Dobré dopoledne, dnes je středa 1.1.2025, svátek slaví Nový rok, zítra Karina.

Poradna - Vojtova metoda a fyzioterapie, rehabilitace

 

STOP: „Pro koho není Vojtova metoda vhodná?“

Markéta Strnadová: „Dobrý den! Nejsem úplně schopná na tuto otázku odpovědět. Myslí, že všeobecně není vhodná pro ty, kteří mají problém důvěřovat terapeutovi, protože je u ní nutné jisté "odevzdání se". :-) Jinak se dá aplikovat a aplikuje při chronických i akutních obtížích, ani akutní onemocnění jako třeba chřipka není překážkou, nejsem teď žádnou jasně danou kontraindikaci schopná vymyslet.“

Dotaz: „Má Vojtova metoda i účinky psychické?“

Markéta Strnadová: „Má.Velmi uklidňuje. Psychiku stabilizuje a dá se použít třeba u hyperaktivních jedinců k jejich uklidnění. Ladí funkci nervové soustavy i s její psychickou složkou.“

GF: „Má Vojtova metoda nějaké nevýhody?“

Markéta Strnadová: „Má, je při ní nutná spolupráce terapeuta. Je tedy metodou, která by mohla vytvořit závislost na terapeutovi, proto ji používám jako doplněk terapie, ve které se klienti sami učí o sebe starat.“

Ella: „Prosím vás, může tato metoda pomoct i lidem na vozíčku? Mám příbuzného, který po autonehodě nemůže chodit. Chodí na různé rehabilitace a cvičení.. Ale stav pořád stejný. Děkuji. E.“

Markéta Strnadová: „Přesně pro takové klienty je jako stvořená. Zkušený terapeut ví, jak ji aplikovat.“

Jan: „Dobrý den, na internetu jsem četl, že Vojtova metoda může pomoci i při psychických problémech, je to pravda? A jak konkrétně? Děkuji“

Markéta Strnadová: „Může. Uklidňuje a stabilizuje psychiku. Je skvělá u hyperaktivních jedinců a samotnou by mě zajímal nějaký vědecký výzkum, kdyby se aplikovala i u jiných psychických poruch. Myslím, že její léčebný potenciál stále není plně prozkoumám, natož plně využit. :-)“

Petr: „Dobrý den, nebudu mít čas se na Sama doma dívat. Co to vlastně Vojtova metoda je? A jaké má výhody? Děkuji :)“

Markéta Strnadová: „Dobrý den. Podívejte se tedy na záznam, bude veřejně dostupných na stránkách české televize. :-)“

Dana: „Dobrý den, mám syna, kterému budou teď 16.10. 4 měsíce, při pasení koníčků občas přepadává na pravou někdy i na levou stranu. Lékařka nám řekla, že má syn slabé bříško a že musíme chodit na rehabilitace. Ráda bych s ním cvičila i doma, jaké cviky jsou vhodné? Děkuji s přáním pěkného dne“

Markéta Strnadová: „Dobrý den, nejedná se o "cviky", ale o polohy, ve kterých se jemně stimulují reflexní zóny. Je nutné, aby vás to naučil kvalifikovaný fyzioterapeut. Dostanete se k němu skrz vaši lékařku, která by vám měla dát poukaz na rehabilitaci, přímo na Vojtovu metodu.“

Eva: „9-měsíční holčička nejde na "4",ale tahá nožičku narovnanou a zapírá se o něco. Je lepší metoda Vojtova nebo Mackenzie? Děkuji.“

Markéta Strnadová: „Nevím o tom, že by se metoda McKenzie aplikovala na tyto obtíže. Možná myslíte Bobath koncept. Znám terapeutku, která s ním má skvělé výsledky také. Myslím, že spíš nepůjde o to, která metoda je lepší, ale o to, abyste našli dobrého terapeuta, který se specializuje na miminka a pak respektovali jeho specializaci. S čím bude pracovat, v čem bude nejzkušenější, to bych respektovala a nechala se vést.“

