Onkologie je obor, kterému se stále lépe daří bojovat proti zhoubným nádorům. Pozitivní zprávou jsou výsledky, kterých se lékařům podařilo dosáhnout díky NanoKnife. Při zákroku je efektivně odstraněna cílová měkká tkáň, aniž by došlo k poškození okolní struktury tkáně.
__
__
První ostrý zákrok na ledvině s touto novinkou provedl loni na podzim primář Radiodiagnostické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí MUDr. Josef Hořejš. Šlo o pacienta, který už měl odstraněnou jednu ledvinu, a protože by byl chirurgický zákrok na zbylé ledvině velmi rizikový, využila se operační metoda NanoKnife. Ta 53letému muži ledvinu zachránila.
Princip
Při použití tohoto přístroje se vysílá série mikrosekundových pulzů, které způsobí buněčnou smrt zasažené tkáně.
Jedná se o invazivní metodu, protože zabodáváme jehlu do těla a do lidského orgánu. Oproti jiným oblačním metodám ale u NanoKnife nedochází k zahřátí tkáně. Přístroj tedy neničí nebuněčné struktury. NanoKnife oproti běžně užívaným termickým oblacím deklaruje výrazně menší poškození okolních tkání. To je v případě cév či jiných anatomických struktur, které mají být zachovány, velmi důležité.
Pro koho je nano-knife vhodný?
Jednou z nejdůležitějších věcí je výběr pacienta. Vhodnost zákroku pro konkrétního nemocného určuje lékařský tým tvořený onkologem, radiologem a chirurgem, případně dalším odborným lékařem (dle lokalizace nádoru - urolog, ortoped, internista, neurolog).
NanoKnife ceník ► FN Bulovka ► FN Motol ► Vojenská nemocnice Praha ► úhrada ► kolik stojí ► kontakt