Příjemnou noc, dnes je pátek 3.1.2025, svátek slaví Radmila, zítra Diana.

Spánková poradna aneb jak se konečně pořádně vyspat

spankova-poradna-nekvalitni-spanek-a-zdravotni-potize

spankova-poradna-nekvalitni-spanek-a-zdravotni-potize
Nespavost, zásadní problém pro ty, kteří jí trápí. Jak z toho ven? Co je příčinou? Jsou léky na nespavost návykové? Ovlivňuje chrápání kvalitu spánku? Proč spánek nepřináší úlevu od únavy? Má přerušovaný spánek vliv na kvalitu života? Škodí špunty do uší? A kolik snů za 1 noc má průměrně člověk? To a další věci se dozvíte ve spánkové poradně. 

___

___

Na dotazy odpovídá:  doc. MUDr. Ondřej Ludka, PhD.

 

Renata N.: „Dobry den, prosim o Vas nazor na lek Stilnox a muze byt navykovy? Dekuji.“

Ondřej Ludka: „Stilnox patří mezi hypnotika, tedy léky určené k léčbě nespavosti a bohužel na něj vzniká návyk tak jako na mnoho dalších léků z této lékové skupiny.“

 

Pavla: „Dobrý den , mám dotaz , trápí mne moje vlastní chrápání , dá se s tím něco dělat ? Moc Vám děkuji za odpověd a přeji krásný den .“

Ondřej Ludka: „Bylo by vhodné, aby jste podstoupil vyšetření ve spánkové laboratoři, aby se zjistilo, jestli jde jen o prosté chrápání nebo je toto chrápání spojeno i s jinými poruchami, jako např. poruchami dýchání ve spánku, které mohou být nebezpečné a měli bychom je léčit. Tato léčba mnohdy vede i k odstranění chrápání.“

 

Luba: „Dobry den,som maminka na materskej a mam problem so zaspavavim. Nie je problem v tom ze by som nebola unavena len ked si lahnem do postele neviem sa ukludnit a zaspat. Nemam televiziu v spalni a davam si pozor aj na to co zjem skor je problem v psychike. Mozete mi prosim poradit nieco ako sa ukludnit ? Dakujem“

Ondřej Ludka: „Pokud mate problém s psychikou, tak je optimální vyhledat pomoc odborníka, psychologa, který Vám jistě pomůže najít problém. Psycholog bývá běžnou součástí týmu spánkové laboratoře neboť právě psychické problémy mohou způsovovat poruchy spánku.“

 

Eliška B.: „Výzkumem spánku se zabýváte i v rámci Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA-ICRC, myslíte, že někdy Vy, či někdo ze zahraničních kolegů, objevíte léčbu, která by chrápání zcela zamezila?“

Ondřej Ludka: „Existuje již celá řada terapeutických postupů, které chrápání výrazným způsobem ovlivňují, či se to někdy ale podaří na 100% zůstává stále otevřenou otázkou. Pevně v to ale věřím.“

 

Hana H.: „Dobrý den pane doktore,můj problém spočívá v tom,že jsem neustále ospalá,ráno se vzbudím a mohla bych jít hned spát,přes den bych spala stále,musím se moc přemáhat,poradíte ,co s tím ? Děkuji“

Ondřej Ludka: „Optimální by pro Vás bylo vyšetření ve spánkové laboratoři tak, abychom mohli zjistit příčinu vaší nadměrné denní spavosti.“

 

Pavel: „Dobry den pane doktore, rad bych se zeptal: 1. Docetl jsem se, ze je dostatecne spat 6 hodin. Po tech 6 ti hodinach jsem, ale zbytek dne dost unaveny. Z hlediska pracovni zateze nemohu spat dele. Je nejaka cesta, abych zdrave zatocil s unavou jinak nez prodluzoval spanek? 2. Je mozne si nechat zdat sen? Poprip. Jak na to. Dekuji a jsem s pozdravem Pavel“

Ondřej Ludka: „Optimalní délka spánku je do jisté míry individuální záležitostí a pohybuje se mezi 6 a 8 hod., ale pokud spíme méně než 6 hodin, tak nám narůstá riziko vzniku celé řady onemocnění jako je např. hypertenze. Krom délky spánku je nesmírně důležitá i kvalita spánku, která může mít vliv i na Vaši únavu. Bylo by vhodné, aby jste si pohovořil s odborníkem na spánek. Velká většina lidí má v průběhu jedné noci 8 až 10 snů, bohužel velká část populace si je nepamatuje a ihned po probuzení je zapomene, což je příčinou toho, že pak tvrdí, že sny nemají.“

 