Pavlína: „Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o Váš názor ohledně obuvi pro děti na doma - je pro roční dítě lepší na vývoj nožiček chodit bos (pokud máme plovoucí podlahu), nosit bačkůrky či zdravotní sandálky? Děkuji za odpověď a přeji hezké odpoledne“

Markéta Strnadová: „:-) Já bych volila chůzi naboso. :-) Napíšu teď 3 články, které vás tímto tématem provedou, budou postupně přibývat na webu.“

Renáta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám doma syna kterému je 4 a půl měsíce, chodíme pravidelně každý týden na rehabilitaci, jelikož špatně pásl koníky a má zatnuté svaly a musíme cvičit vojtovu metodu, chtěla bych se zeptat jestli někde na internetu najdu video kde bych si ověřila, že to dělám správně, nechce se mi pořád otravovat naše fyzioterapeutka jelikož mě všechno trvá než se něco naučím:-).. a také bych to chtěla dělat správně abych mu pomohla a taky bych se chtěla zeptat co říkáte na nošení v šátku i v nosítku, jestli se to stalo tím že jsem občas nosila ho v šátku proto ted musíme cvičit vojtovu metodu, nebo to není na škodu?Můj syn se od malička šponoval, je těžké ho dát do klubíčka děkuji moc za odpověd“

Markéta Strnadová: „Myslím, že šátkem to nebude, že spíš šátek byl dobrou volbou, aby mu pomohl uklidnit se. Instruktážní kvalitní video neznám, bylo by hrozně těžké ho připravit, ale věřím, že vás to terapeut naučí nejlépe, s ohledem na vaše konkrétní problémy a s ohledem specielně na vás a vaše miminko. Nebojte se "otravovat" terapeuta. Od toho tam přeci je a snad ho jeho práce baví.“

Markéta F.: „Dobrý den,chtěla jsem se prosím zeptat na Váš názor...Mám 11 letého syna, který má o malička hodně ploché nohy,má úplně spadlé kotníky dovnitř.Asi od 4 let se s nim snažím cvičit pod dohledem fyzioterapeuta, nosil i vložky do bot,nyní je na doporučení nemá.Nohy má stále stejné bez zlepšení,k tomu se přidalo i vadné držení těla, ale snažíme se cvičit.Chtela jsem se zeptat, jestli vy doporucujete vložky do bot, pokud ano,tak jaké...Jemu nebyly doporučeny, že je ti pasivní podpora nohy...Ještě jsem zapomněla, nohy také tejpujeme...Děkuji s pozdravem Markéta“

Markéta Strnadová: „Markéto, já bych vložky nedávala. Spíš bych se podívala na to JAK cvičíte a jestli na to dítě reaguje, jak reaguje. A kdyby ne, tak proč. Doporučím na webu nějaké odborníky.“

Lada: „Dobrý den, nejde spíš o to, ukázat a naučit, jak má rodič s dítětem cvičit, než s ním cvičit v neznámém prostředí v ordinaci?“

Markéta Strnadová: „Ano, přesně o to jde! Ordinace je jen místem, kde se to má naučit maminka. :-)“

Marketa Dufkova: „Dobry den, jsme ceska rodina zijici v zahranici. Nejmladsi syn 4 mesice zacal cvicit Vojtovu metodu behem prazdnin v CR, ted pokracujeme v Nemecku. Nedavno jsem narazila na velmi kriticky clanek nemecke pediatricky http://www.medizin-im-text.de/blog/2016/7277/umstrittenes-vojta-liebe-mamas-habt-mehr-mut/. Uvadi se tam mimo jine, ze muze dojit k naruseni vztahu mezi ditetem s rodicem, miminko nechape, jak jeho milujici ruce, ktere jej hyckaji, mu mohou zpusobovat bolest (Vy jste vyvratila) ci diskonfort. Doporucuji mirnejsi metody napr. Bobath. Jaky mate, prosim, nazor? Vojtu jsem uz cvicila pred 8 lety se starsim synem. Zacinali jsme s Vojtou a nasledne vice zapojovali prave Bobatha. Cvicili jsme do roka. Syn byl ve 2 letech v porovnani s vrstevniky hodne osvaleny. Ma velmi dobry fyzicky fond a ve sportu je velmi dobry. Myslite, ze k tomu cviceni prispelo? Dekuji za odpoved.“

