Šla Nanynka do zelí. A dobře udělala, je totiž velmi zdravé. Zkuste to taky. Výhodou je, že na rozdíl od Nanynky nemusíte lupení trhat. Můžete si ho pohodlně koupit v obchodě. Množství vitamínu C zhruba odpovídá pomerančům, významné je také množství betakarotenu a vitamínu B, E a K. Zelí obsahuje velké množství vápníku, draslíku, hořčíku, fosforu železa, síry, selenu ad.
___
___
Díky látkám, které zelí obsahuje pomáhá v prevenci a léčbě vysokého krevního tlaku hypertenze, kardiovaskulárních chorob, nádorových onemocnění, žaludečních vředů, cukrovky, poruchy činnosti ledvin ad. Má také schopnost organismus čistit a regenerovat, posilovat obranyschopnost a upravovat vnitřní rovnováhu.
Jeho pozitivní účinky oceníte při redukci nadváhy a dokonce do určité míry "omlazuje" a uklidňuje.
Syrové zelí však obsahuje také velké množství celulózy, která je pro člověka těžko stravitelná. Proto je vhodnější konzumovat je kvašené, krátce povařené (nejlépe v páře) či
ve formě šťávy. Plynatosti předejdete přidáním kmínu nebo fenyklu.
Kvašené zelí je ještě zdravější než syrové - zklidňuje trávicí ústrojí a stabilizuje "hodné" bakterie v těle.
Zelné listy poslouží také jako zevní léčebný prostředek. Lehce je rozdrťte válečkem a použijte jako zábal při pohmožděninách, puchýřích, vředech, bodnutích hmyzem a otocích nebo jako obklad při bolení hlavy.
Rychlokvašení zelí - postup
Hlávku zelí omyjte, osušte a nakrouhejte. V hrnci rozdrobte krajíc chleba i s kůrkou, přidejte lžíci cukru a nastrouhaný brambor. Na to postupně vkládejte zelí - vrstvy prokládejte solí, pepřem, kmínem, bobkovým listem a novým kořením. Nakonec upěchujte, zalijte převařenou vodou, zakryjte a nechte tři dny kvasit