Neprůchodnost slzných cest je častým očním problémem, a to nejvíce u těch nejmenších, můžeme říci již u novorozenců. Hlavními příznaky jsou slzení a opakující se záněty spojivek. Optimálním a logickým řešením je při přetrvávání potíží provést průplach nebo sondáž slzných cest. Jaké jsou příčiny neprůchodnosti slzných cest u dětí?
__
__
Příčina neprůchodnosti slzných cest
Příčinou je vrozené zúžení nebo uzávěr odvodných slzných cest, které začínají na víčku a ústí do nosu. U větší časti dětí se do tří týdnů života odtokové slzné cesty spontánně zprůchodní a dostatečně rozšíří. U některých dětí k tomu ale nedochází a rozvíjejí se příznaky neprůchodnosti slzných cest.
Proč oko slzí a hlení
V této situaci slzy nemohou normálně odtékat, zůstávají v oční štěrbině a teprve poté se zde „druhotně" uchytí infekce.
Je to podobné, jako když se ucpe odtok u dřezu a hromadí se tam špinavá voda. Z původního slzení oka se pak stává zánět spojivek, často s hnisavým sekretem zčervenáním oka a jeho světloplachostí. Máme zde tedy všechny znaky bakteriálního zánětu očí.
Léčba u neprůchodnosti slzných cest
Zpočátku můžeme provádět masáže slzného vaku, aplikovat nosní kapičky, vytírat borovou vodou hromadící se sekret a vyčkat na eventuální spontánní zprůchodnění slzných cest. Pokud však potíže přetrvávají déle než měsíc, je třeba situaci řešit. Většinou se totiž spustí kolotoč opakovaných zánětů spojivek, které se celkem zbytečně léčí antibiotiky, a problém nakonec trápí všechny zúčastněné. Pak již konzervativní léčba nepomáhá a je třeba vyčkávat na spontánní úpravu. Ta ovšem může trvat i mnoho měsíců a je často komplikována jinými obtížemi.
Zprůchodnění odvodných cest - postup operace
Zákrok se provádí v místním umrtvení (lokální anestezii). Lékař zavede do slzných cest kanylu a mírným tlakem provede průplach. Pokud se tekutina nedostává do nosu, je potřeba zprůchodnit slzné cesty sondáží pomocí malinké kovové „tyčinky".
Kdy výkon zprůchodnění slzných cest provést a jaká je účinnost?
Nejlépe je sondáž nebo průplach provést do 3-4 měsíců věku dítěte. Později je účinnost zákroku menší.
Účinnost sondáže a průplachu je v rukou zkušeného oftalmologa při včasném zásahu až 95%. Riziko komplikací je opravdu malé.
Když se nedaří aneb operace - intubace slzných cest
I to se může stát, byť velmi zřídka. Pak nezbývá než provést operaci při celkovém uspání dítěte. Jedná se o tzv. intubaci slzných cest. Zavedeme do nich silikonový drén a ponecháme jej na místě cca 4 měsíce. Operací se vytvoří nové odtokové cesty a slzy pak mohou opět volně protékat do nosu.
Další onemocnění slzných cest u dětí
Příznaky tzv. suchého oka (jde o poruchu slzného filmu oka z různých příčin), které velmi často trápí dospělé pacienty, u dětí prakticky nevídáme. U dětí se někdy může bolestivě zanítit slzný váček u vnitřního koutku oka (často právě v příčinné souvislosti s neprůchodností slzných cest) a pak jsou namístě celková antibiotika. Vzácností nejsou poranění slzných cest například při pokousání psem, kdy se přeruší slzné kanálky a tento stav je nutné včas upravit mikrochirurgickou operací v celkové anestezii.
Související fráze:
operace ► sondáž ► průplach ► intubace ► kanylace ► zobrazení slzných cest ► neprůchodnost ► plastika ► píštěl ► zanícení ► trubka ► rourka ► masáž ► obstukce ► kamínky ► stenóza ► striktura ► cysta ► slzovod ► zánět ► konjukktivitida ► zánět spojivky, spojivek