Markéta Strnadová: „Myslím, že cvičení mu asi velmi prospělo. :-) Vojta se musí umět aplikovat, aby nedocházelo k psychické újmě. Ale je skvělý. Stejně jako Bobath. I u Bobatha děti pláčou, když je aplikován nemoudře. Musí se to prostě umět.Podle mě nejde tak o metodu jako o terapeuta, který ji aplikovat. Je to stejné jako třeba s akupunkturou atp.“

Veronika: „Muze vojtova metoda srovnat nozky do O u ditete 21 mesicu?“

Markéta Strnadová: „Může. :-)“

Renáta: „Ještě bych se tedy chtěla zeptat, váš názor na nošení v šátku, je tedy dobré i když má problémy s pasením koníku, nestabilní na bříšku??“

Markéta Strnadová: „Já jsem pro. Ale možná by bylo lepší, kdyby se někdo na prcka podíval, jak to probíhá, když v tom šátku je, jestli ho to "nerozhazuje". Šikovný terapeut se specializací na dětičky to umí zkontrolovat. Stejně je ale všeobecně mezi terapeuty různý pohled na šátky. Někdo je pro, někdo proti. Takže jde spíše o to, co chcete vy a podle toho si vybrat terapeuta. Takový, který je PRO šátkování, bude hledat cesty, jak vám to umožnit a najde je. Takový, který je ze zásady proti, najde důvod, jak vás odradit. Jde zejména o vás.“

Lucie Lukšová: „Dobrý den, se synem (6 měsíců, narozen 25tt, nyní korigovaný věk 2,5 měsíce) cvičíme Vojtovu metodu. Máme ji zavedenou již z neonatologie, cvičíme 2 cviky (na zádíčkách mačkáme bod na žebrech a druhý cvik je na bříšku, kdy mačkáme body na lokti a pánvi). Nyní je velmi vystresovaný, vždy když jej položím na záda (i pokud jde pouze o přebalení, nebo "odložení"), začne hysterčit a jakoby se lekat, máchá rukama a vysloveně hysterčí. V nemocnici toto chování moc nebylo, to byl vzteklý a nechtělo se mu, ale nyní čím dál více od tohoto ustupuje a jen co jej položím, tak začne řvát! Někdy se mi ho povede uklidnit, ale v momentě, kdy ho začnu odslíkávat, tak je zle! Cvik na bříšku mu tolik nevadí, to se "pouze" vzteká, že se mu nechce cvičit... Jsem z toho nešťasná, protože to již všude řeší a neustále mi někdo říká, že by to již neměl dělat vzhledem k věku, ale já si myslím, že to dělá kvůli tomu, že očekává něco nepříjemného... Chtěla bych se zeptat, čím to může být a jak by to mohlo jít odbourat? Nevím, jak s ním mám cvičit, když je takto nevztekaný, tak nevím, jestli je cvičení účinné, bojím se toho, abych mu nějak neublížila když jde vysloveně silou proti mě a je "zaťatý"(když se vzpouzel, že se mu nelíbilo, bylo to jiné). Mockrát děkuji za odpověď!“

Markéta Strnadová: „Lucie okopírujte, prosím, ten dotaz a pošlete mi ho na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Odpovím vám šířeji a udělám na to článek, když mi to takto připomente. Bylo by dobré, kdyby vás někdo nahrál, jak to probíhá, abych viděla na malého, tu jeho reakci, a to video mi zašlete. Budu pak vědět více.“

