Říká se, že rýma trvá sedm dnů léčená a týden neléčená. Něco pravdy na tom je, ale pokud patříte mezi ty, kteří se rozhodli rýmu léčit, může se vám stát, že vás bude sopel z nosu trápit o dost déle. Příčinou může být závislost na nosních kapkách a medikamentosní rýma.
___
___
Jak vzniká závislost na nosních kapkách, sprejích
Viníkem jsou paradoxně nosní spreje a kapky, které, pokud je nesprávně používáte, mohou způsobit tzv. medikamentózní rýmu.
Nosní kapky s chemickými příravky sice zužují zánětem rozšířené cévy nosní sliznice, zmenšují její otok, a tím uvolňjí hlen z nosu. Jenže po opakovaném kapání do nosu zůstává nepříjemný pocit ,plného nosu' ještě dlouho po skončení rýmy. Tím si zaděláváme na nemalé problémy. Nosní sliznice totiž zůstává nadále zduřelá a my máme mylný pocit pokračující rýmy.
Kapeme dál, na nosních kapkách si pěstujeme závislost. Kapky ale paradoxně již vůbec neúčinkují.
Léčba závislosti na nosních kapkách je pak v celkové anestezii odstranění části sliznice dutiny nosní (mukotomie).
Jak se vyhnout závislosti na nosních kapkách a medikamentosní rýmě?
- Dodržujte striktně doporučená pravidla užívání nosních kapek. Obvykle stačí aplikace dvakrát denně dvě až tři kapky do ucpané nosní dutiny.
- Doba, po kterou se doporučuje nosní kapky užívat, je pět, maximálně sedm dnů. Pokud ucpání nosu trvá, je třeba přemýšlet o příčině.
- Používejte přípravky z mořské vody, které mívají různou koncentraci a na dostatečné zmírnění projevů rýmy bohatě stačí. Tyto speciální nosní spreje jsou určené pro léčbu ucpaného nosu a výtoku z nosu při nachlazení, chřipce nebo alergii. Neškodí ani kojencům od šestého měsíce věku, těhotným ženám a kojícím matkám.