Ruku na srdce a odpovězte: víte, kdy jste byli naposledy na preventivní prohlídce? Žijete zdravě? Odpovědi budou určitě rozličné. Pokud jste s prevencí ještě nezačali, pak je ale dobré vědět, že nikdy není pozdě. A vyplatí se v každém věku.
mamografie
Pokud nejsme obézní, nekouříme, jenom sem tam si dáme nějakou skleničku alkoholu, významnou složkou naší stravy je ovoce i zelenina a cvičení věnujeme půl hodiny denně, pak pro své zdraví skutečně něco děláme. Ale aby to vše mělo skutečný efekt, je potřeba zajít i pravidelně na lékařské prohlídky. Nikdo vás nenutí, ale děláte to pro sebe.
Jak často můžete jít na praventivní prohlídku, kterou hradí pojišťovna?
-
u praktického lékaře a to každých 730 dní, tj. jednou za 2 roky
-
ke gynekologovi každá žena nad 15 let a to co 365 dní (jednou ročně)
-
na stomatologickou kontrolu (k zubnímu lékaři) každý občan do 18 let právo každého půl roku (183 dní), těhotná žena 2× v průběhu gravidity a běžný dospělý občan jednou za rok
-
u dětského lékaře mají pak právo na preventivku novorozenci, kojenci, nemluvňata, batola a děti v těchto obdobích: první rok života 9×, dále v 18 měsících, ve 3 letech a dále pak jednou za dva roky
Jednou za dva roky k praktickému lékaři, onkologické vyšetření
Preventivní prohlídka u praktického lékaře je celkovým vyšetřením, na které bychom měli přijít jednou za dva roky, a to i když nemáme zdravotní obtíže. Její součástí je anamnéza, kdy praktický lékař se ptá na onemocnění v rodině, vaše dřívější onemocnění, pracovní zatížení, životní návyky atd. Zkontrolovat by měl očkování proti tetanu.
Praktický lékař se má podívat také na kůži a sliznice. Prohlédnout by se měl také jazyk, hrdlo, pohmatem vyšetřit štítnou žlázu a hlavní skupiny uzlin, poklepem a poslechem srdce a plíce. Spočítá tep a změří krevní tlak, prohmatá břicho, zjistí bolestivost v oblasti ledvin, stav žil a tepen na dolních končetinách. Zároveň by měl pacienta zvážit nebo změřit a orientačně vyšetřit sluch a vidění.
Povinnou součástí preventivní prohlídky je onkologická prevence. Lékař by měl provést vyšetření moči, konečníku, varlat a prsů.
Od 40 let ve čtyřletých intervalech se provádí EKG, v 18, 40, 50 a 60 letech vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi, od 45 let vyšetření na cukrovku, od 50 vyšetření stolice na přítomnost krve, což může včas odhalit počáteční stadia rakoviny tlustého střeva a konečníku.
A ještě jednou o rakovině
České republice, v přepočtu na počet obyvatel, patří světové prvenství v rakovině tlustého střeva a konečníku. Ročně touto nemocí nově onemocní 7,5 tisíce lidí a více než 5 tisíc pacientů zemře.
Již několik roky běží preventivní program a všichni lidé od 50 let si jednou za dva roky mohou nechat zdarma vyšetřit stolici na přítomnost krve.
Když je test pozitivní, je to velký varovný signál a pacient jde na sérii odborných vyšetření. Pokud se rakovina tlustého střeva a konečníku zachytí včas, je velká naděje na plné vyléčení. Vždyť tento nádor se vyvíjí deset let a prvním příznakem je právě krev ve stolici.
Jsme po Německu druhým státem na světě, který zavedl tyto bezplatné protinádorové prohlídky. I když se do nich zapojila většina lékařů, zatím vyšetřili zhruba dvacet procent pacientů, pro něž je prohlídka určena. To je velká škoda.
Mamografické vyšetření v rámci prevence
O něco lépe jsme na tom v dalším preventivním programu mamografickém vyšetření žen na rakovinu prsu. Nádor ročně nově postihne asi 5000 žen a polovina na něj zemře. Mezi ženami už je ale tento preventivní program dobře známý.
Protože jde o dvouletý cyklus, mělo by se ročně vyšetřit zhruba 800 tisíc žen, neboť vyšetření se týká 1,6 miliónu žen ve věku od 45 do 69 let. Na preventivní prohlídku přijde však zhruba jen 40 procent žen. I tak je to úspěch.
Srdce a tuky
Velkou prevenci vyžaduje i naše srdce a cévy. Vždyť na jejich nemoci umírá v ČR 53 procent obyvatel. Většina lidí neví o svém vysokém krevním tlaku, vysoké hladině cholesterolu a cukru v krvi, což jsou hlavní rizikové faktory vzniku infarktu. Přitom podle výzkumu vysoký krevní tlak má pětina národa, milión lidí má vysoký cholesterol a téměř 700 tisíc cukrovku.
Chodit pravidelně na preventivní prohlídky k lékaři je nezbytné.
Nedoporučují živočišné tuky, tučná masa, vnitřnosti, drůbeží kůže, uzeniny a salámy a také mléčné výrobky s vyšším podílem tuku. Naopak doporučujeme ryby, ořechy, luštěniny, zeleninu a ovoce. Denně minimálně půl kilogramu. K tomu třikrát týdně lehké cvičení nebo dlouhé procházky.
Platba za prohlídky - jsou zdarma?
Všechny tyto prohlídky jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, nehradí si je tedy pojištěnec sám.