Renata Růžičková: „Dobrý den, mám 15 měsíčního chlapečka, který ještě nechodí sám, předchozí psychomotorický vývoj v normě, leze asi od 10měsíců. Doma vodí židli nebo cokoli jiného, ale moc se bojí pustit, přijde mi, že by chtěl ale vždy klekne na zem a někdy i začne plakat. Ani ještě nestojí sám a prakticky to nezkouší. Mám to už nějak řešit? Další věc je, že dosud nepoužívá žádné slovo vědomě. Děkuji moc za odpověď.“

Markéta Strnadová: „Já bych mu ještě dala čas, Renátko s tou chůzí. I to, že upadne a lekne se a pláče je tzv. "v normě", dětský zdravý vývoj. Jen se mi nezdá, že ještě nestojí. Možná by bylo dobré ho už nechat zkontrolovat. Ale možná vážně potřebuje jenom více času, i s tím se musí počítat.“

KACHLA: „Krasny den Marketo, je mi 50+ , cvicim pravidelne jogu , dale cviky na bolava zada od Davida Chaba(kontakt na nej mam prave od Vas) a obcas se mi stava,ze se mi zablokuje SI . Cviky na automobilizaci mi vetsinou nepomohou a musim navstivit fyzioterapeuta,ktery me SI odblokuje. Chtela bych vedet,jestli existuje nejaka metoda,jak si mohu pomoci s odblokovanim SAMA DOMA ? :) Znam spousty cviku na uvolnovani bederni a panevni oblasti a snazim se je provadet aspon 3-4 behem tydne.Vim ze idealne bych mela cvicit denne,ale znate to...:( nekdy to proste nedam....:) Dekuji za odpoved. Ivana Kachlikova-Slavkov u Brna“

Markéta Strnadová: „Ivanko můj VyprošŤovák obsahuje cvik Stehna, který odblokovává esíčka jedna báseň. :-) Možná by to byla moudřejší verze než stále platit terapeuta, kór když už jste zvyklá se o sebe starat. :-)“

Eliška Fenclová: „Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na nošení Frajkovy peřinky jako prevence dysplázie kyčle. Lze Vojtovu metodu použít ke zlepšení dysplázie kyčle? Děkuji.“

Markéta Strnadová: „V praxi se dysplázie vojtovkou běžně léčí nebo alespoň upravuje. Na peřinku nemám konkrétní názor, nemám tolik zkušeností. Osobně bych ale "prevenci" nepoužívala, pokud není třeba, protože nedovolí přirozené pohyby a tím stimulaci ke zdravému vývoji. Dobrou prevenci je nošení dětí v šátku "na vertikálů".“

Dagmar Goňová: „Dobrý den mám dotaz ohledně mého 4měsíčního syna.Nechce zvedat hlavičku,vždy jen malinko a pak si hlavičku položí na pravou stranu,na tu se více otáčí.Pokud je na rukou drží hlavičku pěkně.Paní doktorka nás objednala na neurologii,ale až na konec října.Jak jsme byli na ortopedii tak pan doktor říkal,že to má hodně uvolněné-hlavičku.Chtěla bych se zeptat jak ho podpořit jestli je nějaké cvičení,které by mu pomohlo děkuji Dáša“

Markéta Strnadová: „Kdybyste mi tohle řekla do telefonu, odpověděla bych "ano, najděte terapeuta, bylo by podle mě dobré prcka zkontrolova." Chci vás ale uklidnit, že to není nic vážného a má jenom 1 měsíc "zpoždění", což je v dnešní době poměrně běžné. :-) Takže hlavně klid a v klidu zavolat terapeuta.“

KACHLA: „Dekuji za radu :) Mimochodem moc Vam to v tech kratkych vlasech slusi. Ivana“

