Hodně lidí má pocit, že mají zažloutlé zuby a tím pádem v souvislostí s myšelnkou na bělení zubů nebo vytvoření fazet, fazetek na povrch zubů vzniká mnoho dotazů. Některé z nich si můžete zde pročíst. Na dotazy odpověděla zubařka MDDr. Hana Velebilová.
__
__
Mirka: „Jaké jsou nejdůležitější současné novinky ve stomatologii?“
Zubní poradna: „Dobrý den. Za největšího pomocníka v porozumění_si s pacientem, považujeme Digital Smile Design a plánování budoucího úsměvu pacienta a to jak díky keramickým fasetám, tak i pomocí implantátů.“
MORTAR: „Co vše může způsobit neodborné bělení?“
Zubní poradna: „Dobrý den. Určitě je třeba si dát pozor na aktuální stav zubů. Zda jsou zdravé ve smyslu toho,zda jsou ošetřeny všechny zubní kazy. A zda už na zubech nejsou nějaké materiály jako je kompozit nebo korunka, které se bělit nedají a mohly by nakonec způsobit výraznou barevnou nevyrovnanost úsměvu.“
Sima: „Dobrý den, pomáhá na bělejší zuby soda?“
Zubní poradna: „Bohužel, jedlá soda pracuje na principu "odírání" zubní skloviny. Její dlouhodobé užívání tak může spíše uškodit, než zaručit příjemný úsměv.“
MCh: „Dobry den, jak je to s belenim zubu v obdobi kojeni? Nemuze to diteti uskodit? Dekuji za odpoved.“
Zubní poradna: „Dobrý den. Můžete být zcela bez obav. Bělení v průběhu kojení je zcela bezpečné pro Vás i dítě.“
Anna: „Dobrý den paní doktorko, jsou podle vás lepší plomby bílé nebo amalgánové?“
Zubní poradna: „Svým pacientům doporučuji výplně bílé - tedy kompozitní. Nikoliv z důvodu "nedůvěry " v amalgámový materiál, ale proto, že amalgám se k zubu nedá přilepit a tak se se zubem zcela nespojí. Jeho aplikace je podmíněná vyvrtáním nějaké podsekřivy, do které se zaklíní a doufá se, že mezera mezi amalgámem a zubem se moc nezkazí. A tento nejistý výsledek se nevím docílí tím, že se musí odvrtat velké množství zubu a to velmi často i tam, kde je zub zdravý. Kompozitní bílé výplně pak jsou k zubu maximálně šetrné.“
KS: „Dobrý den, budu řešit náhradu zubu. Již jednu mám.Postup by tenkrát takový, že implantát se vpravil do kosti po jejím zhojení. Dnes je možné při jednom zákroku vytrhnout zbytek zubu a následně ihned implantát do kosti vpravit? A jak se cca pohybuje cena? V mém případě se jedná o 5 vlevo dole.Děkuji“
Zubní poradna: „Dobrý den. Opravdu se dnes již dá vytrhnout i implantovat během jediné návštěvy. Zda je to v tom či onom případě možné se musí předem zjistit pomocí zhotoveného 3D CT snímku. I ten Vám můžeme na klinice zhotovit a na základě něj poskytnout detailní předkalkulaci. Orientačně tento zákrok trvá 30-45 minut a cena implantátu je od 13.500 Kč.“
Zuzana K.: „Dobrý den, prosím vás, nepoškozuje bělení zubů zubní sklovinu? Na jakém principu vlastně působí? Není problémem existující plomba v zubu? Děkuji za odpověď“
Zubní poradna: „Správně provedené bělení probíhá tak, že nízké koncentrace sloučenin peroxidu pronikají skrz sklovinu do zubního dentinu. Zubní dentin je přirozeně žlutý a je schopný pohlcovat pigmenty. Proto úspěšné bělení je takové, které vybělí zubovinu - dentin. A takové bělení sklovinu nijak nepoškozuje. Není ani třeba po něm dodržovat "bílou"dietu a jeho efekt lze udržet po 5-7 měsíců, Bílá výplň v zubu není překážkou.“
