Příjemnou noc, dnes je neděle 24.11.2024, svátek slaví Emílie, zítra Kateřina.

Jak se stát neoblíbeným, proč vás ostatní v práci nemají rádi?

nepopularni_clovek.jpgPoložme vedoucím pracovníkům a manažerům otázku: S jakým typem lidí se vám špatně spolupracuje? Získáme tak určitý "top ten" žebříček nevhodného chování na pracovišti. Chování, které může stát v pozadí vašich pracovních nebo psychických problémů. Ukažme si, čemu je lepší se vyhnout.
___
___

"Chrobák truhlík"

Tak označil jeden slovenský manažer chování, které opravdu nemá rád. Samozřejmě jde o brouka pytlíka, tedy postavičku, která všechno ví, všechno umí a každému to vykládá. Není oblast, ve které by takový člověk nebyl expertem. Rozdává rady na potkání, ať už o ně ostatní stojí či nikoliv. Spolupracovat s ním je malým utrpením. Není těžké si takové kolegy představit, potkáváte je téměř denně.
Možná se maličko poznáváte i sami. Kde se toto chování bere? V podstatě má dvě příčiny. Pravděpodobně jste prostě výrazný extrovert. Tedy člověk, který rychle reaguje na jakýkoliv podnět. Na poradách mluvíte jako první. Často se zapojujete do rozhovoru ostatních, i když vás nepožádají. Být extrovertem naštěstí není závažný problém. Většinou stačí, když na to myslíte a trochu se hlídáte. Doslova jde o to, trénovat mlčení. Pokud to vyzkoušíte, objevíte nový svět. Zjistíte, že mnoho kolegů má taky svůj názor, jenom ho dříve ve vaší společnosti nestihli říci.
Druhá příčina je závažnější - je to přesvědčení o vlastní omnipotenci. Jinak řečeno, máte "patent na rozum". Takové přesvědčení ve vás vzniká léta a je velmi těžké ho měnit. Nevědomě hájíte a posilujete své ego na úkor ostatních. Paradoxem je, že za projevy síly a převahy se skrývá slabost. To, proč víte všechno nejlíp, souvisí s vaší vnitřní obavou. Strachem si přiznat, že nejste dokonalí. Žijete v mylné představě, že pokud to přiznáte, ztratíte v očích ostatních kredit.

Co nedělat

Pokud nechcete být pro kolegy broukem pytlíkem, je důležité dodržet některé postupy.
Zlaté pravidlo zní: nejprve pochop a pak buď pochopen. Jinými slovy - ptejte se. Nereagujte na názor kolegy okamžitě protinázorem. Zajímejte se o detaily jeho nápadu, ptejte se bez ironie na to, co vám není jasné. Často zjistíte, že myšlenka vašeho kolegy je dobrá.
Pokud chcete přece jen říci jiný nápad, pozor na způsob, jak to uděláte. Netvrďte, ale navrhujte. Vyhněte se formulacím typu: "Jedinou možností je... Každý rozumný člověk vidí, že ... Musíte..." Tak se totiž vyjadřuje právě někdo s patentem na rozum.
Pokuste se říkat raději: "Myslím si, že bychom mohli... Líbí se mi návrh... Navrhuji..." I když je smysl sdělení stejný, dáváte zároveň signál, že jste připraveni k diskusi s rovnocennými partnery.
Každý z nás někdy podlehne touze poučovat a být "nejchytřejší". Problém ovšem nastane, pokud je to naše obvyklé chování.
Pro hlubší informace doporučuji odbornou literaturu: Ondřej Sekora, Příběhy Ferdy Mravence.