Pokud jde o konkrémí živiny, které prospívají imunitnímu systému, i jich je dlouhý seznam. Podle analýzy provedené odborníky se jedná například o prověřené antioxidanty - selen, zinek nebo vitaminy A, B2, B6, D, E a C. Tyto látky je samozřejmě nejlepší do těla dopravit stravou, ale možné je i jiné řešení. Pokud se bojíte, že vaše strava nepokrývá potřebu všech živin - třeba nemáte rádi zeleninu nebo dáváte přednost bílému pečivu před celozrnným - přinese vám každodenní užívání multivitaminového a minerálního přípravku celou řadu zdravotních benefitů včetně možných přínosů imunitnímu systému.
___
Užívání megadávek jediného vitaminu tento účinek nemá, více není vždycky lépe, upozorňují vědci. Jestliže je vaše imunita už oslabená a trpíte častými záněty dýchacích cest, pomoci mohou léky s obsahem enzymů (nejznámější je Wobenzym). Tyto enzymy podporují činnost enzymů v našem těle, které řídí činnost imunimího systému.
Zaručené povzbuzovače imunity:
I když to klasická medicína neříká moc nahlas, léčebné metody i léky jsou vrtkavé. Zatímco někomu jeden medikament zabere přímo zázračně, jiný jeho účinek vůbec nepocítí. Ještě více to platí u přírodních metod a různých babských receptů. A proto ačkoli vědci většinou přímý vliv žádného prostředku na imunitu zcela jednoznačně nepotvrdili, mnoho lidí má recept, na který nedá dopustit a který považují za svůj osobní ochranný štít proti nemocem.
Zdroje stimulátorů imunity
- echinacea neboli třapatku
- rakytník řešetlákový (například ve formě sirupu)
- zázvor
- éterické oleje z oregana, citronu, levandule, eukalyptu, máty nebo borovice
- gel z aloe vera
- přípravky s obsahem betaglukanu (například z hlívy ústřičné)
- kyselé zelí
- rybí tuk
- trnkový či bezinkový sirup
- řasu chlorelu, někdy v kombinaci
- se zeleným ječmenem
- jablečný ocet, citronovou šťávu
- zelený čaj
Které potraviny obsahují "stimulátory imunity" - minerální prvky a vitamíny
-
Selen: ořechy, cereálie, maso, houby, ryby, vejce
-
Zinek: játra, tmavé maso, mléko, vaječné žloutky, mořští živočichové - ústřice a krevety, fazole, ořechy, mandle, celozrnné cereálie, dýňová či slunečnicová semena
-
Vitamín A: játra, mrkev, brokolice, máslo, špenát, dýně, kapusta
-
Vitamín B2: kvasnice, játra, ledviny, mléko, vejce, hovězí i vepřové maso, ryby, tvaroh, kakao, ořechy
-
vitamín B6: maso, celozrnné cereálie, brambory, zelí, špenát, kapusta, avokádo, mrkev, ořechy
-
Vitamín D: tučné ryby (například sumec, losos, makrela, sardinky, tuňák), vejce, játra, rybí tuk
-
Vitamín E: oleje (z pšeničných klíčků, slunečnicový), ořechy a oleje z nich (mandle, lískové ořechy), zelená listová zelenina, avokádo, maso, mléko, vaječný žloutek
-
Vitamín C: šípky, citrusové plody, rybíz, jahody, červená paprika, rajčata, brokolice, zelená petrželka, kiwi, papája