Stále ještě mezi lidmi koluje názor, že jakmile žena otěhotní, musí kočka nekompromisně z domu. Prý automaticky nakazí budoucí maminku toxoplazmózou a dítě bude mít trvalé následky. Není to ale pravda.
___
___
Chyba je v hygieně
Nákaza toxoplazmózou má tolik možností, že riziko, že by za to mohla právě vaše kočka, je minimální. Daleko větší pravděpodobnost nákazy spočívá v nedovařeném mase nebo špatně očištěné zelenině. Bohužel, právě kočky na pověry ohledně toxoplazmózy doplácejí nejvíc.
Pokud plánujete otěhotnět a chcete mít jistotu, že je všechno v pořádku, můžete si nechat udělat sérologický test. Podle odborníků je však pravděpodobnost nákazy toxoplazmózou od kočky je téměř nulová. Je prokázané, že tuto chorobu prodělaly asi dvě třetiny populace a ani o tom nevědí. Tělo si tím pádem tvoří protilátky a další nákaza již nehrozí. To ale neznamená, že jistá ostražitost není na místě. Především je v době těhotenství potřeba klást větší důraz na hygienu - pečlivě omýváme zeleninu a ovoce, prkénko i nůž. Neochutnáváme syrové maso (tatarák). Zvýšené riziko nákazou toxoplazmózou může vyplývat ze zanedbaného kočičího záchodku. Ten je zapotřebí čistit 2x denně a v době těhotenství za použití rukavic. Zárodky toxoplazmózy se totiž stávají infekčními za den či dva.