Jarmila H.: „Hezký den, pracovala jsem 3 roky jako prodavačka v pekárně,do práce jsem chodila ve 2 v noci. Výsledkem byl celkový kolaps, neboť jsem hedokázala spát přes den. Doposud se budím s křečemi. Je možné,že někdo nemůže v noci pracovat ? Děkuji Jarka 50 let“

Ondřej Ludka: „Je to přesně tak, jak píšete, pro některé lidi není práce na směny vhodná a může pro ně znamenat i výrazné zdravotní riziko.“

 

Milan r. 54: „Dobrý den, již dlouhou dobu mám problémy s usínáním, dlouho jsem to řešil braním Zolpinoxu, až nakonec jsem jej bral denně , abych si řídil denní režim a vyústilo to v situaci, kdy jsem musel už brát na usnutí 2tbl, občas po probuzení mezi 3-4 hod další tbl, a nakonec jsem si uvědomil, že jsem závislý. Přestal jsem Zolp brát před cca 4 týdny => usínám nejdříve v 1, ale taky až po páteé ráno, proto jsem v PN. Nyní zkouším Meduňku, ale na usnutí moc nezabírá, zato jsem druhý den otupělý, malátný, jak zfetovaný. Diagnóza: Chronická úzkostně depresivní porucha, Medikace-antidepresiva Lyrica 1-0-1, Zoloft=Asentra 1-0-0 Před 3 týdny doplněno: Trittico: 0-0-1 STAV: TRVALÝ STAV: - MOTÁ se mi HLAVA - jsem jak v nějakém OPOJENI, MÁTOHÁCH, nelze to POPSAT, - NAPROSTO NESLOUŽÍ PAMĚŤ, - velmi těžko si vzpomínám, co jsem dělal včera, - velmi těžko se mi vybavují znalosti, co jsem měl před tím a běžně používal, - někdy bývám ZMATENÝ - Jsem stále APATICKÝ, NECHODÍM takřka vůbec VEN, jen si DĚLÁM NESMYSLY na Notebooku, které považuji za důležité (nikoliv maily nebo chat, žádné hry, Internet velmi málo) Děkuji Milan“

Ondřej Ludka: „Váš problém je složitější a vyžaduje péči odborníků, zejména psychiatra, psychologa či neurologa, kteří problematiku poruch spánku dobře znají a mohou Vám pomoci.“

 

Michaela M.: „Dobrý den pane doktore, je vyšetření ve spánkové laboratoři hrazené pojišťovnou? Je třeba na vyšetření nějaké doporučení? Děkuji.“

Ondřej Ludka: „Vyšetření je hrazené pojišťovnou a stačí doporučení praktického (obvodního) lékaře či jiného odborníka.“

 

Hana: „Dobrý den pane Doktore.Je mi 49 let.Už nespím kvalitně 10 let.Pracuji v pohostinství práce je náročná.Pracuji až 15 hod.Jsem unavená a nemůžu usnout.Přes den se dostaví únava odpoledne a zmatenost.Děkuji.“

Ondřej Ludka: „Vaším problémem není to, že by jste nebyla dostatčně unavená, vy jste naopak přetažená a potřebovala by jste si odpočinout.“

 

Jitka: „Dobry den, po narozeni miminka samozrejme spanek neni co byval (cca kazde 2h vzhuru). Chtela bych se zeptat zda takovyto dlouhodobe (pul roku, rok) prerusovany spanek ma vliv na psychicky i fyzicky stav maminky nebo si na to telo jak se rika zvykne? Muze mit nevyspani z dlouhodobeho hlediska negativni vliv na cloveka? Dekuji za reakci.“

Ondřej Ludka: „Takto přerušovaný spánek společně s dalšími okolnostmi spojenými s péčí o malé dítě mohou mít vliv jak na psychiku tak i na fyzický stav člověka. Ten vliv je ale individuální. Pokud by nevyspání mělo trvat delší dobu, tak budeme již hovořit o spánkové deprivaci, která může mít i vliv na zdravotní stav.“

 

Milan r.54: „Doplňuji: psychiatra i psychologa navštěvuji pravidelně již několik let, ale v oblasti spánku bohužel žádný pokrok, můžete poradit ?“

Ondřej Ludka: „Najít si odborníka z těchto dvou oborů, který se věnuje i poruchám spánku.“

 

Květa K.: „Pane doktore, trpím spánkovou apnoí, budím se po dvou hodinách. Byla jsem na všech vyšetřeních, dýchací přístroj nepomohl. Mám potíže při výdechu nosem. Je možné, že by mi pomohla operace? Kdo ji provádí , je účinná ?“