Markéta Strnadová: „Oh, DĚKUJI, Ivanko. :-) :-) :-)“

Míša: „Dobrý den, jak se jako fyzioterapeutka díváte na barefoot obuv pro děti? Děkuji za odpověď.“

Markéta Strnadová: „JEDNOZNAČNĚ, ale opravdu JEDNOZNAČNĚ jsem pro!!! :-) Všemi deseti. Jediné, co je lepší je chůze naboso. :-) Tu bych aplikovala co nejvíce, boty pouze, když je to opravdu nutné.“

Martina: „Dobrý den, zajímalo by mě, proč se tato metoda předepisuje preventivně předčasně narozeným, ale jinak úplně zdravým dětem. Proč se nevyužívá šetrnější metoda manželů Bobathových? Děkuji za odpovêď“

Markéta Strnadová: „Já nevím, Martinko, možná je tu více proškolených lidí na vojtovku, přecijenom je to původem česká metoda. Nemyslím si ale, že by Bobath byl šetrnější. Mně to tak rozhodně v praxi nepřipadalo. :-) Jinak jsem velmi pro, aby se vojtilo preventivně, má to velmi dobré důvody, protože ti drobečky hůře dýchají a právě tohle vojtovka hojí, stimuluje mozek ke zrání, protože oni musí zvládnout věci dříve, než jiné děti, které tou dobou byly ještě v bříšku. Jen si OPRAVDU, ale OPRAVDU myslím, že tady se k terapii děťátka musí přistupovat OPRAVDU citlivě.“

Iva Turková: „Dobrý den, 2 letá dcerka má mírně nožičky do X, je třeba s tím něco dělat nebo je to normální?“

Markéta Strnadová: „Má ještě čas. Hlídala bych, jestli se to lepší nebo horší. Kdyby se to lepšilo, sledovala bych dál. Kdyby se to zhoršilo, šla bych s ní k fyzioterapeutovi. Chůze a s tím i nožičky zrají do 6 let, takže je nutné sledovat tu tendenci, kudy se to vyvíjí.“

Michaela culkova: „Dobrý den můj syn se narodil dost dlouhý 3480 g a 53 cm. Měl delší ručičky a prstíky. Proto se fyzio.zdalo že má ochable svaly a neuzvedl ani dlouho svoji hlavičku dostali jsme cvičení vojtovky. Paní fyzio byla tak agresivní malý plakal pokaždé víc a víc. Podepsala jsem po ukončení negativní reverz s tím že mu hrozí skolióza a já nevím jaká všechna onemocnění. Dneska je mu 15 měsíců syn krásně chodí, obalili se mi svaly a je velmi sikovny :-) proč lékaři dávají cvičení vojtovky téměř všem bez konkrétního cíle nebo diagnózy ?“

Markéta Strnadová: „To je skvělé, že se malý srovnal sám, gratuluji!!! :-) Protože oni to neumí, není to jejich specializace, učí se to minimálně v půlročním speciálním kurzu, někdy až ročním a terapii provádí zásadně fyzioterapeuti. Lékař na to nemá čas, jeho úkolem jsou jiné záležitosti, tuto činnost přenechává na to vyškoleným specialistům a je to velmi dobře, v pořádku.“

Gabriela: „Jsem tři měsíce po klíštové encefalitidě. mám ochrnutou pravou nohu, je pro mě vhodná Vojtova metoda, jak a jak často cvičit.“

Markéta Strnadová: „Myslím, že by MOHLA pomoct, Gábi. Terapeut si vás musí okouknout, zjistit, jak na tom jste a jak reagujete na terapii. Podle VAŠICH JEDINEČNÝCH REAKCÍ se volí jak a jak často a jak dlouho cvičit. Doporučila bych také konzultaci s nějakým šikovným terapeutem třeba čínské medicíny. Možná by to také bylo vhodné.“

