Specialita vrcholových sportovců se jako vlna tsunami šíří i mezi nadšené amatéry. Je jedno, jestli se věnujete kolu, běhu, aerobiku, józe či chodíte „jen“ na túry. Elastické pásky se můžou stát povoleným dopingem při každé fyzické aktivitě. Barevné pruhy zdobí lýtka, kotníky, ruce, záda i ramena sportovců všech kategorií. Jako by „tejpy“ neboli kineziologické pásky patřily ke sportovnímu outfitu. Tapy nejsou jen módním doplňkem, ale pomůckou, která zpříjemní pohyb a uleví od bolesti.
___
___
Jak taping funguje?
Elastická páska masíruje bolavé partie (svaly a podkoží). Zvyšuje v nich prokrvení a urychluje průtok lymfy, jež svižněji odplavuje škodlivé látky. Poskytuje oporu kloubům, takže snižuje riziko úrazu.
Které potíže řeší?
Podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové mají tapy široké uplatnění - můžou zlepšit držení těla, zmírnit křeče nebo prodloužit účinky fyzioterapie. Kineziologické pásky fixují uvolněné klouby, drží ochablé svaly, zlepšují jejich regeneraci. Tlumí též svalové napětí, urychlují rekonvalescenci a brání bolesti. Mírní chronické i akutní obtíže pohybového aparátu.
Kdy pásku odlepit?
Kvalitní tapy jsou voděodolné a prodyšné a vydrží na pokožce až 4 dny. „Pokud si je na těle necháte déle než týden v domnění, že prodloužíte účinek, nemusejí mít už správný efekt,“ říká fyzioterapeutka a dodává, že tapování neřeší příčinu bolesti, je jen podpůrnou ipií. Můžete ji sice vy-iívat dlouhodobě, ále souběžně byste měli u odborníka zjistit, z čeho vaše potíže pramení.
Hrozí chybné užití?
Ano, špatně aplikovaný tape může i zhoršit zdravotní stav. Nestačí ho jen nalepit, ale i vědět, proč na dané místo pásku umisťujeme. Je rozdíl, zda chceme sval nastimulovat (pak je třeba vyšší napnutí pásky, jež se lepí od začátku k úponu svalu), či utlumit svalové napětí či rozproudit lymfu (volnější bandáž). Šířka ani barva tápu neovlivňuje účinek. Rozhodující je lokalizace bolavého místa a délka tapu, protože krátká páska = nulový efekt.