Každým rokem v Česku onemocní rakovinou prsu 90 až 100 žen mladších 35 let. I když to jsou pouhá dvě procenta z celkového počtu nových případů, onemocnění je v takových případech daleko agresivnější a probíhá rychleji než u starších žen. Na konci článku je odkaz na video, na kterém je zobrazeno samovyšetření prsu.
___
Důležitá je včasná diagnostika
Nádorové buňky se intenzivněji dělí, jejich bujení je čilejší, častěji prorůstají do okolních tkání. Nádor se rychleji zvětšuje a během několika týdnů, maximálně měsíců zakládá další ložiska. Pro léčbu je proto u mladších žen nutná co možná nejdřívější diagnostika.
Proto u mladých žen trvá dvakrát déle, než je nádor diagnostikován. Není výjimečné, že žena čeká i několik měsíců, než přijde na vyšetření. Pomohlo by, kdyby gynekologové ženám v ordinacích vyšetřovali také prsa. To prý ale většina z nich odmítá. I proto vznikl Projekt 35. Jeho cílem je zkvalitnit diagnostiku a léčbu mladých žen s tímto zhoubným nádorem. Celkem je v Česku ročně diagnostikována rakovina prsu u 6 000 žen, zemře na ni třetina z nich.
Více na www.projekt35.cz
Prevence rakoviny prsu
-
Jezte zdravě,
-
cvičte,
-
nekuřte,
-
omezte alkohol,
-
pravidelně provádějte samovyšeteřní prsu (viz video níže),
-
při jakémkoli neobvyklém nálezu jděte k lékaři,
-
od 45 let se každé dva roky podrobte mamografickému vyšetření (je zdarma),
-
vhodné je porodit první dítě do třiceti let,
-
hormonální antikoncepci bedlivě zvažujte s lékařem.