Roman: „Vážená paní Markéto Strnadová, jsem muž, 61 let, dotaz nemám: jste úžasná, hluboce se klaním a děkuji za všechny ty malé.“

Markéta Strnadová: „Oh, děkuji, mám husinu až na prdelce. :-) Díky. Je to krásná doba, tohle zjemňování, které si už můžeme dovolovat.“

Lucie: „Pokud cvičím vojtovku špatně, že třeba držím špatně konkrétní místo. Můžu ublížit? Může se vojtovka přecvičit, jako že dítěti spíše škodí než pomáhá? děkuji“

Markéta Strnadová: „Úchop jindě způsobí to, že se reakce nespustí. Nemělo by mu to tedy ublížit. Musí se ale hlídat, jestli když už reakci spustíte, jestli běží správnou cestou. To je úkolem terapeuta, aby to ohlídal a naučil vás to správně.“

Zuzana P.: „Dobrý den, syn 16 měsíců má vrozené plochonoží- extrémníbo stupně dle LZ. Ortoped mu předepsal Nancy Hilton ortézky na míru. Syn se v nich začal stavět, ale stoje jako Chaplin do stran. Před ortézkama stál také tak, ale ještě i na palcové hraně nohy. Když se staví nezapojuje nohy, ale táhne to rukama a zádama. Ortoped mi řekl, že Rbb je zbytečná, když jsem řekla, že chci řešit, aby zapojoval správně svaly a nespokojila jsem se s tím, že postoj a pak chůze jako Chaplin mu zùstanou. Myslíte, že mw Rhb smysl? Již jsem na ní byla, máme doporučenou Vojt.metodu, ale já v ní syna neudržím, je moc živý. A já se také bojím, že mě kopne do břicha- jsem v 15 týdnu těhotenství. Můžu poprosit o váš názor? Děkuji, ZP“

Markéta Strnadová: „Promiňte, budu teď neprofesionální, ale PROBOHA, co to je za radu od lékaře? Ihned bych ho vyměnila za někoho, kdo spojí ortézku s fyzioterapií. Je třeba zjistit, proč klenba nestartuje a uzdravit to! A pak bych našla citlivého terapeuta, který vás naučí vyřešit vše, čeho se bojíte. Držení prcka i strach o bříško. Jistě to spolu zvládnete.“

Romana Antonnová: „Dobrý den, velice děkuji za tento pořad, kdy jste mě uklidnila, že i vojtova metoda jde provádět bez pláče. Všude čtu, že děti pláčou, že vojtovka je bolestivá, maminky se bojí vojtovky, že to psychicky nedají, když jim miminko bude plakat apod. Mám 5m dvojčátka, cvičíme od začátku a mě nebrečí, kolikrát se na mě i smějí a já si několikrát říkala, že něco dělám špatně, že prostě "MUSÍ" brečet...děkuji, takto se mi bude s miminky cvičit mnohem lépe :)“

Markéta Strnadová: „Cha, Romčo!!!! :-) To jste mě pobavila, že i taková verze v realitě existuje. ŽE to děláte správně a bojíte se, že nebrečí. To je legrační, že? :-D“

Tereza: „Muzu poprosit o tip ke komu v Praze s miminkem?“

Markéta Strnadová: „Hana Nováková, rehacentrum na Břevnově. Má učitelka, NEJLEPŠÍ!!! :-) To ona nás to naučila bez pláče. :-)“

Jitka Musilová: „Zdravím vás, máte nějaký tip na komunikaci s dítětem i při modelu plazení? U ostatních poloh se mi při očním kontaktu daří dvojčata uklidnit, ale to břicho, to je jim stále dost nepříjemné, řvou, tak se spíš dnažím dělat to co nejpřesněji, aby rychle bylo odbyto.“

