Téměř trojnásobně vzrostl za posledních třicet let počet mužů s rakovinou varlat. Pánové, teď prosím zpozorněte. Pokud jste v plodném věku, problém se možná týká právě vás. Nádory varlat patří mezi nejčastější zhoubné nádory u mužů bílé pleti ve věku 20 až 40 let. Zvýšený výskyt těchto nádorů lze přičítat sedavému zaměstnání, složení stravy i zvyšující se expozici zdraví škodlivých látek.
___
___
Trocha anatomie
Varle je orgán vejcovitého tvaru uložený v šourku. Levé je o něco větší a těžší a je uloženo níže než-li pravé. Roste pomalu do 10 let věku dítěte, během pubery jeho růst rychle akceleruje, definitivní velikost varlete je kolem věku 20 let.
Varle sestupuje před porodem tříselným kanálem. Ve varleti se nachází 200-300 lalůčků, které se skládají ze stočených semenotvorných kanálků. Jejich delková délka se odhaduje na 300-350 metrů. Výstelku tvoří tzv. zárodečný epitel, z něhož dozrávají a buňky, které produkují testosteron.
Nádor varlete - informace
Pravé varle bývá nádorem postiženo častěji. Ve 4-5% se vyskytují oboustranně (současně, či s odstupem i desítek let). Na vzniku nádoru varlete se podílí řada faktorů. Ještě před narozením varle sestupuje z dutiny břišní do šourku, kde se běžně nachází v dospělosti. Uvízne-li cestou, mluvíme o kryptorchismu. V takovém varleti nejen že dochází ke špatnému nebo vůbec nějakému vyzrávání spermií, ale takové varle je asi l0x náchylnější ke vzniku nádorového onemocnění. Vyšší šance postižení platí v někdy i pro druhé varle, i když je v šourku od narození. Častější je výskyt nádorů v rodinách v mužské linii, byl zaznamenán i u nedonošených dětí. Nelze vyloučit ani hormonální vlivy, hlavně v pubertě. Vznik nádoru jako následek drobných úrazů, infekce, těsného spodního prádla, přítomnosti varikokély nebo operačního přerušení chámovodů z důvodů sterilizace nebyl jednoznačně prokázán.
Jak se projevuje rakovina varlat - příznaky, projevy, symptomy
Lokální příznaky
-
nebolestivé zvětšení varlete nebo nebolestivá zatvrdlina ve varleti
-
bolesti ve varleti a okolí
-
pocity tíže a nepohody v šourku
-
bolesti v podbřišku nebo v tříslech
Celkové příznaky
-
zvětšení prsních žláz nebo pocity napětí v prsních žlázách
-
únava, nechutenství, horečka, hubnutí
-
dušnost, chudokrevnost, zvýšení krevního tlaku
Více příznaků a další informace o rakovině varlat najdete na webu www.priznaky-projevy.cz
Pohmat a laboratoř
Jakmile se se svým problémem dostanete ke specialistovi - urologovi, ten vám ve své ordinaci provede nejprve klasické diagnostické vyšetření: osobní anamnézu, pohmatové vyšetření, po kterém většinou následuje ultrazvukové vyšetření.
Nesmí chybět ani laboratorní diagnostika a rentgen plic. Velice důležité je vyšetření tzv. tumormarkerů (onkomarkerů) - tedy jakýchci ukazatelů přítomnosti nádoru varlete. Mimo jiné je také laboratorně měřena hladina testosteronu.
Léčba a operace odstraněním varlete, varlat
Radikální odstranění jednoho či obou varlat chirurgicky se nazývá orchiektomie. Je indikována jako léčba první volby a umožní stanovit přesný typ nádoru i jeho místní rozsah. Výkon spočívá v odstranění varlete a nadvarlete s obaly a celého semenného provazce. Dobrou zprávou je, že po odstranění jednoho varlete nemusí být za určitých podmínek (kvalitní spermiogram) vůbec ohrožena plodnost muže. V případě následné onkologické léčby (ozařování nebo chemoterapie) je možné uchovat sperma zmrazené. Chirurgický zákrok spočívá v odstranění varlete a nadvarlete s obaly a celého semenného provazce (orchiektomie).
Stud není dobrý rádce
Každá bolestivost nebo pohmatová odchylka ve strukturách šourku by měla být vyšetřena specialistou a neznamená nutně indikaci k operaci. Ať tak nebo tak, lékaři se shodují v jednom - i zde platí, že prevence v podobě samovyšetřování se mnohonásobně vyplatí. Falešný stud a podcenění příznaků mohou mít zcela zbytečně vážné, nebo dokonce fatální důsledky. Důležité je proto přijít včas.