Dobré ráno, dnes je neděle 22.12.2024, svátek slaví Šimon, zítra Vlasta.

Krční a nosní mandle - ponechat nebo odstranit?

krcni-nosni-mandle-ponechat-nebo-odstranit-tonsilektomie-tonzilektomie
krcni-nosni-mandle-ponechat-nebo-odstranit-tonsilektomie-tonzilektomie
Když dítě dýchá ústy nebo se z jeho pokoje v noci ozývá chrápání, s velkou pravděpodobností má problémy s nosní mandlí. Nosní mandle má dítě už od narození, ale jsou obvykle malé. Postupně se zvětšují až do doby, kdy dítě dosáhne předškolního věku. Kolem sedmého roku už jejich velikost zůstává stejná a poté se zmenšují. Mandle ale nejsou tak docela bez významu, fungují totiž jako imunologický filtr, který zachycuje škodlivé látky (viry a bakterie), jež dítě může vdechnout ústy nebo nosem. Časté angíny zase bývají důvodem diskuse o stavu krčních mandlí. 
___
___



Nosní mandle - chrápání a huhňání dítěte

Typický případ: "Naše dcera byla neustále unavená a bez energie, vůbec jsme nevěděli, co s ní je. Pak se přišlo na to, že má zvětšené nosní mandle, takže nám lékaři doporučili, abychom je nechali odstranit. Po zákroku byla jako vyměněná, nechrápala, měla víc elánu a zmizela i únava. Bohužel nosní mandle jí zase po roce dorostla, takže už byla na zákroku dvakrát," vypráví maminka. I mnoho dalších rodičů se kvůli zdravotním problémům dětí předškolního věku zajímá o problematiku "nosní mandle" neboli zbytnělé adenoidní vegetace.

Co je dobré vědět o mandlích, kdy je nutné uvažovat o jejich odstranění a naopak kdy je raději nechat tam, kde jsou?

K čemu slouží nosní mandle?

Nosní mandle jsou lymfatická tkáň, jež je přítomná v nosohltanu v dětském věku. Nosní mandle jsou součástí obranného (imunitního) systému dítěte. Nosohltan je malý prostor vzadu za nosem, který volně přechází do hltanu a dutiny ústní. Za normální situace tkáň nosní mandle v dospělosti mizí. U většiny lidí již v období po patnáctém roce věku žádnou nosní mandli v nosohltanu nenajdeme. Existují ale výjimky, kdy je nosní mandle v nosohltanu přítomná i po dvacátém roce věku. V takovém případě je nutné ji operativně odstranit, protože by později mohla být zdrojem nádorového bujení.

 

Huhňající a chrápající dítě

Nejčastěji mají problémy s nosní mandlí děti po třetím roce života, a to tehdy, pokud je nosní mandle přehnaně zvětšená.  V důsledku dráždění recidivujícími (vracejícími se) infekcemi horních cest dýchacích tkáň nosní mandle zduří a působí obstrukci nosu, jednoduše řečeno "ucpává nos zezadu". A nejenom nos, i Eustachovy trubice (trubice spojující nosohltan se středním uchem). Právě to je důvod, proč děti se zvětšenou nosní mandlí mají častěji záněty středouší. Pokud má totiž střední ucho správně fungovat, potřebuje být provzdušňováno z nosu. Když tento mechanismus nefunguje, Eustachovy trubice jsou ucpané a dostaví se zánět středouší. Ucpaný nosohltan a nos dětem znemožňují řádně se vysmrkat a odstranit přirozenou cestou hlen z nosu a vedlejších nosních dutin. Hlen se infikuje a děti mají rýmu, kterou nedokáží vysmrkat, nemohou dýchat nosem, dýchají otevřenými ústy a v noci chrápou.

Dítě může také huhňat. Chrápání v dětském věku není normální a téměř vždy je zaviněno právě zvětšenou nosní mandlí. Rozhodně tyto příznaky nepodceňujte, a pokud se vám zdá, že vaše dítě špatně dýchá, určitě vyhledejte specialistu ORL. Dlouhodobé ztížené dýchání může u dítěte časem způsobit deformaci hrudníku a vadné držení těla.

 

Kdy je čas na odstraněni

Vaše trápení s mandlí ukončí jedině její odstranění na oddělení ORL. Dítě se pak jako mávnutím kouzelného proutku změní. Kdy tedy nosní mandle odstranit?

  • Když dítě dýchá převážně ústy,
  • v noci chrápe,
  • má stále rýmu, nebo
  • má dokonce recidivy zánětu středouší,
je to důvod nosní mandli vyjmout. Je totiž velmi pravděpodobné, že právě na tomto místě přetrvávají mikroorganismy, které jsou zdrojem opakovaných nemocí.