Brůnová Marta: „Dobrý den, potřebovala bych implantáty, ale bylo mě řečeno, že nemám vhodné dásně. Někde jsem četla, že jsou operativně rozšířit. Je to možné jenom v nemocnici? A další dotaz jak je tato operace včetně implantátu řádově drahá? Děkuji za odpověď. M.B.“
Zubní poradna: „Dobrý den. Ano, na naší klinice není problém doplnit kost / dáseň tak aby byla implantace možná. Lze to provést v rámci jednoho zákroku a přesnou cenovou předkalkulaci Vám rádi zhotovíme na základě 3D CT snímku. Cena takového doplnění se pohybuje v rozmezí 3 - 20 tis .“
Lenka H.: „Dobrý den,paní doktorko,prosím o odpověď: mám na všech zubech fazetky,ale nejsou tak bílé barvy,jak bych si představovala. Je nějaký způsob,jak je lze vybělit? A pokud ano,jaký? Prosím,jaký máte názor na bělicí pásky? A ještě mám jeden problém-od zmiňovaných fazetek mi odstupují dásně a objevuje se původní,krytý zub,což nevypadá moc pěkně. I když při každém čištění zubů se snažím dásně kartáčkem přes zub přetahovat,náprava se nedaří. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď,přeji hezký den.“
Zubní poradna: „Dobrý den. Ustupování dásně od fasetek značí, že je u nich nějaký zánětlivý proces, který dásně dráždí a ony se tomu snaží "uniknout".Takové fasety, které nejsou ani dostatečně bílé a škodí i zdravotně bych rozhodně doporučovala vyměnit. Vybělit bohužel nejdou a nyní už se jedná o zdravotní riziko pro Vaše ostatní zuby. Přeji Vám krásný den“
Natálie: „Dobrý den, byla jsem na profesionálním bělení zubů v obchodě, kde mě bělil odborník zuby. Rozdíl byl vidět hned, avšak dnes po 4 letech mám zuby stejné jako před bělením. Stálo to 4.500,- . Jak je to možné??? :-(“
Zubní poradna: „Zubní bělení pracuje na principu odstranění pigmentu ze středu zubu a jeho efekt trvá cca 6 - 8 měsíců. Poté je vhodné jej opakovat. Nicméně takzvané domácí bělení Vám umožní po prvotní investici do individuálních bělících dlah , si sama vše po 1/2 roce opakovat bez nutnosti dalších nákladů.“
Dana: „Dobrý den, paní doktorko, mám na předním zubu bílé fleky jakoby sklovina postupně ztrácela svou barvu. Není to prý odstranitelné, ale důvod, proč se tak děje jsem se nedozvěděla. Existuje pro mě nějaké řešení, aby měl zub opět jednotné zabarvení? Trápí mě to. Děkuji“
Zubní poradna: „Dobrý den. Bílé flíčky na zubech mají různý původ a ve většině případech se jich dovtípíme při rozhovoru s pacientem. Terapie dnes pro tento problém existuje a spočívá ve speciální , velice šetrné metodě, kdy se pomocí speciálně mírně abrazivní pasty sklovina masíruje a odbrousí se z ní pouze ta část, jež je poškozená = bílá. Následně se tato sklovina infiltruje tekutým pryskyřičným materiálem. Efekt je okamžitý a velmi pěkný. Přeji krásný den“
Miluška: „Dobrý den, zajímalo by mě, jak si čistíte zuby ráno a večer :-) máte opravdu krásné zuby, krásně se Vám lesknou, ptám se z důvodu, zda jste důsledná a provádíte všechny úkony které se mají, každý den :-) Děkuji za odpověd, hezký den“