Ondřej Ludka: „Pokud Vám přístroj nepomohl, je možné se obrátit na ORL lékaře, který Vám poradí, zda je možné Váš problém řešit operačně.“

 

LZK: „Dobrý den, pane docente, myslíte, že fragmentace spánku matek, které vstávají k dítěti několikrát za noc, může ovlivnit jejich vztah k manželským povinnostem?“

Ondřej Ludka: „Myslím, že na tuto otázku je jasná odpověď, může. Není to ale jen fragmentace spánku, sjou to i jiné četné povinnosti spojené s mateřstvím.“

 

V: „Mám 2letého syna (předčasně narozený v 30 TT), poslední měsíc se v noci budí s hysterickým pláčem cca po 2 hodinách spánku, když se uklidní, zase usne nebo vypije mléko a pak usne. Večeří většinou polévku a zapíjí to mlékem v posteli. Pravidelně spí i 1,5 hodiny po obědě, do postele chodí ale až v devět, do té doby jej do pokojíku nedostaneme. Také nyní usíná pouze v přítomnosti některého z rodičů. Snažíme se mu neříkat o čertech a podobných strašidlech, protože z nich má strach a bojíme se, aby neměl noční můry. Co máme dělat? Nerada bych, aby to mělo vliv na jeho psychiku či zdraví. děkuji“

Ondřej Ludka: „Váš syn má pravděpodobně noční můry či noční děsi, které jsou pro tuto věkovou kategorii typické a většinou spontánně časem odezní a nejsou spojeny s žádným strašením. Jeho životospráva není problémem. Pokud pláče, nechte ho, Váš hlas, doteky či další chlácholení mohou být pro něj v dané chvíli nepříjemné, zkreslené.“

 

Gabriela: „Dobry den, mam rok a pul stareho syna, spi sice uz delsi dobu celou noc, ale ja se se dost casto budim a mam "lehky" spanek, vse me lehce probudi, srovna se to nekdy? Pomohou napr. prostredky na spani tu dobu preklenout nez se to srovna ? Je dlouhodobe pouzivani spuntu do usi skodlive? Za odpoved predem dekuji“

Ondřej Ludka: „Vaše reakce je fyziologická, matka je nastavena od přírody aby své dítě hlídala i v noci, proto je její spánek "lehčí". Postupem času se to většinou samo srovná. Žádné prostředky na to nejsou. Špunty do uší mohou vést (díky zvýšené vlhkosti zvukovodu) k občasným zánětům. Jinak ale škodlivé nejsou.“

 

Jarmila: „Dík za odpoveď, že pro někoho není noční práce vhodná, ale jak to řešit ? Po odchodu z pekárny mi na ÚP nabízeli jen práce v továrnách na 3 směny a když jsem řekla, že jsem to nezvládala, byla na mě úřednice velmi hrubá. Děkuji a příjemný den J.“

Ondřej Ludka: „Od Vašeho praktického lékaře můžete dostat potvrzení o nevhodnosti práce na směny.“

Hana I.: „Pane doktore, když řeším nějaké problémy, špatně spím, např. když se dozvím, že přítel sedí v hospodě nebo s býv.manželem problémy, rozhodí mě to na tolik, že nespím, jsem nervozní, bolí mě břicho, buší srdce,, mám křeče v břichu, brní mně ruce..další den nebo po odeznění problému spím zase dobře...je to normální nebo mám navštívit lékaře? Děkuji moc“

Ondřej Ludka: „Je to zcela normální reakce na stres, lékaře navštěvovat nemusíte. To že máte různé nepříjemné pocity je taktéž normální a my tomu říkáme somatizace psychických problémů.“

 

Soňa L.: „Dobrý den, jsme s přítelem pravidelnými dárci krve a plazmy v ÚVN Praha. Zde jsme se ptali, zda můžeme být také dárci kostní dřeně. Odpověděli nám, že ano, ale protože nám je více než 35 let (44, 47) odběr a vyšetření si musíme zaplatit sami. Kam se máme obrátit, abychom získali příspěvek na vyšetření a mohli se tak stát dárci kostní dřeně. Děkuji, s pozdravem S. Levická“

Ondřej Ludka: „Omlouvám se, ale na toto téma nejsem odborníkem.“

 

 

Milan r.54: „Děkuji Vám za konzultaci. Mohl byste mi ještě alespoň naznačit, kde takového odborníka najít. Můj psychiatr je v naší oblasti špičkový odborník, primář psychiatrické kliniky; psycholožka - špičková odbornice v oblasti v oboru psychologie s rozhledem do jiných i alternativních disciplín, i když na spánek se výslovně nespecializuje . Děkuji Vám a omlouvám se za svoju "urputnost".“

