Dobré odpoledne, dnes je sobota 21.12.2024, svátek slaví Natálie, zítra Šimon.

Akutní a chronická kopřivka, jaký je rozdíl rozdíl mezi kopřivkou a ekzémem, léčba kopřivky

akutni-a-chronicka-koprivka-jaky-je-rozdil-rozdil-mezi-koprivkou-a-ekzemem-lecba-koprivky

akutni-a-chronicka-koprivka-jaky-je-rozdil-rozdil-mezi-koprivkou-a-ekzemem-lecba-koprivky
Alespoň jednou v životě se s ní v nějaké formě setká každý. Nejde sice o problém nebezpečný, ale život dokáže pořádně znepříjemnit. Každý ví, že se kopřivka projevuje pupínky (lékaři používají termín kopřivkové pupeny - urtika), které svědí a pálí. Jsou načervenalé, ve středu bledší, někdy se „stěhují“ z místa na místo a může je doprovázet i svědivý otok.

___

___

Pokud si je nerozškrábete, obvykle zmizí samy beze stopy. Podle toho, jak rychle nepříjemné projevy vymizí, dělíme kopřivku na akutní (pupínky zmizí za pár hodin, nanejvýš dnů) a chronickou (trvá déle než 6 týdnů, ale někdy i několik měsíců či dokonce let).

 

Akutní podoba

Akutní kopřivka je méně závažný problém - nejen proto, že trvá krátkou dobu, ale i z toho důvodu, že ve většině případů odhalíte spouštěcí příčinu. Té se pak stačí vyvarovat - jinak prakticky není třeba tento typ kožních potíží řešit. Nejěastěji jde o tzv. imunologickou přecitlivělost (v podstatě alergickou reakci), kterou běžně vyvolávají potraviny. Typická kopřivka po jahodách se týká hlavně dětí, ale v posledních letech se kožní reakce po různých druzích ovoce čím dál častěji objevují i u dospělých. Kromě jahod kopřivku nejěastěji vyvolávají citrusy, ostružiny, rybíz, kiwi a další (čím kyselejší, tím je pravděpodobnost kožní reakce vyšší). A pozor, platí to i pro fresh džusy! Velmi častá je sluneční kopřivka. Kdo jí trpí, neměl by se v létě vůbec opalovat a při pobytu venku by měl používat nealergizující ochranné krémy. Pozor i na tzv. foto senzibilující přípravky, které zvyšují citlivost pokožky na světlo - některá kosmetika, léčivé masti aj. Téměř každému naskáče kopřivka po po-žahání kopřivou. Může za to obsah kyseliny křemičité a mravenčí. V tomto případě jde o akutní, tzv. kontaktní kopřivku, která se někdy objevuje i při kontaktu s bolševníkem, primulemi, lišejníky, mořskými řasami,kůrou citrusů, jehličím aj. U někoho ji způsobuje rovněž přírodní kaučuk (latex), který je součástí některých gumových výrobků (rukavice, hračky, hadice aj.)

 

Chronická forma

O chronické kopřivce se příliš nemluví, ačkoli podle lékařů patří mezi dvacet nejčastějších kožních onemocnění (ženy postihuje 2x častěji než muže). Protože je dlouhodobá, mnohdy se opakovaně vrací a příznaky se objevují neočekávaně, představuje skutečně závažný problém. Omezuje ve všech oblastech života a kromě fyzických vyvolává i potíže psychické. Postižený se hůře soustředí, špatně spí, je unavený. Pokud víme, co je příčinou, hovoří se o kopřivce indukovatelné. Spouštět ji mohou kromě léků i různé vnitřní choroby (např. onemocnění jater, ledvin, slinivky břišní, popřípadě chronické záněty ve stomatologické, gynekologické nebo ORL oblasti), dále chlad, teplo, fyzická zátěž aj. Jestliže se nepodaří najít jednoznačný spouštěcí mechanizmus, hovoří lékaři o spontánní chronické kopřivce.

 

Je třeba jít k lékaři?

S akutní kopřivkou, která sama rychle vymizí, k lékaři obvykle chodit nemusíte. Avšak při přetrvávajících příznacích na kůži je nutné vyhledat dermatologa, který stanoví diagnózu a postup léčby. Především se specializovanými metodami pokusí zjistit vyvolávající příčinu, aby v pozitivním případě poradil, jak ji odstranit. Dále nasadí antihistaminika nebo kortikoidy, celkově imunomodulátory a u chronické kopřivky, u níž se příčina nenašla, i moderní biologika. Návštěvu specializované ordinace zbytečně neodkládejte - i u této nemoci platí, že čím dřív léčba začne, tím spíš se vydaří. Více o kopřivce a její terapií se dozvíte na www.chcizdravoukuzi.cz .

 

Nepožahá jen mrtvého

Kopřiva je sice významná léčivka s prokazatelně pozitivním vlivem na lidské zdraví, ale faktem je i to, že vyvolá kontaktní kopřivku prakticky u každého. Naši dávní předkové ji dokonce využívali ke stanovení smrti. Přiložili kopřivu na kůži člověku, který nejevil známky života. Pokud mu naskočila kopřivka, věděli, že je pouze v bezvědomí, ale žije. Pokud se žádná kožní reakce neobjevila, bylo jasné, že je mrtev.

 

Jak to poznáte

Odlišit kopřivku od ekzému je pro laika obtížné. Proto je dobré zajít při netradičních kožních projevech k dermatologovi, který stanoví diagnózu. Obecně lze říci, že kopřivka na rozdíl od ekzému kromě svědění i pálí, projevuje se kopřivkovými pupeny (nikoli ekzémovými pupínky) a trvá jen cca 24 hodin (nikoliv řádově dny jako u ekzému).