Zubní poradna: „Dobrý den, děkuji za netradiční dotaz a vlastně kompliment ,-) Zuby si čistím jednou denně a bez party. Zuby si jednou za 1/2 roku bělím domácím bělením. Přeji Vám krásný den.“
Lucie: „Dobrý den, trpím velmi silným bruxismem, zuby si ročně zkracuji o několik mm, poslední dobou se mi odhalují všechny krčky, opět asi následkem nočního "skřípání". Je na tohle nějaké řešení? Děkuji, Lucie“
Zubní poradna: „Dobrý den. Tento problém je opravdu nutné řešit nejen kvůli zubům, ale i kvůli pozdějšímu přeskakování a bolestem čelistního kloubu. Rozhodně bych Vám jako volbu první doporučila dlahu na noc proti broušení zubama, následně i komplexní naplánování terapie a rekonstrukce zubů - například pomocí Digital Smile Designu.“
IS: „Paní doktorko, zaujal mě váš rozhovor co se týká fazet a chtěla bych se k vám objednat. Bylo by to možné, jsem z jižních Čech. Děkuji.“
Zubní poradna: „Dobrý den. Pacienti k nám jezdí z celé České Republiky a i ze zahraničí. V případě plánování léčby Vám vždy rádi vyjmeme vstříc a můžeme například vyblokovat celý týden pro Vás a celou terapii uskutečnit v rámci takto krátké periody aby Vaše časová investice - cesta k nám, naplnila beze zbytku vše co stran zubů potřebujete.“
Jana: „Dobry den, mam zabarvenou dáseň, lze to nějak odstranit nebo řešit. Po úrazu jsem si urazila zub přední horní jedničku. Doktor mi zub u brousil a nasadil korunku. Kořen pod korunku je černý a prostírá tmavá barva pres korunku a dáseň. Korunku uz mi několikrát menil lékař, ale efekt je vždy stejný. Dekuji“
Zubní poradna: „Ano tento efekt lze řešit pomocí vnitřního vybělení zubu, kdy se tento "černý podtón" kořene odstraní a tím jakákoli korunka opět nabyde bílou barvu.“
PK: „Dobrý den, mám mezery mezi předními zuby, byla jsem na ortodoncii, udělali my otisky a doporučili spíše operaci, mam prý celistni problém a rovnatka by to prý nemuseli vyresit a nebo by se problém mohl vrátit. Řešite i takové problémy, popřípadě nějaký kontakt na Vás. Předem děkuji za odpověď“
Zubní poradna: „Dobrý den. Ano řešíme i takové komplexní případy. V tom případě je vhodné zhotovit estetickou ( Digital Smile modelace) a laboratorní analýzu . Eventuelně zapojit i názor ortodontisty, jež na naší klinice také funguje. Pak je možné pacientovi předložit všechny varianty řešení. Obecně mohu říci, že jsem již takové případy řešila a v jednom případě byla volena cesta ortodoncie, v druhém cesta velmi šetrných fasetek. Oboje vedlo k velmi pěkné estetice.“
PH: „Dobrý den, pod 4. zubem dole se mi dle rentgenu u zubaře vytvořila cysta, která ale nebolí , ani zub nebolí, zubař ale doporučuje zdravý zub vytrhnout a cystu chirurgicky odstranit. Chybějící zub bude vidět, nevím zda mám s tímto zákrokem souhlasit, když mě cysta netrápí . Myslíte si, že vytržení zdravého zubu je nutné ? Jak by se dal potom zub nahradit? Děkuji .“
Zubní poradna: „Dobrý den. Pokud je u kořene zubu cysta, svědčí to o infekci v kořenovém kanálku zubu. Pokud je již vyplněn, pak tento zákrok nebyl dostatečný. Vždy je první volbou zub zachovat a proto nejdříve zkusit vyčistit perfektně kořenový systém zubu a tím cystu zhojit.“