Dobrý večer, dnes je úterý 26.11.2024, svátek slaví Artur, zítra Xenie.

Úzkostné stavy a fóbie - příčina, léčba, příběh ze života

uzkostne-stavy-a-fobie-pricina-lecba-pribeh-ze-zivota

uzkostne-stavy-a-fobie-pricina-lecba-pribeh-ze-zivota
Není to jenom obyčejný strach. Je to něco, co může zcela ovládnout váš život. Bát se je zcela přirozené. Strach je projevem pudu sebezáchovy, brání nám vrhnout se bez rozmýšlení do nebezpečné nebo neznámé situace, která by nás mohla ohrozit. Ale co se stane, když se strach zvrtne? Co když naše psychika začne na něco zdánlivě úplně nevinného reagovat jako na něco vysoce nebezpečného, život ohrožujícího?
___

___


 

Příběh z reality - rozvrácený život

Třicetiletá Monika je půvabná a chytrá žena. Rozhodně byste nečekali, že má vážné psychické potíže. A přece už je půl roku na nemocenské s diagnózou úzkostná porucha osobnosti a agorafóbie. Problémy začaly ve chvíli, kdy se Monika rozešla s přítelem a ve stejnou dobu ji povýšili v zaměstnání. "Bylo to hodně zvláštní období. Na jednu stranu jsem se cítila opravdu mizerně, na druhou jsem na sebe byla hrdá a byla jsem doslova posedlá tím, dokázat, že jsem nejlepší. Problémy začaly nenápadně. Když jsem šla ráno do práce, prostě jsem se víc bála, jestli všechno zvládnu. Pak se objevily nevysvětlitelné návaly slabosti a nevolnosti, hlavně když jsem byla někde venku. Jenže pak už mě záchvaty úzkosti přepadaly i v autě nebo při jednáních ..."  Nakonec se Monika zhroutila. Jednoho dne nedokázala vyjít ven z bytu. Nějaký čas se léčila na psychiatrické klinice a dnes je na nemocenské a navštěvuje lékaře ambulantně. Jak ale říká, boj s fóbií je běh na hodně dlouhou trať.

Jak vznikají fóbie

Vystopovat původ fóbií nemusí být vůbec snadné a někdy se to ani nepodaří. Často ale leží kořeny problému v nějakém traumatizujícím zážitku z minulosti. V případě zážitků z dětství si je ani nemusíme vědomě pamatovat. Někdy se však může chorobný strach objevit jako reakce na nějakou složitou životní situaci a psychické přetížení, které nás hodně zasáhly.

Jak se pozná fóbie

Se strachem můžeme bojovat. Když se "normálně bojíte" pavouků, pravděpodobně si nepořídíte sklípkana jako domácího mazlíčka, ale dokážete vyhodit pavouka, který se utábořil ve vaší vaně. V případě fóbie se ale rozklepete, zavřete dveře a půjdete volat příteli nebo kamarádce, aby vám přišli na pomoc. A nejen to, budete ještě několik týdnů velmi pečlivě a opatrně kontrolovat koupelnu. Fóbie prostě změní vaše jednání tak, že vám strach začne ovládat život a vy mu podřídíte své zvyky a necháte ho, aby snižoval vaše možnosti. To může vypadat i tak, že odmítnete atraktivní cestu jen proto, že máte fóbii z létání.

Pozvolná léčba fóbie - čelit tomu, čeho se bojíte

Pokud fóbie začne ovládat váš život, je nezbytně nutné, abyste co nejdřív vyhledali pomoc odborníka. Měli byste mu věřit a být k němu upřímní. V první řadě se psychiatr nebo psychoterapeut pokusí najít příčinu vašeho problému. Pak spolu zmapujete všechny situace, kdy vám fóbie znepříjemňuje život. Vyberete takovou, kterou jste schopni snést, i když za cenu velkého strachu.
U fóbie ze psů to třeba může být setkání s malým štěňátkem na vodítku. Pacient si při tomto setkání s děsivým podnětem prožije strach od prvotního momentu až do odeznění. "Zátěž" se postupně při dalších sezeních zvyšuje, a to tak dlouho, dokud se vaše fóbie zcela neodbourá nebo alespoň nezmírní na přijatelnou mez. Podobně, kdo má např. strach z mostů, tak ten jde jednou na okraj mostu, příště udělá 10 kroků na most, pak se vrátí a tak stále dále, až se mu podaří most přejít celý.

Radikální řez - metoda zaplavení v léčbě fóbie

Zcela odlišná je metoda zaplavení. Při ní je pacient vystaven naplno situaci či podnětu, z kterého má strach. V tomto případě je ale důvěra mezi terapeutem a pacientem mimořádně důležitá. Prožitím strachu "až do dna" zjistí pacient, že jeho strach nebyl tak strašný, jak se zdál. Při dalších opakováních pak obavy klesají a fóbie ustupuje. Zatímco první metodu můžete u slabších fóbií zkusit i sami, zaplavení je příliš radikální a mělo by se provádět pouze pod vedením a dohledem odborníka.

Čeho se můžeme bát

Chorobný strach můžete mít z čehokoliv. Z lidí, nejrůznějších situací, věcí ... Mezi nejčastější patří fóbie z létání, z hadů, z druhých lidí, z velkých a otevřených prostor, z malých prostor ... Některé mohou působit opravdu hodně podivně.

Viz článek na tomto webu FÓBIE - NETYPICKÉ DRUHY STRACHU

Pamatujte si

Fóbie se může objevit kdykoliv během života. Zvýšené riziko hrozí v době, kdy jsme pod velkým tlakem, zažili jsme trauma apod. Se strachem můžeme bojovat sami pomocí rozumových argumentů. Když se ale objeví úzkostné stavy, nepřiměřené reakce či fóbii přizpůsobujeme své běžné fungování, je na čase vyhledat odborníka. S tím vám může pomoci praktický lékař, kontakty na psychiatry a psychoterapeuty najdete i na internetu.