Dobré ráno, dnes je neděle 29.12.2024, svátek slaví Judita, zítra David.

Nejčastější psychické poruchy u mužů

nejcastejsi-psychicke-poruchy-u-muzu-hysterie-zavislost-workholismus-derepse
nejcastejsi-psychicke-poruchy-u-muzu-hysterie-zavislost-workholismus-derepse
Jsou psychické poruchy, které se u mužů vyskytují poměrně často. Stránka v přehledu pojednává o apatii, neuróze, depresích, workholismu, agresivitě, hysterii a vztahu ke svému tělu. Pokud má muž některou z níže uvedených poruch, měl by navštívit odborníka, který mu může hodně pomoci.
___
___

Hysterie u mužů

Ačkoli je tato porucha obvykle spojována se ženami, nejde jen o problém žen. I mezi muži je až překvapivě spousta "hysterek" - dokonce čím dál tím víc. Lékaři proto radši volí termín Justriénská porucha. Pánové mají sice tendenci své nevyrovnané chování s přemrštěnými emocionálními výbuchy omlouvat tím, že jsou prostě "cholerici" a s tím se nedá nic dělat. Ale to se mýlí.
Cholerik je člověk, jehož temperament je odjakživa bouřlivější, avšak nejde o duševní poruchu. Naopak hysterikem se člověk stává - obvykle vlivem úzkostí, vnitřní nespokojenosti, stresu nebo chorobné touhy upoutat na sebe pozornost (třeba i tím, že druhému cíleně ublíží nebo že předstírají fyzické onemocnění).

 

Příčiny apatie

Do apatického stavu se nejčastěji dostávají muži "zahnaní do kouta" - ztrátou zaměstnání, neschopností splácet dluhy, nezájmem partnerky apod. Je to vlastně obranná reakce, jejímž prostřednictvím se pokoušejí zbavit psychické bolesti - úzkostí, depresí, neuróz.

 

Závislosti (alkohol, drogy, gambleři)

 

Uvádí se, že na alkoholu je u nás závislý až každý osmý muž. A je doloženo, že úmrtí v souvislosti s užíváním drog se týkají z osmdesáti procent pánů.
Také většina gamblerů jsou muži - závislost na hracích automatech apod. mají až čtyři procenta naší populace.

 

Neurózy

Ačkoli máme sklon říkat "neurotik" kdekomu, tak zlé to není. Ostatně nemocí, které se pod tento termín řadily, je mnoho - proto už se jako označení diagnózy nepoužívá. Neurotické potíže bývaly také přisuzovány hlavně ženám - to ale už dnes neplatí, pány sužují čím dál víc a častěji. U mužů se za spouštěcí mechanizmus považuje zejména nadbytek adrenalinu - ať už je dán "adrenalínovýmí'' koníčky nebo stresem náročného povolání a věčných soubojů při kariérních postupech.

 

Deprese u mužů

Správněji depresivní poruchy postihují zejména muže ve středním věku, což je dáno jak biochemickými změnami v těle, tak strachem ze stárnutí a pocitem bezvýchodnosti. Mohou mít formu úzkostí - takový muž velmi trpí psychicky, ale i fyzicky (třes, tlak na hrudníku, potíže s dýcháním, snížená imunita).
Navenek se ovšem může chovat agresivně, nepřátelsky k okolí.

 

Bipolární afektní porucha - maniodepresivní psychóza

Další možností je takzvaná bipolární afektivní porucha (dříve se jí říkalo maniodepresivní psychóza), která muže postihuje častěji než ženy. V manické fázi tito pánové šílí - rozdávají peníze, bezhlavě investují, nerozvážně zakládají firmy, spolky i politická hnutí, aby pak zase upadli do fáze depresivní, během níž nejsou schopni téměř žádné aktivity - nejraději by vůbec nevstali z postele.

 

Workoholizmus

Přestože se ženy "emancipovaně" čím dál víc zmocňují i této psychické závislosti, stále ještě postihuje mnohem častěji muže. Největším problémem je správně ji diagnostikovat, lépe řečeno přesvědčit postiženého, že jeho chování není obobdivuhodné, ale chorobné (a že jím ničí sebe i své blízké).

 

Kriminální chování

Muži mají daleko větší nutkání dopouštět se trestných činů. Dokonce naprosto naprosto bezúhonni a vzorní pánové jsou schopni se jednoho dne "zbláznit" a defraudovat peníze, pokusit se o loupežné přepadení či o podvod apod. Obvykle se k tomu cítí být dohnáni - ztrátou zaměstnáni, náročnou milenkou, alimenty, dluhy ...
Ne že by ženy byly takové nevinné ovečky (i ženské věznice jsou přeplněné), ale je fakt, že kriminály obsazují zhruba z devadesáti procent muži.

 

Agresivita

I v agresivitě se sice už ženy snaží mužům aspoň trochu konkurovat, ale pořád ještě je to výrazně pánská doména. Hlavní příčina spočívá v tom, že muži řeší agresivitou většinu svých duševních potíží (deprese, úzkosti, komplexy méněcennosti aj.).

 

Vztah ke svému tělu a muskulární dysmorfie (bigarexie)

Kult krásné postavy už zasáhl i do mužského světa. "Oblíbenou" poruchou příjmu potravy je u mužů mentální bulimie, ale pánové maji i svou specialitu - muskulární dysmorfii (bigarexii) - jde o chorobnou závislost na cvičení a snahu být stále mohutnější - a alespoň v náznaku ji najdeme u všech fanatických kulturistů.
Podle psychologů je to zoufalý pokus bránit se "malosti" úsilím být ze všech největší a nejsilnější.