Příjemnou noc, dnes je středa 25.12.2024, svátek slaví 1.svátek vánoční, zítra 2.svátek vánoční.

EXCIMEROVÝ LASER a léčba lupénky, vitiliga a atopického ekzému, akné, jizev a strií - nová naděje pro pacienty?

 

excimerovy-laser-a-lecba-lupenky-vitiliga-a-atopickeho-ekzemu-akne-jizev-a-strii-nova-nadeje-pro-pacienty

excimerovy-laser-a-lecba-lupenky-vitiliga-a-atopickeho-ekzemu-akne-jizev-a-strii-nova-nadeje-pro-pacienty
Lupénka je závažné kožní onemocnění, kterým u nás trpí více než čtvrt milionu lidí v ČR. Asi 15 procent z nich má těžkou formu. Necelé tisícovce pacientů velmi účinně pomáhá biologická léčba. Ti, kteří na ni nedosáhnou, se léčí pomocí tablet, nejrůznějších mastí nebo fototerapie. Nejnovějším a velmi efektivním pomocníkem v léčbě je takzvaný excimerový laser.

__

__

Psoriázu jím zatím ošetřují pouze v nově otevřeném Centru klinické a estetické medicíny v pražské Krči. Ošetření laserem je pro pacienty s lupénkou plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Technologie funguje na principu podobném jako v případě horského slunce. Rozdíl je v tom, že přístroj produkuje monochromatický světelný paprsek o vlnové délce 308 nm, jedná se tedy o takzvané UVB záření, které proniká pouze do horních vrstev pokožky. Proto je ideální pravé pro efektivní léčbu lupénky.

Léčit se s nim ale dá také vitiligo, ovšem s úspěchem se nasazuje i pro léčbu jiných kožních onemocnění, například atopické dermatitidy, akné a také pro zlepšení vzhledu jizev a strií. Tyto úkony však zdravotní pojišťovny zatím nehradí. Léčba je pro pacienta komfortní, nebolestivá a rychlá. Nezatěžuje zdravé tkáně a nemá žádné nepříjemné systémové vedlejší účinky. A především je podle výsledků klinických studií úspěšná a bezpečná.

 

V ČR se s excimovým laserem při léčbě lupénky teprve začíná

První přístroj pro léčbu excimerovým laserem XTRAC byl představen už v roce 2000 ve Spojených státech amerických a dnes se tam stejně jako v zemích na západ od nás k léčbě lupénky už běžně používá. K nám se první dva přístroje podařilo dovézt na konci roku 2012 a dermatologové očekávají, že bude o laserovou léčbu stále větší zájem. Hlavní výhody excimerového laseru spočívají jednak v přesném zacílení laserového paprsku na postiženou část pokožky a také v celkové rychlosti ošetření. Ostatní alternativy v podobě lokálně či orálně podávaných medikamentů představují pomalejší, případně i méně pohodlný způsob léčby. Účinek celkové UV fototerapie, která sice funguje na podobném principu jako ošetření laserem, ale zasahuje celé tělo, je zase omezen malou silou použitého záření. Zdravá část pokožky totiž není na rozdíl od poškozených míst dostatečně rezistentní vůči riziku vzniku kožních nádorů.

 

O léčbu excimovým laserem (nejen) při léčbě psoriázy je zájem

Pozitivní výsledky zahraničních studií o terapeutických účincích přístroje XTRAC potvrdila i úzká spolupráce s prof. Petrem Arenbergerem, který měl jeden z přístrojů k dispozici několik měsíců. Naše zkušenosti potvrzují, že s přístrojem lze dosáhnout významného zlepšení již za šest až deset ošetření, tedy ani ne za dva měsíce. Takové úrovně terapeutického účinku se díky excimerovému laseru podařilo dosáhnout u 84 procent ošetřovaných. To z dosavadních srovnání s ostatními terapeutickými alternativami vychází jako jednoznačně nejlepší výsledek.

 

Průběh léčby lupénky a vitiliga, kolik ošetření je nutné?

Počet pacientů se zájmem o léčbu nejen lupénky excimovým laserem se postupně zvyšuje společně s povědomím o technologii. Léčba předpokládá u lupénky dva zákroky týdně po dobu alespoň pěti týdnů, u vitiliga dva až tři zákroky týdně po dobu alespoň 14 týdnů. V současné chvíli je nejvíce klientů z Prahy a středních Čech. Cestu si k do nejmenované kliniky vlastnící excimový laser postupně nalézají i klienti z ostatních krajů České republiky.