Zdravý chrup je vaší vizitkou a měli byste o své zuby pečovat skutečně tak, jak nejlépe dokážete. Nejen si je čistit, ale také chodit na preventivní prohlídky, abyste se vyhnuli tomu, že jednou za opravu svých zubů zaplatíte víc než za ojeté auto. Stomatologická péče opravdu není nejlevnější. Například zaplombování kvalitním materiálem je drahá záležitost, a pokud na tom zrovna nejste finančně moc dobře, můžete se ocitnout v nepříjemné situaci.
__
__
Zuby totiž potřebujeme všichni. A v případě, že jde o víc než jen o kvalitnější plombu, ale třeba o zubní sklokeramickou korunku, nebo dokonce o náhradu všech zubů implantáty, se můžete dostat do statisícových položek.
Co se platí a co ne?
Při výběru stomatologa máte na výběr: najít si toho, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, a tudíž za většinu výkonů nebudete platit přímo, ale zaplatí je za vás pojišťovna, anebo si najdete zubaře, který pracuje bez smlouvy s pojišťovnou, a budete mu platit na ruku. Je jasné, že většina lidí si nepřeje platit nic - proč taky, že? Když je zdravotní pojištění ze zákona povinné, tak ať to za nás zaplatí stát. To je sice pravda, ovšem pravda také je, že najít zubaře, který pracuje na pojišťovnu a který má ještě ve své ordinaci volno, není snadné. Tito lékaři mají plné čekárny lidí, takže pracují jako na běžícím pásu. Navíc jsou závislí na příjmu od zdravotních pojišťoven, ale ceny za ošetření jsou ze stran pojišťoven silně podhodnoceny. Takže šetří, kde se dá.
Tabulkové ceny?
Pokud se ptáte, kolik stojí stomatologická péče, existují na to tabulky. Bezplatně můžete u zubaře čerpat jen ty služby, které jsou v sazebníku pojišťoven. V sazebníku najdete bezplatné vytržení zubu, některé chirurgické výkony, rentgeny i základní plombu. I přesto se může stát, že si stomatolog vyžádá příplatek. Proto je dobré se předem zeptat, zda příslušný výkon budete hradit nebo ne.
Orientační ceny stomatologických výkonů - kolik stojí rentgen, ošetření kazu, vytržení zubu a vyšetření zubařem
- Základní ošetření: bez pojišťovny 730 Kč, příspěvek pojišťovny 336 Kč, doplatek klienta 0 Kč
- Rentgen malý snímek: bez pojišťovny 190 Kč, příspěvek pojišťovny 70 Kč, doplatek klienta 0 Kč
- Rentgen panoramatický digitalizovaný: bez pojišťovny 800 Kč, příspěvek pojišťovny 345 Kč (1 x za 2 roky), doplatek klienta 0 Kč
- Ošetření kazu - bílá výplň: bez pojišťovny 1200-3000 Kč, příspěvek pojišťovny 0 Kč, doplatek klienta hradí klient
- Extrakce zubu: bez pojišťovny 500 Kč, příspěvek pojišťovny 168 Kč, doplatek klienta 0 Kč
Amalgámovou plombu hradí pojišťovna
Existují dva základní druhy výplní (plomb), amalgámová a bílá: Amalgámové jsou slitiny s vysokým podílem stříbra a na trhu jsou dva druhy: kondenzovatelné a nekondenzovatelné. Tu nekondenzovatelnou si míchá stomatolog sám, je méně kvalitní a používá se jí menší množství. Jde o amalgámovou výplň, kterou používají hlavně státní lékaři, která je jako jediná hrazena zdravotní pojišťovnou, přičemž příspěvek na dítě je 126 Kč a na dospělého 220 Kč. Musím podotknout, že tato částka je zcela nedostačující. Kondenzovatelná amalgámová výplň je kvalitnější, pevnější, umožňuje lékaři modelaci anatomických struktur, ale při její aplikaci je spotřeba materiálu větší. Tuto výplň si plně hradí klient a její cena se dokonce nemusí lišit od kompozitní bílé výplně, protože nejdražší je na celém ošetření nikoli materiál, ale práce lékaře a provoz ordinace.
Zatím co u amalgámových plomb si můžete vybrat, zda chcete tu hrazenou nebo ne, slušivou bílou výplň zadarmo nedostanete. Ta je bez ohledu na druh vždy plně hrazena pacientem.
Kolik stojí bílá plomba? I zde je na výběr ...
