"Podstata všech lidí je stejná, liší se jen svými zvyky" – pravil Konfucius. A je to pravda. Pohlédneme-li na svůj život jako na celek, zjistíme, že právě zvyky ho determinují, jako nic jiného. Je nám vrozeno vždycky hledat šablony umožňující část toho, co děláme, převést na „autopilota“, prostě je vykonávat podvědomě, automaticky. Právě proto je užitečné určité návyky rozvíjet tak, aby se časem staly naší druhou přirozeností:
___
___
1. Časné vstávání
Úspěšní lidé jsou zpravidla ranní ptáčata. Vstát brzy, za úsvitu, v tom je cosi magického. Tato pokojná, tichá část dne před probuzením okolního světa je nejdůležitější. Je v ní inspirace i smíření. Ti, kdo si tento návyk osvojili, se shodují, že než si zvykli vstávat každý den v pět ráno, nebyl jejich život úplný. Vyzkoušejte to, možná už za měsíc budete s lítostí myslet na všechny ty roky, kdy vás světlo zastihlo vždycky ještě v posteli.
2. Četba
Když nahradíte alespoň částečně čas strávený bezcílným brouzdáním na internetu nebo sezením před obrazovkou televizoru četbou dobrých knih, budete mezi přáteli tím nejvzdělanějším člověkem. Mnoho věcí dokážete jaksi mimoděk. Odpovědi na otázky vás budou napadat rychleji, snáze a jakoby samy o sobě. Jak říká Mark Twain: „Člověk, který nečte knihy, se nijak neliší od člověka, který číst neumí“.
3. Zjednodušení a neřešení zbytečností
Umět zjednodušovat znamená umět odstraňovat to, co není potřeba a ponechat jen to potřebné. Je to umění velmi důležité. Zbavuje nás neužitečného balastu. Tento návyk vyžaduje praxi a rozumný pohled na věc. Očišťuje paměť i city od nevýznamných věcí a zmenšuje naše strachy a stres. Za všech časů platila vždycky jistota: čím jednodušší, čím prostší je náš život, tím větší potěšení z něj máme.
4. Zpomalení a zklidnění
Nemůžeme mít potěšení ze života v prostředí neustálé honičky, stresu a chaosu. Musíme si najít nějaké tiché místo jen pro sebe. Zpomalit a zaposlouchat se do svého vnitřního hlasu. Věnovat pozornost tomu, co má skutečně význam. Možná, že osvojení návyku brzkého vstávání vám poskytne právě takový potřebný intimní prostor. Bude to váš čas – čas, kdy budete dýchat naplno a zhluboka, kdy budete moci přemýšlet, meditovat, vytvářet nové věci, nápady. Zpomalte… a vše, za čím se honíte, vás dožene samo.
5. Pohyb a cvičení
Nedostatek pohybové aktivity poškozuje zdraví každého člověka. Naopak pravidelné tělesné cvičení ho upevňuje. Ten, kdo si dnes říká, že nemá tolik času, aby ho utrácel na cvičení, bude muset dříve nebo později ztrácet čas nemocí. Vaše zdraví je vaším největším bohatstvím. Najděte si nějaký vhodný program, vždyť sportem se můžete zabývat, aniž byste opustili byt, bez předplatného a fitness cvičeben.
6. Praxe v tom, co děláte
Pozorování mnoha lidí potvrzuje, že čím více se člověk v nějakém oboru zabývá praxí, tím je úspěšnější. Je to náhoda? Úspěch je místo, kde se praxe setkává s možnostmi. Talent bez cvičení určitě nepřežije. A více než to: talent není vždycky nezbytný, důsledné cvičení ho může i nahradit. Nacvičujte – a až přijde vhodná chvíle, dokážete ji využít.
7. Lidé s nápady, nadšení a pozitivní lidé ve vašem okolí
Jeden z nejdůležitějších návyků. Váš úspěch urychlí jako nic jiného. Obklopujte se lidmi s nápady, lidmi nadšenými a pozitivními – to je ta nejlepší podpora. Naleznete u nich radu, nezbytné pobídnutí i oporu. Vždyť co kromě zklamání a deprese nám může dát kontakt s lidmi, kteří uvízli u činnosti, kterou nenávidí? Dalo by se říci, že úroveň vašich možných životních úspěchů je přímo úměrná úrovni úspěchů dosahovaných vaším okolím.
8. Vděčnost za to, co máte
Tento návyk tvoří zázraky. Buďte vděčni za to, co už máte a směřujte za ještě lepším. Když si v životě vytýčíte cíl, bude pro vás snazší nalézat možnosti. Pamatujte, že s vděčností se také objevuje více důvodů k radosti. Každý večer před spaním si zapište jednu věc z uplynulého dne, za kterou cítíte vděčnost. A zázraky na sebe nedají čekat.
9. Vydržet v tom co chceme a věřit v cíl
Teprve třístá třetí banka, kterou oslovil, poskyla Waltu Disneyovi úvěr, aby mohl vybudovat Disneyland. Převlek za domorodce a denodenní život ohrožující riziko odhalení v drsném prostředí Afgánistánu stály za snímkem Steva McCurryho „Afgánská dívka“. Dnes bývá přirovnáván k Leonardově Moně Lise. 134 nakladatelů odmítlo Canfieldovu a Hansenovu „Slepičí polévku pro duši“ než se stala megabestsellerem. Edison provedl přes deset tisíc neúpěšných pokusů, když hledal funkční elektrickou žárovku. Vidíte tu zákonitost? Buďte houževnatí a nevzdávejte se. Zkrátka vydržte.