Antidota (protilátky, protijedy) jsou látky s opačným účinkem k jiné látce, které se nejčastěji používají při intoxikaci (otravě), ke zneškodnění či odstranění účinku jedu nebo předávkovaného léku. Existují specifické a nespecifické protilátky. Specifická antidota (antagonisté - opačně působící látka nebo látka bránící účinku jiné látky) se používají jen k několika málo látkám.
______
Aktivní uhlí
U ostatních otrav aplikujeme klasická nespecifická antidota. Jako univerzální antidotum se označuje aktivní uhlí, které má vysokou schopnost adsorbovat (vázat na svůj povrch) škodlivou látku.
Specifické protijedy, antidota
Otravy opioidy, opiáty - léčba
Naloxon, IntrenonOpioidy (opiáty) mohou způsobit útlum dechového centra a další negativní účinky jako je porucha vědomí, snížení činnosti řasinek v dýchacích cestách.
Otrava benzodiazepiny - léčba
Flumazenil (Anexate)Benzodiazepiny mohou způsobit různé stupně poruch vědomí. Výjimečně mohou vyvolat reakci s agresivitou, zmateností a amnézií (částečná nebo úplná ztráta paměti).
Otrava heparinem - léčba
Protamin sulfátHeparin snižuje srážení krve.
Otrava těžkými kovy a chelátotvorné látky
Jsou významnými antidoty při otravách těžkými kovy.Vápenatá sůl ethylendiamintetraacetátu (CaEDTA - etylendiaminotetraoctová kyselina) – otravy olovem, manganem, kobaltem Dimerkaptol – otravy rtutí, zlatem arzenem
Desferioxamin – otrava železem