou být i velmi krásné, záleží jen na tom, jakým pohledem se na podzim díváme.

Jakousi nevýhodou podzimu je, že přichází po létě, kdy spolu tráví rodiny hodně času a prožívají společné dovolené. Zatímco děti se do školy v září zpravidla těší, u dospělých je to trochu komplikovanější. S naší psychikou dokáže zahýbat i změna prostředí, například přesun od moře nebo z přírody zpět do civilizace.


Příznaky a projevy deprese

Jak se projevuje deprese se podrobně můžete dočíst na webu www.priznaky-projevy.cz na této stránce (klikněte).

zimni-deprese-priznaky-a-lecba-sezonnich-depresi
zimni-deprese-priznaky-a-lecba-sezonnich-depresi
Co možná nevíte - zimní deprese

Možná nevíte, že existují i takzvané zimní deprese. Vyskytují se od počátku zimy až do příchodu jara a mají trochu jiné příznaky a projevy než podzimní a jarní deprese. Potřeba spánku je zde naopak zvýšená, člověk je ospalý během dne, stejně tak chuť k jídlu je zvýšená - v zimní depresi jí člověk hlavně sladká jídla, přejídá se a přibírá na váze. U všech typů depresí často dochází k poklesu až ztrátě sexuální touhy.


Příčina sezónních depresí aneb vytvořte si vlastní "manuál"

Lze se ale přicházejícímu smutku nějak bránit? Terapeutický přístup vždycky vychází z popisu klienta, tedy z toho, jak on popisuje svůj stav, jak ho pojmenuje, jak vnímá jeho dopady. Teprve pak je schopen pracovat na jeho zlepšení. Úplně nejjednodušší ktok je zkusit pozorovat, co naše chmury a smutky způsobuje, za jakých okolností přicházejí, kdy se zhoršují a kdy naopak na mě nemohou, které činnosti, denní období nebo kteří lidé je podporují. To umožní člověku vytvořit si jakýsi osobní manuál na to, jak s těmito stavy zacházet. Znamená to nedělat věci, které chmury posilují, a naopak věnovat se činnostem, které je zahánějí anebo mají šanci je mírnit.

Někomu stačí jen koupit si něco pěkného na sebe, navštívit babičku nebo si popovídat s kamarádkou. Jiný zažene negativní myšlenky při sportu či relaxaci - náladu nám může zvednout masáž, koupel, plavání nebo třeba běh. Vedle pravidelného pohybu je však dobré mít i dostatek odpočinku a vyhýbat se stresovým situacím.


Kdy je stav ještě přiměřený a kdy už vyhledat odbornou pomoc?

A jak poznat, že naše občasné smutky ještě nespadají pod diagnózu deprese? Měli bychom se řídit tímto jednoduchým pravidlem: Pokud jste ještě svým pánem, dokážete smutek ovládnout a víte, jak se z něj dostat, není potřeba vyhledávat pomoc. Ale jste-li v područí skleslosti a sklíčenosti a máte-li čím dál méně nástrojů, jak se z těchto stavů vymanit, je čas uvažovat o odborné pomoci.

 

Rozdíl mezi seónní depresí a klasickou depresí

Klinické deprese se od těch sezonních liší hlavně intenzitou, s jakou na jedince dolehnou. Charakteristickými symptomy skutečných depresí jsou přetrvávající a hluboký pocit smutku, poruchy spánku, v mnoha případech neschopnost vstát z postele, ztráta chuti k jídlu, pocity zbytečnosti, viny, beznaděje, a někdy i myšlenky na sebevraždu. Některé z příznaků deprese pocítí většina z nás na vlastní kůži, a to především ve zlomových životních situacích, jakými jsou například rozchod s partnerem nebo jeho úmrtí, odchod dospělého dítěte z domu nebo ztráta  zaměstnání.
Jindy se ale deprese rozjede, aniž by k tomu byl zjevný důvod. Tyto navenek neopodstatněné deprese se často mohou stát chronickými a přetrvávat celá léta. Mnoho případů depresí však také zůstává neodhaleno a neléčeno.  


Ženy versus muži

Poměr pacientů trpících klinickými depresemi je v dnešní době jeden muž ku dvěma ženám, u sezonních afektivních poruch se dokonce u žen udává trojnásobně až čtyřnásobně větší výskyt. To ale neznamená, že jsou ženy labilnější. Může to být spíše tím, že ženy jsou ochotnější tyto stavy řešit s odborníkem; nebojí se je zveřejnit i proto, že mají jiné vnímání a myšlení než muži. Protože jsou emocionálnější, připisují svým pocitům ve srovnání s pragmatičtějšími a racionálně zaměřenými muži větší váhu. Ve hře mohou být i hormony; ostatně období s výraznými změnami hladin pohlavních hormonů - tedy porod, poporodní období a klimakterium - jsou také z hlediska rozvoje deprese nejrizikovější.
A dost možná tu také funguje i ono známé pořekadlo, že kluci nepláčou, které svým synům řada rodičů vštěpovala a dosud vštěpuje. Je pravděpodobné, že dospělí muži právě proto raději své deprese před světem skrývají, a dokud dovedou fungovat v běžném životě, nehledají pomoc.



Rady jak se zbavit sezónní (podzimní a zimní) deprese

1. Snažte se co nejvíce vnímat denní světlo. Pokud pracujete doma nebo v kanceláři, posaďte se blízko k oknu. Přirozené světlo vám dodá nové síly.
2. Myslete pozitivně. Negativní myšlenky zahánějte. Když přijdou, vypuďte je z hlavy. Někdy stačí málo - stačí třeba si jen vzpomenout na něco pěkného, co jste prožili.
3. Během měsíců, kdy se brzy stmívá, jezte vyváženou stravu. Těžší jídla vyvažujte dostatkem ovoce a zeleniny.
4. Přestaňte kouřit, nepijte nadměrné množství kávy a alkoholu.
5. Ani na podzim a v zimě se nestraňte aktivity a pohybu. Pohyb produkuje hormony na bázi serotoninu. Proto mají lidé po sportovním výkonu obvykle úsměv na rtech a pociťují pozitivní náladu.
6. Hlídejte si pravidelný spánkový režim. Choďte spát a vstávejte ve stejnou hodinu, a to i o víkendu.
7. Pěstujte koníčky, dělejte zkrátka to, co vás baví. I to vám zvedne náladu.
8. Nestraňte se společnosti. Společnost druhých lidí je účinným prostředkem proti pocitům smutku a deprese. Zajděte si s přáteli na kávu nebo vymyslete společnou sportovní aktivitu.
9. Nestyďte se svěřit se svým trápením lékaři. Psycholog nebo psychiatr vám může doporučit i jiné účinné postupy. Někdy depresi zažene psychoterapie, jindy je nutná medikace nebo přírodní produkty.