Dobré odpoledne, dnes je úterý 19.11.2024, svátek slaví Alžběta, zítra Nikola.

Zdravá životospráva a životní styl - jak zůstat mladí, pohlední a svěží

zivotosprava_a_zivotni_styl_jak_zustat_mlada_krasna_svezi.jpgAč to tak vypadá, článek není jen pro osoby ženského pohlaví. Tělesná zdatnost a vzhled jsou výsledkem nejen vhodně zvoleného cvičení, ale i mnoha dalších věcí. Na některé z nich působit nemůžete, patří k nim dědičnost, prostředí, způsob života ve vašem dětství a současnosti. Nezměníte ani nic na tom, že vaše forma a výkonnost do určitého věku stoupá a potom s léty klesá. Ale stárnutí se dá do jisté míry ovlivnit. Jak?

 

___

___ 

Dopřejte tělu dostatek pohybu

Mnoho lidí si myslí, že upevní své zdraví, nebo vzhled jen jízdou na kole nebo během. Nejlépe a nejefektivněji to provedete cvičením. A to nejen v posilovně, ale i doma. Pro některé z vás to bude pohodlnější, pokud z různých důvodů nemáte možnost, nebo nechcete cvičit ve fitcentru Tam ovšem musíte mít speciálně vypracovaný trénink.

 

 

Bydlíte –li ve městě, snažte se co nejčastěji dostat do přírody

 

Továrny, auta a stres snižují indexy našeho zdraví tak, že si to jen těžko dovedete představit. Homo sapiens, který “ovládl” přírodu začíná bojovat, aby ho technika nezměnila v nový druh – homo neuroticus.

 

 

Zdravě jezte

 

Jíst zdravě je 50% tréninkového programu. Tomuto problému je zde věnováno mnoho místa

 

Dostatečně dlouho a klidně spěte

Pokuste se splnit co nejvíce podmínek pro zdravý spánek:

  1. Jděte spát ve stejnou dobu. Organismus si zvykne na pravidelný rytmus.

  2. Nejlépe se vyspíte (pokud jde o spaní) sami

  3. Nejefektivnější je spaní v tmavé tiché dobře větrané a ne moc vytopené místnosti.

  4. Postel musí být pohodlná, rovná, pružná, ale ne měkká a dostatečně velká. Proto, že se tak trochu vyznám v nábytku řekl bych, že více než 80% lidí nemá postelovou plochu uzpůsobenou ergonomii svého těla. Neuvědomují si přitom, kolik hodin denně ji používají.

  5. Nemusíte spát hladoví, ale nechoďte s přeplněným žaludkem.

  6. Prášek na spaní si už neberte, po dobrém cvičení ho nebudete potřebovat.

  7. 9 z 10 lidí, kteří sportují pravidelně víc než půl roku nemají absolutně problémy se spánkem.


Kouření cigaret

Nikotin vyvolává přechodné zúžení cév, což je pro kuřáky spojeno s příjemným pocitem. To je asi jen to jedno pozitivní procento. Kromě toho, že za to platíte, určitě ne málo, vám to spolehlivě zničí zdraví.Teď vynechám rakovinu a další nemoci o kterých máte jistě nějaké informace. Stačí jen ty, které se týkají vaší sportovní aktivity a cvičení.

  1. Možnost zvýšeného krevního tlaku je dalším nebezpečím, které ohrožuje vaše zdraví i kondici.

  2. Kouření negativně ovlivňuje výkonnost oběhového systému.

  3. Podle některých studií výrazně snižuje i sexuální výkonnost

  4. Pomáhá v usazování tuků (hlavně ženám)

  5. Nedovolte svým těhotným manželkám, (pokud jsou tak blbé) aby vůbec kouřily. Nejhorší co může kuřák udělat, je zakouřit si před fyzickou aktivitou. Těhotná žena je v jistém smyslu svého systému aktivní stále.

  6. Nezůstávejte v zakouřených místnostech je to ještě horší než kouření



Omezte pití alkoholu

Vyjímečné dvě nebo tři deci piva po tučném jídle pravděpodobně prospějí vašemu trávení víc než limonáda. Bohužel je to otázka zvyku. Nebezpečí na pití alkoholu je především to, že je víc návykové, než se zdá. Soustavné (denní) požívání alkoholu snižuje odolnost vůči infekčním nemocem a po čase dochází k degenerativním změnám mozkové kůry. Chcete-li si udržet štíhlou linii, nezapomínejte, že alkohol obsahuje velké množství kalorií a podporuje ukládání tuků a to i v srdeční krajině. Samostatnou kategorií jsou pivaři, kteří si vnitřnosti roztahují nadměrným množstvím tekutin.

