Mozek miminka se začne tvořit již tři týdny po početí a jídlo, které matka v těhotenství jí, přitom hraje velmi důležitou roli. Pro správný vývoj je zapotřebí široký okruh živin, proto by se nastávající maminka měla snažit jíst stravu zdravou a pestrou. Mezi potravinami jsou však některé, které svou výživností opravdu vynikají.
___
___
Sardinky - DHA
Sardinky, stejně jako ostatní tučné ryby, jsou bohatým zdrojem kyseliny dokosahexaenové (DHA), která podporuje zralost mozku a centrálního nervového systému. U sardinek je navíc méně pravděpodobné, že budou kontaminované rtutí, jako tomu je u spousty jiných ryb, a také obsahují potřebný vitamin D.
Doporučujeme: Dokdy se stát matkou a kdy už je to nezodpovědnost?
Doporučení: Těhotným ženám se doporučuje konzumovat alespoň dvě porce ryb týdně, z nichž jedna by měla zahrnovat právě rybu tučnou (sardinky, makrely, sleď, tuňák, amur, tolstolobik, úhoř).
Čočka - železo
Železo je velmi důležité, protože ovlivňuje produkci chemických látek v mozku a tvorbu myelinu, který je zásadní pro řádné fungování nervové soustavy. Nedostatek železa může vést ke zhoršenému duševnímu rozvoji.
Doporučení: 14,8 mg železa denně během těhotenství (porce čočky poskytuje 6,6 mg). Vtřebávání železa zvyšuje kombinace čočky s vitaminem C, takže při přípravě jídla přidejte například papriky, zelí nebo rajčata.
Řecký jogurt - jód
Světová zdravotnická organizace WHO varuje, že nedostatek jódu během těhotenství je hlavní příčinou zbytečných psychických problémů. Skvělým zdrojem jódu jsou kromě ryb a mořských plodů i jogurty, do kterých se dnes (04.10.2018) jód uměle přidává (je tak zajištěn jeho pravidelný přísun). Navíc řecký jogurt má i víc bílkovin, které působí jako prevence proti nízké porodní hmotnosti.
Doporučení: v těhotenství 250 mikrogramů jódu denně. 150 g řeckého jogurtu obsahuje 50 - mikrogramů jódu.
Špenát - foláty
Miminko potřebuje přirozeně se vyskytující kyselinu listovou ve špenátu k vytváření nukleových kyselin, které tvoří DNA, a k regulaci buněčného metabolismu. Ve špenátu obsažené antioxidanty také chrání mozkovou tkáň dítěte před poškozením.
Doporučení: v těhotenství 800 mg kyseliny listové denně. 180 g dušeného špenátu poskytuje 262,8 mikrogramů a 80 g syrového špenátu poskytuje 154 mikrogramů. Špenát k další dušené zelenině přidávejte vždy před koncem přípravy, zachová si tak důležité živiny.
Vejce - cholin
Vejce jsou výborným zdrojem bílkovin a železa, které jsou životně důležité pro vývoj mozku miminka. Mezi superpotraviny se vejce řadí díky vysoké hladině cholinu, který je nezbytný při vývoji paměti a celoživotní schopnost učit se.
Doporučení: 450 mg cholinu na den. Nejbohatším zdrojem jsou žloutky - jedno natvrdo uvařené vejce obsahuje 113 mg.
Para ořechy - selen
I nedostatek selenu může ovlivnit vývoj mozku vašeho dítěte. Výborným zdrojem selenu jsou například para ořechy, které jsou rovněž bohaté na mononenasycené tuky.
Doporučení: 60 mikrogramů selenu denně, což je množství, které obsahuje jeden para ořech.
Arašídy - vitamin E
Arašídy jsou skvělé lehké jídlo, které je bohaté na bílkoviny, niacin, mononenasycené tuky a kyselinu listovou. Vysoký obsah vitaminu E se výborně doplňuje s DHA a chrání membrány mozkových buněk miminka. Zvolte ale arašídy pražené nesolené nebo přírodní ve skořápce, které obsahují větší množství antioxidantů.
Doporučení: 3 mg vitaminu E denně.
Dýňová semínka - zinek
Dýňová semena jsou vynikajícím přírodním zdrojem zinku, který je zásadní pro budování struktury mozku a také pro aktivaci oblasti informačních technologií, které přijímají a zpracovávají informace.
Doporučení: 10 mg zinku denně během těhotenství. Celá vyloupaná pražená dýňová semínka obsahují asi 10 mg zinku na 100 g.
Sladké brambory - betakaroten
Betakaroten se v těle mění na vitamin A, nutný pro vývoj centrálního nervového systému.
Doporučení: 700 mikrogramů denně. Výborným zdrojem jsou sladké brambory s oranžovou dužinou. Pečte je v troubě celé se slupkou s hoblinkami másla po dobu 30 minut.
Avokádo - mononenasycené mastné kyseliny
Avokádo obsahuje vysoké množství kyseliny olejové, která pomáhá vytvářet a udržovat myelin, ochranný povlak kolem nervů v centrálním nervovém systému.
Doporučení: 25 - 35 % z vašeho denního příjmu kalorií by mělo pocházet z tuků, v ideálním případě tuků mononenasycených.