 

Vyšetření nosních mandlí

Zajímá vás,jak lékař bude vaše dítě vyšetřovat? Není to nic složitého - nosní mandle je umístěna v nosohltanu, což je malý prostor vzadu za nosem. Lze ji tedy vyšetřit nosem, a to zvětšovací optikou. Vyšetření je nebolestivé a velmi přehledné. Ne každé dítě je ovšem tak hodné a klidné, že vyšetření optikou zvládne. Proto je někdy nezbytné vyšetřit nosní mandli pohmatem. Lékař ji nahmatá prstem v nosohltanu dítěte a zjistí, zdaje zvětšená. Vyšetření prstem je rychlé a děti je snášejí velmi dobře.

Průběh operace odstranění mandlí (tonzilektomie) a hojení

Odstranění nosní mandle probíhá v krátkodobé anestezii. Nemusíte se tedy obávat dlouhé několikahodinové operace. Výkon spočívá v tom, že se speciálně zahnutým nástrojem (kyretou) seškrábne tkáň nosní mandle z nosohltanu. Osuší se krvácení, eventuálně se zastaví pomocí laseru. V nosohltanu se nic nezašívá. Po operaci zůstává malá řezná rána, která se hojí tím, že na ni přeroste zdravá sliznice. Hojení trvá asi týden.

A co bude dítě čekat v dalších dnech a týdnech? V prvních dnech po zákroku byste mu měli podávat kašovitou nedráždivou stravu, od druhého dne už může jíst běžnou stravu. Děti snášejí výkon obvykle velmi dobře, na rozdíl od lidí v dospělém věku. Pokud se nosní mandle odstraní po čtvrtém roce věku, zpravidla již nedorůstá. Odstraní-li se před třetím rokem věku, může znova dorůst.

 

Krční mandle a angíny

Typický příklad: "Naše dcera Eliška trpěla častými angínami, třeba šestkrát za rok, takže jsme prošli řadou vyšetření. Zjistilo se při nich, že má zvětšené krční mandle, které podle lékařů způsobovaly opakované infekty. Doporučili nám, abychom jíje nechali odstranit,"  říká maminka.

 

Odstranit krční mandle nebo pochat?

Názory na odstranění krčních mandlí se liší, někdo tento zákrok kategoricky odmítá, jiný jej doporučuje v případě, kdy funkce mandlí přestává plnit roli "strážce a filtru". Obecně lze říct, že časté angíny jsou příčinou problémů s krčními mandlemi, ale platí to i obráceně - problémy s krčními mandlemi způsobují časté záněty, především angíny. Krční mandle jsou dva oválné ostrůvky lymfatické tkáně. Jsou umístěné na zadní stěně nosohltanu mezi patrovými oblouky. Jsou dobře vidět při pohledu do otevřených úst.
Jedná se, stejně jako u nosní mandle, o lymfatickou tkáň, která má imunologickou funkci. Někdy se však stane, že tato lymfatická tkáň je zdrojem infekce, mikroorganismy mohou přetrvávat v prostoru mezi krční mandlí a jejím lůžkem. V takovém případě dochází k neustálým recidivám angín, a to i přes usilovnou léčbu antibiotiky. V důsledku častých infekcí se lymfatická tkáň jizví a přeměňuje se na tkáň vazivovou, která již žádnou imunologickou funkci nemá.

Mandle je vhodné odstranit zvláště pokud je původcem opakovaných infekcí bakterie beta-hemolytický streptokok skupiny A, takzvaný spálový bacil. Ten může být příčinou vzdálených komplikací angín. Jsou to hlavně onemocnění kloubů, ledvin a vzácněji i srdce. V době před antibiotiky byla streptokoková angína častou příčinou srdečních vad.

Odstranit, nebo nechat?

Každá operace má mít dobrý důvod. Je tedy nesmyslné odstranit mandle jen proto, že někoho sem tam bolí v krku. To má totiž většinou příčiny zcela jiné. Proto existuje doporučený postup, takzvaný Pittsburský protokol, podle kterého při indikaci k odstranění mandlí přistupujeme. Tento protokol obsahuje seznam důvodů, pro které je třeba mandle odstranit. Infekce spálovým bacilem je jedním z nich.

Operace krčních mandlí, jak se odstraňují krční mandle

Na rozdíl od nosních jde o mnohem závažnější a složitější výkon, který se provádí v celkové anestezii. Operace trvá půl hodiny, a pokud jsou mandle už více zajizvené, pak déle. Po operaci krčních mandlí se dostaví poměrně intenzivní bolest, asi jako při těžké angíně. Bolest pak trvá někdy i více než týden, což může být pro dítě velmi nepříjemné. Je tedy nutné ji tlumit analgetiky.

Celková doba hojení po operaci krčních mandlí je přibližně 3 týdny, hospitalizace trvá odjednoho do sedmi dnů, poté se pacient léčí v domácím prostředí. Na rozdíl od nosních už krční mandle nenarostou.

Pozor! Místo odstranění může asi 5-7. den po výkonu začít krvácet, je nutné dítě odvézt do nemocnice. V krajním případě může krvácení dítě i ohrozit na životě!


Zdroj: Mgr. Ivana Ašenbrenerová,
prim. MUDr. Jitka Vydrová,
www.medico.cz

Související odkaz: