Neplodnost je lékařský termín pro označení stavu, kdy se páru nepodaří po roce nechráněného sexuálního života počít dítě. To ale ještě neznamená, že takový pár nebude mít děti – většina se dočká úspěchu v průběhu roku druhého. A pokud se jim to nepodaří, stejně ještě není nic ztraceno – lékaři jsou v současnosti schopni neplodnost u většiny párů úspěšně léčit.
Zkouška vztahu
Příčina neplodnosti se dříve hledala výhradně u žen, dnes už partneři většinou chápou, že na neschopnosti počít se podílejí oba současně, i když třeba různou měrou. Neplodnost je pro každý pár velkou zkouškou. Když partneři zjistí, že spolu nejsou schopni zplodit dítě, následuje často velké rozčarování doprovázené pocity viny a méněcennosti, což nakonec může skončit úplným rozpadem vztahu.
Co hodláte obětovat?
Léčba neplodnosti může být náročná nejen psychicky, ale i fyzicky a finančně. Než s ní začnete, měli byste se s partnerem dohodnout, co všechno jste ochotni podstoupit či obětovat. Vprůběhu léčby si to samozřejmě můžete rozmyslet, ale je dobré stanovit si určité hranice, které nechcete překročit – například že odmítnete jakékoliv chirurgické zákroky apod. Mnoho párů o tom na začátku léčby nepřemýšlí, a poté jsou velmi vyčerpané ze zkoušení nejrůznějších léčebných metod a také z toho, jak silně jim léčba zasahuje do intimního života. Léčba neplodnosti navíc může být i poměrně finančně náročná. Měli byste si zjistit, které položky bude vaše pojišťovna ochotna zaplatit a které si budete muset uhradit sami. Dohodněte se proto se svým partnerem na tom, co si můžete dovolit a co už ne. Také je dobré zvážit další alternativy jako umělé oplodnění nebo adopci dítěte.
Věk ženy je podstatný
Neschopnost počít může mít spoustu příčin. Ať už je problém na straně ženy, muže nebo jde o společné potíže, je dobré si uvědomit, že některé faktory způsobující neplodnost ovlivnit lze, jiné bohužel nikoliv. Nic nenaděláme například s tím, že ženská plodnost vrcholí přibližně ve dvaceti letech, a poté postupně klesá. Za kritickou hranici považujeme věk 35 let, kdy se nejenom výrazně snižuje šance otěhotnět, ale také narůstá riziko potratu. Je-li vám méně než 35 a nedaří se vám otěhotnět, nemělo by vás to příliš zneklidňovat. Dopřejte si na zplození potomka v klidu ještě nějaký ten čas. Pokud jste však starší a navíc se už delší dobu marně snažíte přijít do jiného stavu, měla byste společně se svým partnerem urychleně vyhledat pomoc odborníka. Dalšími těžko ovlivnitelnými faktory jsou kupříkladu vrozené vady rozmnožovacích orgánů nebo vysoká koncentrace nejrůznějších toxinů v těle. Negativní vliv na schopnost početí může mít i chemoterapie užívaná pro léčbu rakoviny.
Rady, tipy a triky
A co dělat nebo spíše nedělat, abyste se vytouženého miminka dočkali? Rozhodně se vyhněte tabáku. U mužů snižuje kvalitu spermatu – mění se nejen počet spermií, ale i jejich tvar a aktivita, u žen negativně ovlivňuje složení děložního sekretu. Plodnost mužů i žen výrazně snižují i alkohol a drogy. Na kvalitu spermatu má negativní vliv i příliš častá (každodenní) nebo příliš nepravidelná ejakulace (jednou za 14 dnů). Budoucím rodičům neprospívá ani namáhavé tělesné cvičení, kterému se věnují několik měsíců či let – snižuje totiž kvalitu spermatu a u ženy může vést k tomu, že přestane ovulovat. Muži by měli mít na paměti, že spermie poškozuje také zvýšená teplota v intimních partiích. Měli by se proto vyhýbat horkým vanám, sauně, nenosit přiléhavé spodní prádlo a kalhoty. Pozor si také musejí dát na vysoké horečky například při chřipce – ty totiž mohou poškodit sperma na dva až tři měsíce. Důležité je také snažit se přiblížit své ideální zdravé váze. Ženy potýkající se se silnou podváhou či nadváhou totiž často trpí nepravidelnou menstruací, což je signálem hormonální nerovnováhy.
Tajemství ovulace
Při snaze otěhotnět hraje důležitou roli především načasování a frekvence pohlavního styku. Žena je schopná otěhotnět přibližně pět dnů v měsíci, když u ní probíhá ovulace. Při pravidelném 28denním cyklu žena začíná ovulovat v průběhu 12. až 16. dne před začátkem menstruace, tedy přibližně v polovině cyklu. Signálem faktu, že vajíčko je připraveno k oplodnění, může být i tělesná teplota, která po začátku ovulace začíná mírně stoupat. Někdy je ovulace doprovázena mírnými bolestmi a křečemi. Lékaři doporučují sex právě v období ovulace, ale protože sperma přežívá v ženském těle tři až pět dní, je docela dobře možné otěhotnět i několik dnů před ní. Podle některých odborníku je ideální spát spolu po tři dny uprostřed ženského cyklu a skončit se stykem jeden den před ovulací. Podle jiných ale takový každodenní sex může ohrozit kvalitu jinak ideálního spermatu. Pokud nevíte, kdy žena ovuluje, doporučuje se pohlavní styk dvakrát až třikrát týdně.
Dvojčata, trojčata, paterčata
Léčba neplodnosti samozřejmě zvýší vaši šanci otěhotnět, ale zároveň zvýší také riziko několikanásobného těhotenství. Pouze pětina několikanásobných těhotenství je přirozená, zbytek je výsledkem léčby neplodnosti či asistované reprodukce. Většina takových těhotenství končí narozením dvojčat, ale výjimkou nejsou ani trojčata, velmi vzácně se rodí i čtyřčata či paterčata.
Příčiny neplodnosti
* 50 % onemocnění ženských rozmnožovacích orgánů
* 35 % onemocnění mužských rozmnožovacích orgánů
* 5 % méně obvyklé příčiny
* 10 % nezjistitelné příčin
Důvody neplodnosti u žen
* Poševní zánět, anatomické odchylky pochvy.
* Zánět děložního hrdla, jeho anatomické poruchy, přítomnost protilátek spermií v hlenu děložního hrdla.
* Odchylky ve tvaru dutiny děložní, vývojové vady srůsty dutiny děložní, infekce dělohy.
* Porucha funkce vaječníků, u ženy neprobíhá ovulace.
* Neprůchodnost vejcovodů.
* Endometrióza: onemocnění, při kterém se děložní sliznice vyskytuje i jinde než v dutině děložní.
Kdy navštívit lékaře
* Pokud je vám méně než 35 a nepodaří se vám otěhotnět po roce nechráněného
pohlavního styku s frekvencí dvakrát až třikrát týdně.
* Pokud je vám 35 a více a nedaří se vám po šesti měsících nechráněného styku otěhotnět.
* Pokud jste prodělala tři a více potratů za sebou.
Zdroj:
chytrazena.cz