Dobré ráno, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Plikace žaludku - postup, rizika operace, indikace a smysl zákroku

plikace-zaludku-informace.jpgPlikace žaludku (angl. laparoscopic greater curvature plication - LGCP) je laparoskopický chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestézii. Cílem operace je snížení objemu žaludku. V podstatě se jedná zanoření části stěny velké křiviny pomocí nevstřebatelných stehů. Při tomto zákroku se žádná část žaludku neodstraňuje (neresekuje) a orgán tedy zůstává celý. Snížení objemu žaludku a tím i jeho roztažnosti má za následek i zmenšení produkce gastrointestinálních (žaludečně-střevních) hormonů zodpovědných za pocit hladu.

___
___

plikace-zaludku-obrazek-lgcp.jpegObecné pojednání o LGCP:

Obézní lidé a dále také lidé, kteří trpí diabetem (cukrovkou) mají novou naději na to, že se jejich onemocnění zlepší nebo dokonce docela zmizí. Začala se totiž používat nová operační metoda, která může obézním a diabetikům ulevit. Jde o operaci žaludku, který se laparoskopicky "sroluje a sešije".


Kdo hradí plikaci

Obézním lidem (s BMI nad 40) a diabetkům (s BMI nad 35) začaly zákrok hradit pojišťovny.

Indikace, u koho se provádí:

  • pacienti s BMI nad 40

  • pacienti s BMI mezi 35 a 40 a s vedlejšími nemocemi jako diabetes nebo vysoký krevní tlak

  • u obézních pacientů, u kterých opakovaně selhává konzervativní léčba


Postup plikace

Žaludek je možné zmenšit různými metodami. Plikace neboli srolování jedné stěny žaludku a následné sešití je nemodernější  a podle chirurgů nejvýhodnější - operace je vratná, pacient nepřijde o kus orgánu, zároveň je však operace velmi účinná i v boji proti cukrovce.


Operační zákrok se provádí v celkové anestezii na operačním sále laparoskopicky a trvá obvykle méně než dvě hodiny.



Smysl operace:

  • velmi jednoduše řečeno potrava se  zaplikovaného žaludku méně natráví a také rychleji postupuje do střev

  • pacient nemá tak často a tak intenzivní hlad


Rizika

Rizika komplikací jsou ve srovnání s jinými chirurgickými zákroky, při kterých se zmenšuje žaludek, nízká, protože v organismu nezůstává žádný implantát z cizího materiálu, jako je tomu třeba u bandáží žaludku. Rizika jsou tedy obdobná jako při běžných chirurgických laparoskopických zákrocích. Větším rizikem je spíše celková anestezie, z toho důvodu musí mít samozřejmě každý pacient interní předoperační vyšetření.