Dobré ráno, dnes je čtvrtek 7.11.2024, svátek slaví Saskie, zítra Bohumír.

Vánoce očima psychologa

vanoce-psycholog

vanoce-psycholog
Ať si myslíme co chceme, pro hodně lidí jsou Vánoce svátky, kdy se dostávají na pokraj svých jak psychických, tak fyzických sil. Mohou ale vzniknout některé specifické situace. Jak je vidí psycholog? Na několik otázek odpoví Mgr. Alexandra Doležalová.

____
____



Všichni před Vánocemi zběsile nakupují a ptají se mě, jestli už mám také dárky? Jak nepropadnout panice a depresi?

Abychom nepropadali panice, je dobré si vše včas naplánovat a promyslet. Stačí si sednout, pečlivě vytvořit seznam všech, které chceme obdarovat, a ke každému jménu přesně napsat, co danému člověku budeme kupovat. Rozhodně nenechávejme nic na poslední chvíli. Pokudzvládneme pořídit dárky během listopadu, zbude nám v prosinci čas najiné předvánoční starosti, popřípadě relaxaci, o které by Vánoce měly být především. e také dobré koupit dárky najeden zátah a netrávit nákupy více než jeden den. Pokud budeme nákupy odkládat čije prodlužovat, stres se bude stupňovat a vědomí, že stále nemáme nic koupeno, nás potom může paralyzovat i v dalších oblastech života. V dnešní komerční době je však třeba si také uvědomit, že hezkým dárkem může být cokoli a že Vánoce tady rozhodně nejsou proto, abychom si zběsilenadělovali nákladné a těžce sehnatelné dary.


Nechci slavit Vánoce, ale mám výčitky, jestli je to normální.

Jestliže nemáte děti, můžete jakékoli slavení Vánoc s klidem v duši vynechat. Jeto přece každého svobodná volba, jaký svátek chce či nechce dodržovat, a tuto volbu nemusí nikdo nikomu vysvětlovat. Máte-li děti, měli byste se jako rodiče překonat a slavit Vánoce kvůli nim.


Co s babičkou, kterou na Vánoce nikdo nechce domů, ale neměla by být sama?

Starší lidé skutečně mívají větší sklony k depresivním pocitům osamění. Získávají pocit, že už jsou staří, nepotřební a na obtíž. Je proto důležité, aby vánoční svátky netrávili sami. Rodina by se tak měla překonat a dobu Vánoc svým babičkám či dědečkům zpříjemnit v kruhu rodinném. Nicméně jsou také případy, kdy babička nechce svátky slavit se svými dětmí a vnoučaty. Je proto zase dobré udělat si dopředu plán a na všem se vzájemně dohodnout.


Jak prožít vánoce po rozvodu manželství?

Neprožívat to tragicky a dělat si malé radosti, koupit si dárek, po kterém dlouho toužíme, zajít si na super večeři, dát si kvalitní pití, věnovat volný čas sebevzdělávání, četbě hezké knihy nebo filmům či hudbě. Prostě se zabavit. Když se stane, že člověku bude v takovéto chvíli do pláče, ať si klidně popláče. Neměl by však propadat panice, jelikož příští rok může být u vánočního stromečku zase s někým.


První Vánoce po úmrtí někoho z rodiny - jak zmírnit smutek?

Rozhodně není žádoucí tuto událost uměle potlačovat a tvářit se, jako by se nic nestalo, když všichni ví, že doma někdo chybí. Smutek naopak může zmírnit společné vzpomínání na zemřelého; pokud má kdokoli z rodiny tu  potřebu, je dobré prostě o zemřelém mluvit. Vzpomínky na naše blízké zesnulé jsou o svátcích velmi časté a jistě přirozené - a to pak ani nemusí být projevem smutku.


Nevhodný dárek od partnera - jak skrýt své zklamání?

Takové věci se stávají, a pokud neumíme či nechceme své zklamání maskovat, je lepší opět partnerovi otevřeně (a nejlépe třeba v humoru) říct, že s tímhle trošku stoupnul vedle, ale že to nevadí, že je vidět, že se snažil, a že po svátcích zajdeme dárek společně vyměnit.


Ve třiceti bez partnera (partnerky) - je vhodné jít k rodičům?

Nedá se to vyřešit jinak, abych si nepřipadal(a) divně? Určitěje důležité strávit s rodiči Štědrý večer a není na tom nic divného. Avšak zbytek vánočních svátků už v tomto věku není nezbytné prožívat s rodiči. Nicméně je to vždy na rozhodnutí dotyčného třicátníka a na tom, jak ho doma rádi vidí jeho rodiče. Zde opravdu nelze říci, co je, nebo není standardní či normální.