Ondřej Ludka: „Výborný psycholog je zaměstnán ve spánkové laboratoři FN Olomouc, velmi dobří psychiatři se zájmem o spánek jsou v Praze v Klecanech v novém výzkumném centru.“

 

Jitka: „Dobry den, po narozeni miminka samozrejme spanek neni co byval (cca kazde 2h vzhuru). Chtela bych se zeptat zda takovyto dlouhodobe (pul roku, rok) prerusovany spanek ma vliv na psychicky i fyzicky stav maminky nebo si na to telo jak se rika zvykne? Muze mit nevyspani z dlouhodobeho hlediska negativni vliv na cloveka? Dekuji za reakci. Jitka“

Ondřej Ludka: „Již jsem odpovídal.“

 

johanka: „Dobrý den pane doktore,mám dlouhodobě problém se spánkem chodím pravidelně spát ve stejný čas ložnice je bez rušivých elementů bez tv a jine elektroniky vyvetrana a spokojená v životě přesto již od mládí ,usínánam spatne často se budim během noci,celkové mě nemam potrebu dlouheho spanku je možné že jsem po mamince ,která spi max 4 až 5 hod. Děkuji za odpověď pijí medunku a léky užívat na spaní nechci“

Ondřej Ludka: „Ve spánku hraje jistě důležitou roli genetika, takže to může být tak, jak píšete a pokud nemáte žádné problémy ve dne tak vyhledávat lékaře nemusíte, pokud ale nějaké problémy máte, tak by bylo vhodné, aby jste se nechala vyšetřit.“

 

Hana I.: „Děkuji za odpověď...ještě se chci zeptat, jak často se dají ještě takové příznaky tolerovat, protože se objevují někdy i několikrát do měsíce...rodiče mi tvrdí, že to normální není a měla bych jít za psychologem, jsem nervozní i přes den, podrážděná, křičím pak na děti...křeče v břichu atd..co už jsem popisovala a nespím. Díky ještě jednou“

Ondřej Ludka: „Kolikrát je to normální nedokáži říci, ale důležitý je Váš pocit, jestli je Vaše reakce adekvátní, popřípadě názor nezaujatého člověka.“

 

Milan r.54: „Moc Vám děkuji za radu a přeji prima odpočinkový víkend. Milan“

Ondřej Ludka: „Děkuji“

 

Danuše V.: „Dobrý den, pane doktore. Je mi 67 let,určitě při spánku chrápu, protože jsem se sama sebe lekla. Vzhledem k tomu, že spím sama, nemá mě kdo pozorovat a ještě se při spánku mnohdy velmi zpotím - mám dotaz, zda-li bych se u Vás ve FN mohla nechat vyšetřit - hlavně ve věci zadrženého dýchání. Děkuji za odpověď. Hezký den. Danuše Večeřová“

Ondřej Ludka: „Jste vítána a vaše vyšetření je plně indikováno.“

 

Eva K.: „Dobrý den pane doktore, už více jak rok spím takto: chodím spát ve 23 hod., usínám snadno, ve 3:12 hod. se vzbudím a usnu až po páté. Vstávám v šest. Jsem matka dvou malých dětí, pracuju, tj. unavím se přes den. Pokud mám možnost (o víkendu), jdu si po obědě lehnout, protože už jsem strašně unavená. Naučila jsem se meditovat, před spaním se zklidním, vyčistím hlavu, ničím se nezabývám. Ve 3:12 se vzbudím vždy. Netrápí mě ani tak to, že se vzbudím, ale že se pak 2 hodiny převaluju a nemůžu usnout. Žádné léky neberu. Děkuji Vám za názor. Eva“

Ondřej Ludka: „Pro Vás by bylo taktéž vhodné vyšetření u spánkového specialisty, tak abychom mohli přesněji říci, kde je problém a zda Vás nějak dále vyšetřovat např. pomocí polysomnografie.“

 

Lenka J.: „Dobrý den, před usínáním se mi těžce dýchá, citím těžko na hrudi. Není to pravidelné, časem odezní a zase se příznaky vrátí. Hlavně když se večer nebo přes den rozčílím nebo mám zátěž. Nemohu pak usnout, mám pak pocit, že mám příznaky jako při infarktu, odumírá mně ruka, špatně se dýchá, bolest na hrudi, přitom mám 34 let. Jak se zklidnit nejlépe nebo jakou polohu zaujmout, vzít si léky na spaní. Děkuji L.“

Ondřej Ludka: „Vaše příznaky jsou typické a je třeba se vyvarovat stresovým situacím přes den a event. na krátkou (vypjatou, stresovou) dobu můžete vyzkoušet pomoc léků ze skupiny anxiolytik (léků proti úzkosti).“