Dobrý podvečer, dnes je úterý 3.12.2024, svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora.

Vymknutý kotník - léčba, rehabilitace, cvičení

vymknuty-kotnik-lecba-rehabilitace-cviceni-stupne-vymknuti
vymknuty-kotnik-lecba-rehabilitace-cviceni-stupne-vymknuti
Stačí trocha nepozornosti, nerovný terén, a je to tady - vymknutý kotník. Noha oteče, bolí, nejde na ni došlápnout. Co teď? Podomácku ošetřit, nebo vyrazit hned k lékaři?
Pro něteré z nás je vymknutí kotníku (anglicky sprained ankle) téměř pravidelná záležitost. Zranění nepodceňujte. Do budoucna byste si mohli přivodit i trvalé následky.
___
___


Vymknutý kotník často pekelně bolí, nemůžete s ním pohnout a došlápnout. Tento pojem však není vlastně medicínsky úplně správný, jde totiž o podvrtnutí hlezna. Závažnost zranění se rozlišuje podle různě rozsáhlého poškození měkkých tkání, zejména vazů a kloubního pouzdra. V nejhorším případě může totiž dojít až k vykloubení hlezenní kosti či ke zlomenině hlezenního kloubu.

Podvrtnutí obvykle bolí jenom krátký čas a méně a je možné na nohu navzdory bolesti došlápnout, na vykloubené nebo zlomené hlezno se pro bolest nepostavíte.


Diagnostika, co se děje při vymknutí kotníku

Při podvrtnutí hlezna se kloubní plošky holenní a hlezenní kosti od sebe oddálí a natáhne se kloubní pouzdro s okolními vazy. Kosti se sice hned vrátí do původní osy, ale měkké tkáně se mohou různě pohmoždit a prokrvácet. Nadměrné vybočení zevního kotníku ven způsobí poranění vazů zevní strany nohy.
Podle míry poškození se rozlišují tři stupně poranění:


1. stupeň

Vazy se mírně natáhly, ale nedošlo k jejich přetržení - dostavuje se mírná bolest, vytváří se otok, který mizí zpravidla do tři dnů. Dobré je nohu zpevnit náplastovou fixací a po dvou třech dnech ji můžete začít víceméně plně běžnou chůzí zatěžovat. V tomto případě stačí domácí ošetření.

2. stupeň

Vazy se mírně přetrhaly, otok i bolestivost jsou výraznější a trvají déle a noha má částečně omezenou hybnost. Doporučuje se fixovat opět náplastovou fixací nebo ortézou. Optimální je konzultace s lékařem. Úplnou zátěž lze obnovit po týdnu nebo několika týdnech, podle individuální zkušenosti. Snažte se brzy poté chodidlo rozpohybovat nenáročnými procházkami.

3. stupeň

Jestliže jsou vazy výrazně potrhané, objeví se velký otok a kotník je velmi nestabilní, provází tento stav nesnesitelná bolest. V tomto případě vám pomůže pouze lékař. Takové zranění je pak dobré zafixovat nejen ortézou, ale někdy i sádrou, a znehybnění může trvat až několik týdnů a rekonvalescence i několik měsíců.


První pomoc u vymknutého kotníku

Pokud jste si způsobili jen mírný úraz (1. stupeň), kdy kotník během několika hodin přestane výrazně bolet, pravděpodobně nebude třeba vyhledávat lékaře. Důležité je ale nohu řádně ošetřit.
  • Okamžitě nohu zaledujte, předejdete tak vzniku otoku a podlitin.
  • Znehybněte kotník obvazovou či náplastovou fixací, tedy stáhněte jej elastickým obvazem.
  • Udržujte kotník ve zvýšené poloze (elevace).
  • Nohu nezatěžujte, do mírné zátěže se pusťte až po dvou třech dnech.
  • Pomocníky na otoky a bolest mohou být i volně dostupné léky - např. ty s heparinoidem, léčiva na přírodní bázi s přídavkem kostivalu a podobné přípravky ve formě gelů a mastí. Poraďte se s lékárníkem.
Podezření na závažnější poranění
  • Pokud vás noha hodně bolí nebo si nejste jistí rozsahem poškození vazů, neváhejte i s malým zraněním navštívit ortopeda, který vám nohu zrentgenuje a ošetří.

 


Rehabilitace

Následná rehabilitace by měla být vždy šetrná s pomalým stupňováním zátěže. Není od věci navštívit fyzioterapeuta, který vás naučí, jak správně cvičit. Po úrazu je velmi důležitá prevence, protože kotník je náchylnější k opakovanému zranění. Vyvarujte se tedy nošení bot s vysokými podpatky, chození v nerovném terénu, rychlému běhu nebo skákání, buďte opatrní také při chůzi ze schodů.


Cviky, cvičení po vymknutí kotníku, prevence opakovanéh poranění

  • Cvičte propínání a přitahování špičky.
  • Stoupněte si na špičky, přidržujte se stolu a udržte se chvíli ve výponu, dávejte přitom pozor, aby vám kotníky nevybočovaly ven!
  • Choďte preventivně do mírného svahu, užitečná je i chůze v písku.
  • Vhodné je také cvičení na balančních plochách ve fitness centru se zkušeným fyzioterapeutem. Tato balanční cvičení mají velký efekt pro prevenci úrazů nejen hlezenních kloubů, ale také kolen a stabilizačnlho svalstva celého těla.