Dobrý večer, dnes je čtvrtek 26.12.2024, svátek slaví 2.svátek vánoční, zítra Žaneta.

Dítě nechce aby se narodil bratříček, sestřička - co s tím? Vliv věkového rozdílu.

 

dite-nechce-aby-se-narodil-bratricek-sestricka-co-s-tim-vliv-vekoveho-rozdilu

dite-nechce-aby-se-narodil-bratricek-sestricka-co-s-tim-vliv-vekoveho-rozdilu
Zatímco maminka s tatínkem se těší na nový přírůstek, na staršího sourozence čeká nelehká zkouška. Příchod dalšího člena rodiny nemusí probíhat tak idylicky, jak si maminky a tatínkové malují. Několikanásobní rodiče by jistě mohli vyprávět, co dokáže s drobečkem žárlivost a sourozenecká rivalita udělat.

___

___

Agrese i tichá voda

Reakce starších dětí na nového sourozence může být různorodá a odvíjí se od věku i povahy mrňouska. Někteří se vztekají, křičí, pláčou, odmlouvají a naštvání přenášejí v agresi vůči miminku či dospělým. Jiní frustraci ze sesazení z pomyslněho trůnu promítnou do sebe. Často malý nešťastníček fyzicky onemocní nebo se začne pomočovat, ačkoli už dávno chodil na toaletu. Zhoršení školního prospěchu či bouřlivý nástup puberty u odrostlejších dětí bývá rovněž reakcí na malého konkurenta. Podobné chování má jediný cíl. Sdělit okolí: .Já jsem tady taky, všímejte si mě!“ Záleží na rodičích, zda dokážou vysílané signály včas dekódovat.

 

40 týdnů příprav

Na pohodovém vztahu svých dětí by máma s tátou měli začít pracovat ještě dřív, než mladší sourozenec přijde na svět. Tešte se společně na jeho narození mluvte se starší ratolestí o miminku a zároveň ji ujišťujte, že se na vašem vztahu k ní nic nemění. Stále ji milujete a vždycky tady pro ni budete. I přes důkladnou přípravu nemusí být dítě na příchod miminka 100% připravené, protože nedokáže domyslet, co narození sourozence obnáší. Dospělí dělají cukrbliky jen na brečící balík v postýlce a maminka už si ho nevšímá jako dřív. V dětské hlavičce se mohou zrodit myšlenky, že už ho rodiče nemají rádi. Případné projevy zlosti by však dospěláci neměli trestat. Dostali by se do začarovaného kruhu, protože prcek by se víc a víc ujišťoval, že ho rodiče nechtějí kvůli tomu mrněti. Zkuste se spíš zamyslet, jak změnit režim, aby starší potomek neměl pocit, že ho sourozenec o něco připravil. Povolejte babičky, raku k dílu musejí přiložit taťkové. Dopřejte dítěti čas, aby se v nové situaci zorientovalo.

 

Objevování světa

Psychologové tvrdí, že vlnu žárlivosti na mladšího potomka si ve větší či menší míře odbudou všichni starší sourozenci. A jestliže příchod z porodnice proběhne v klidu, pak můžete očekávat, že se starší ozve, jakmile mrňousek začne dobývat svět. „Mami, on mi bere autíčko!" anebo „Mami, on mi zbořil hrad!" - podobné nářky řeší maminky dvou a více malých dětí stokrát za den. Rodič pak stojí před svízelnou volbou. na čí stranu se postavit. Rozhodně se nedovolávejte rozumu, jímž by měl podle vás větší potomek oplývat. Poproste raději starší ratolest, aby sama vybrala hračku, již by byla ochotná mladšímu půjčit. Jindy zkuste nabídnout alternativní zábavu menšímu dítěti. Je třeba malému i velkému měřit stejným metrem.

 

Kdo s koho...

Šarvátky mezi bratry a sestrami k dětství patří. V konfliktech ale nehledejte nic jiného než ujasňování si postavení v rodině a snahu prosadit se - tuto vlastnost jednou zúročí ve velkém světě. Nastane den, kdy děti vytvoří sourozeneckou koalici proti rodičům. Přirozená rivalita i bouřlivost jejích projevů se věkem i časem obrousí a z kdysi nesmiřitelných soků budou jednou parťáci na život a na smrt.

 

Vliv věkového rozdílu mezi sourozenci

Méně než dva roky:
+ děti si vyhrají, mají k sobě blíž
- fyzická i psychická zátěž pro maminku

 

Tři až šest let:
+ úleva pro rodiče, starší potomek je samostatnější
- problém přeorientovat se mezi dvěma světy (např. od předškoláka ke kojenci)
+ starší funguje pro mladšího jako vzor a idol, kterému se chce menší dítě vyrovnat

 

Víc než sedm let:
+ starší je samostatnější
- děti si k sobě najdou cestu většinou až později, vyrůstají jako dva jedináčci