 

Využívejte lékařské péče

Nedělejte lékaře sami ze sebe, ani neprohlašujte, že ho nepotřebujete. Přechozená chřipka vás může vyřadit z tréninku stejně jako zlomenina.


Najděte si práci která vás baví a střídejte ji s odpočinkem

Ideální je odpovídá–li práce vašim schopnostem a nacházíte v ní možnost seberealizace. Máte-li neshody s nadřízeným, nebo s pracovním kolektivem, dochází k nárazovým stresovým situacím, které se mohou projevit jako nějaký druh neurózy. Umění ovládat se patří k rysům civilizovaného člověka, ale situaci neřeší.

Těší-li vás práce je to výborné, ale nezapomínejte ani na kompenzaci. Aktivní odpočinek ve formě cvičení není ztrátovým časem. Zvětší vaši schopnost hlavně při duševní práci a prodlouží produktivní období vašeho života.


Vytvořte si dobré zázemí

Dokonalý partnerský vztah, je právě tak důležitou podmínkou vaší psychické rovnováhy, jako spokojenost na pracovišti. Bohužel je těžké dát výpověď a najít si novou kočku (nebo kocoura). Snad v žádné jiné sféře člověk tak tvrdohlavě neodmítá dát se životem poučit a dál se prodírá trním života. Místo toho, aby ty růže jednou pro vždy obešel.


Lidé by žili dvakrát déle, kdyby se nepřejídali

Vědci dospívají k názoru, že klíčem k dlouhověkosti by pravděpodobně bylo, kdyby lidé jedli podstatně méně než nyní. Zkoumají teorii, podle níž drastické omezení příjmu kalorií podstatně snižuje výskyt rakoviny a dalších nemocí spojených se stárnutím. Je pravděpodobné, že kdyby lidé začali jíst daleko méně než nyní, prodloužili by si život asi o padesát procent. Biologové z Ústavu pro lidské stárnutí na Liverpoolské univerzitě vypracovali studii, která dokazuje, že střídmě krmená laboratorní zvířata žijí déle a jejich zdravotní stav je podstatně lepší než u dobře živených jedinců. Doktor Brian Merry z Ústavu pro lidské stárnutí oznámil, že se mu podařilo prodloužit život krys v laboratorním prostředí o čtyřicet dva procent. Jiní vědci prodloužili život některých zvířat až o padesát procent. Krysám bylo odepřeno až sedmdesát procent normálního množství potravy. Pokusná zvířata byla energičtější a zdravější, vypadala víc mladě a reagovala bystřeji.

Na počátku zjištění, že snížená konzumace kalorií vede u zvířat k dlouhověkosti, byl objev amerických vědců. Pracovníci z amerického Národního střediska pro toxikologický výzkum, které vede Ron Hart, zjistili, že u myší, jejichž množství potravy bylo systematicky snižováno, poklesl několikanásobně výskyt rakoviny v porovnání se zvířaty, která byla živena bez omezení. Omezením potravy krys o sedmdesát procent byli Hartovi vědci schopni prodloužit délku jejich života o padesát procent. Nejnovější výzkum ukázal, že omezování spotřeby kalorií snižuje výskyt skoro všech nemocí, které přicházejí ve stáří: srdečních chorob a mrtvic stejně jako rakoviny. Pokusy ukázaly, že to platí u všech biologických druhů, které američtí vědci zkoumali. Hart nyní začal organizovat pokusy s omezováním konzumace kalorií u lidí. Tyto pokusy financuje americká vláda. Sto dvacet placených dobrovolníků, účastníků experimentu, bude konzumovat denně jen asi 1800 kalorií, ve srovnání s průměrnou spotřebou asi 3000 kalorií. Obdobný experiment začíná na lékařské vysoké škole UCLA, University of California v Los Angeles. Experimenty musí být přísně vědecky kontrolovány, aby u jejich účastníků nedošlo k poškození mozku anebo k vyvolání chorobné chutí k jídlu - bulimii.