Bolí vás ruka a prsty? Pociťujete mravenčení, pálení, případně trnutí, a nejvíc se s bolestí natrápíte v noci? Pak byste mohli mít syndrom karpálního tunelu. Takzvaný útlakový syndrom způsobuje postižení nebo poškození středního nervu v karpálním tunelu. Problém se múz objevit například po úrazu zápěstí či zánětu šlach a vazů v této oblasti. Na vině bývá i chronické přetížení při nevhodné práci s počítačem.
___
___
Syndrom karpálního tunelu postihuje více ženy než muže. Vznik onemocnění totiž kromě jiného ovlivňují i hormonální změny v organismu, jako je užívání antikoncepce či menopauza. Nemoc se někdy projevuje také v těhotenství z důvodu většího zadržování vody v těle a s tím souvisejícího otoku měkkých tkání.
Nemocní velmi často pozorují oslabenou citlivost, mají pocity brnění, mravenčení nebo pálení. Pociťují také sníženou cidivost prstů, pálení až trnutí prstů rukou, přičemž maximum potíží udává nemocný v noci, kdy nejčastěji brní třetí a čtvrtý prst. Intenzita příznaků však může být u každého pacienta trochu jiná, a navíc může v průběhu času u pacienta různě kolísat. Pro úlevu od bolesti se doporučuje v pravidelných intervalech přikládat na zápěstí led, který tlumí bolest a urychluje hojení zánětu. Při pravidelné činnosti rukou je vhodné dělat pravidelně přestávky, často ohýbat prsty a třepat rukama. Z výživového hlediska by mělo dojít ke zvýšenému příjmu vitaminu B6 (3x denně 50 mg) a bromelinu, což je enzym vyskytující se například v čerstvém ananasu, přičemž doporučená denní dávka je 200-500 mg. Vhodné je také zvýšit dávky hořčíku v potravě nebo formou potravních doplňků.
Konzervativní léčba není na dlouho
Máte-li podezření, že karpálním tunelem trpíte, neotálejte a obraťte se na neurologa. Cílem léčby syndromu karpálního tunelu je odstranění příznaků a co nejlepší prevence poškození nervu. Zpočátku se zpravidla uplatňuje konzervativní léčba. Používají se různé pomůcky bránící ohnutí zápěstí při spánku, aby nedocházelo ke kompresi nervu, do oblasti karpálního tunelu se také někdy aplikují steroidy nebo lokální anestetika. Vhodné je i cvičení, při kterém může fyzioterapeut provádět mobilizace drobných zápěstních kůstek, zápěstního kloubu, protahování svalů předloktí a ruky a naučí vás automobilizaci. Aplikace soft laseru a vlažné vířivky také nemocným ulevuje. V období největších potíží je doporučen klidový stav ruky. Navodíme jej například nošením ortézy, která fixuje zápěstí — tím docílíme částečné úlevy u nemocných stejně jako obstřiky mesokainem.
Když je už nutná operace...
V případě prokázaného syndromu karpálního tunelu je často nejvhodnějším řešením operace. Diagnózu je možné stanovit na základě anamnézy, fyzikálního vyšetření a elektrofyziologických vyšetření. Tato vyšetření obvykle ukazují zpomalený a snížený přenos nervových podnětů přes místo, kde je nerv utisknut,což následně vede ke změnám citlivosti a oslabení drobných svalů ruky.
Je-li útlak nervu velký, dochází k jeho poškození, které nalezne lékař na elektromyografickém vyšetření (EMG). V souladu s vaší křivkou vám neurolog doporučí, zda je nutné zvolit chirurgické řešení, tj. přetětí zápěstních vazů, čímž se odstraní tlak na nerv. V lehčích případech může stačit,očištění šlach. Operace trvá kolem půl hodiny a provádí se ambulantně v lokální anestezii.
Při odkládání operačního řešení proti radě neurologa hrozí trvalé postižení nervu a může dojít i k výraznému omezení hybnosti ruky.
Rehabilitace po operaci syndromu karpálního tunelu
V prvních dvou týdnech po operaci, až do úplného zhojení kůže a podkoží, je důležité udržovat ránu v čistotě a suchu, aby se předešlo komplikacím, například infekci. Důležité je také bránit tlaku na operované místo, aby se rána nerozestoupila. Operovanou ruku musí pacient šetřit a je vhodné ji nosit v šátkovém závěsu. Kožní stehy se odstraňují zpravidla 7.-10. den po operaci. Po odstranění stehů se doporučuje promazávat místo kolem jizvy několikrát denně mastí — vazelínou, případně čistým sádlem — aby se kůže v okolí jizvy změkčila, urychlilo se tak hojení a zabránilo praskání kůže. Kvůli znehybnění zápěstí je ruka podložena dlahou a pacient by si měl provádět masáže jizvy a jejího okolí; pomáhá také kartáčování celého zápěstí. Vhodné jsou i cviky na jemnou motoriku ruky. Po zhojení jizvy je možné aplikovat vířivku, případně ošetřit operované místo soft-laserem nebo biolampou. Po operaci se většině pacientů velmi brzy uleví, je ale nutné nespěchat s návratem původní zátěži.