Když mi můj stomatolog řekl, že existují tři druhy bílých výplní, trochu jsem se podivila. Nicméně krásně mi také vysvětlil, proč a kdy kterou použít. Existuje skloinomerní bílá výplň, kompozitní pryskyřice a keramické inlaye. Skloinomerní výplně jsou vhodné spíše jako dlouhodobé provizorium nebo jako výplň pro mléčné dětské zuby, jelikož taková výplň není mechanicky odolná a estetická jako kompozit. Při aplikaci takové výplně není nutné zajistit dokonalé sucho, zpracování není náročné a je velmi rychlé. Kompozitní pryskyřice je klasická bílá výplň, která je trvalá a působí velmi esteticky. K tomu, aby výplň plnila správně svou funkci a nevypadávala, je potřeba zajistit při jiné aplikaci dokonale suché prostředí. V případě, že je destrukce zubu velká, přichází na řadu nejdražší řešení, tedy keramické inlaye. Keramická výplň se vyrábí na základě otisku a do zubu se vlepuje tekutou kompozitní pryskyřicí. Jde o nejestetičtější řešení, jelikož technik může výplň dokonale promodelovat. Ale současně jde o řešení nejdražší.
Jak je to s prevencí
I když se o nás říká, že na prevenci moc nedáme, díky systému preventivních prohlídek patříme v Evropě spíše k nadprůměru. A lidé stále víc chápou, že stomatologická prevence by se neměla podceňovat. Stomatologická prevence je hrazena pojišťovnou dvakrát do roka. Pokud zařízení nemá smlouvy s pojišťovnami, pak si ji hradí pacient sám. Včetně skusových snímků se cena pohybuje kolem 730 Kč. Panoramatický digitalizovaný rentgen je hrazen pojišťovnou jednou za dva roky. Pokud se lékař rozhodne zhotovit rentgen za dva roky vícekrát, pak je výkon považován za nadstandardní a je plně hrazen klientem, cena je zhruba 800 Kč. Dentální hygiena je hrazena klientem vždy - ceny se pohybují od 900 do 1800 Kč.
Kolik za korunku a kolik za implantát
Bohužel jsem přišla o zub a paní doktorka mi řekla, že je nutná korunka. Vysvětlila mi, jak bude postupovat, co všechno budu muset absolvovat, a když mi nakonec řekla, že mě to bude stát asi šest tisíc, málem mě trefil šlak. Jenže vzápětí mi podrobně vysvětlila proč. Ano, zdá se to paradoxní - takové malé nic v puse, a kolik to stojí! Zkuste se nad tím ale zamyslet. Korunku vám nevyrobí žádný stroj nikde ve fabrice, aby se jen narazila na kořen vašeho zubu. Pevné neboli fixní náhrady, mezi které patří i metalokeramická korunka, se musí zhotovit individuálně vždy na míru pacienta, jinak by nesplnila svůj účel a prostě by neseděla. Její výroba je náročná - zubní technik vždy vyrábí originál, navíc tak miniaturní, že to dá zabrat. I proto se ceny pohybují tak vysoko. Ovšem záleží na ordinaci lékaře, na tom, jak a kde si nechává korunku vyrábět, kde nakupuje materiál i kolik platí za pronájem ordinace. Cena korunky se tedy může pohybovat mezi pěti až deseti tisíci korun. V případě implantátu (náhrada zubu válcovým implantátem s umělou zubní korunkou) jde o částku kolem 20-40 tisíc korun. Náhrada horních zubů 150-250 tisíc korun, dolních pak kolem 60-150 tisíc. Spočítejte si to. Málo to určitě není. Jenže pokud jste opravdu o zuby nepečovali nebo o ně přišli z jakéhokoli jiného důvodu a není jiné cesty než použít implantáty, musíte se na to připravit.
CO SI PAMATOVAT
Ošetření plně hrazené pojišťovnou je zdarma a lékař ho vyúčtovává zdravotní pojišťovně, která mu ho proplatí. Výkony musí provést lékař za použití nejlevnějšího materiálu, nejlevnější technologie a co nejrychleji (v takzvané minutové sazbě). Patří sem hlavně:
Amalgámové výplně z ručně míchaného amalgámu. Fotokompozitní výplně u dětí do 18 let na stálé zuby od špičáku po špičák včetně. Ošetření kořenových kanálků metodou centrálního čepu. Bohužel tato metoda neumožňuje kvalitní zaplnění zubu, a tedy jeho spolehlivé fungování na delší dobu. Preventivní prohlídky, rentgeny. Extrakce zubu a anestezie. Nejjednodušší snímatelná náhrada (1x za tři roky) a celokovové korunky.
Pacient doplácí rozdíl mezi cenou kalkulovanou a příspěvkem zdravotní pojišťovny, což lze jen u protetických náhrad zubů, jako jsou korunky a můstky. Ostatní si hradíte sami a záleží na vás, zda si takové ošetření přejete. Zubní lékař by vás měl předem informovat o tom, zda budete za výkon platit či nikoliv.