Markéta Strnadová: „Jé, to je ale oříšek, to jste mě zaskočila. Musela byste se naučit oči svést tak, aby nerozhodily tu reakci. Nikam nahoru, ale spíše dolu. Mám v hlavě představu, ale neumím to takhle popsat. Zkuste to vymyslet s terapeutem, on ví, co má hlavička udělat. Nebo zkuste prostě jenom zpívat, protože to "možná nebude možné" být v očním kontaktu, já bych to musela vyzkoušet. :-) Zpívala bych, pohladila předtím, uklidnila, vnímala svůj hlas, jestli jsem klidná. Ona by i ta poloha na bříšku měla být v pohodě a příjemná, když se dobře udělá. A klidně neuklidňujte, ale zkuste ráznější tón, že třeba budete vyprávět nebo vyluzovat nějaké zvuky, třeba vyprávět o štěňátku, jak štěkalo a jemně zaštěkat. Vím, že nebudou rozumět, ale aby ten tón hlasu, výška a intenzita byly jiné, i to by mohlo upoutat pozornost. Také jim můžete zkusit přiznat, že víte, že to je nepříjemné a říci "Já vím, že to nemáš rád, já tomu rozumím, to se ti nelíbí, viď..." Klidně je nechat s respektem a úctou poplakat, trochu se zavztekat, to je také v pořádku. Já také ráno vstávám z postele s fňukáním, že se mi nechce, ale není to nic traumatizujícího. Pro život může být někdy v danou chvíli vhodné zabojovat, i když to není zrovna příjemné a tenhle prožitek může být paradoxně cesta, pokud cítíte, že to je v pořádku. Jsou to vaše děŤátka a vy jediná tohle budete asi umět odlišit. :-) Držím palce.“

Alena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je Vojtova metoda vhodná pro hypertonické děti. S pětiměsíční dcerou chodíme na rehabilitace kvůli přílišnému zaklánění hlavičky a preferenci hlavičky k jedné straně. Naše fyzioterapeutka právě z důvodu hypertonie vojtovku nedoporučuje. Hrozí ale, že kdyby se nám to zhoršilo, že by k ní musela přistoupit. Ráda bych se jí vyhla, je to pro mě takový strašák, ale kdyby nebylo zbytí, tak bych chtěla, aby to dobře zvládla. Předem děkuji za odpověď.“

Markéta Strnadová: „Já si myslím, že to je právě strašák i pro vaši terapeutku. Tak bych se jí zeptala, jakou jinou variantu terapie teď má, protože tohle se musí řešit. Jestli nemá, našla bych jinou terapeutku. Dobře zvolené šátkování by také mohlo pomoci. Zkuste třeba Mateřství s.r.o. na internetu, Mirka Valašníková. Mohla by na to mít odpověď.“

Zdeňka: „Dobrý den, chci se zeptat trochu téma. Jaký je váš názor na frejkova peřinku? Je nutné ji nosit 24 hodin denně? Dekuji“

Markéta Strnadová: „Drahá Zdeni, v tomto se bohužel neorientuji a nemohu vám poradit. :-( Zkuste nakontaktovat Hanku Novákovou, Rehacentrum, Praha Břevnov, ona se vyzná dost, má celoživotní praxi.“

Hana Bartáková: „Dobrý den, pomůže Vojtova metoda pomoci 24 měs. dítěti při pupeční kýle? Předem děkuji za zodpovězení mého dotazu.“

Markéta Strnadová: „Myslím, že může. Musí se vyzkoušet, jak se to bříško při Vojtovce naaktivuje, aby kýla nevylezla, ale zalezla. :-)“

jana nejedlova: „dobry den, ted jsem vas naladila a zminila jste fixaci kotniku u deti mam doma mimino 9m za chvili bude chodit.. jake boty mame zvolit jako první? moc moc dekuji za odpověď“

Markéta Strnadová: „Nejlépe žádné. A když, tak "barefoot". Facebook skupina: Barefoot (nejen) pro děti“