Dobré poledne, dnes je neděle 24.11.2024, svátek slaví Emílie, zítra Kateřina.

Spirometrie, spirometrické vyšetření - informace, průběh, postup, hodnoty

spirometrie-spirometricke-vysetreni-informace-prubeh-postup

spirometrie-spirometricke-vysetreni-informace-prubeh-postup
Dýchacími obtížemi u nás trpí zhruba 20 % lidí. Přitom stačí jednoduché vyšetření, a léčba může začít. Spirometrické vyšetření zachraňuje životy. Provádí se pomocí přístroje - spirometru. Ten měří obem vydechovaného vzduchu  z vašich plic po maximálním nádechu. Předepisuje ho interní, plicní nebo praktický (obvodní) lékař. Spirometrie se provádí vždy v ambulanci plicního lékaře a je plně hrazena zdravotní pojišťovnou.

___

___

Postup, průběh spirometrie

Při testu dostanete na nos klip, který zabrání průchodu vzduchu nosní dutinou. V ústech podržíte trubičku napojenou na pneumotachograf - zařízení, které snímá průtoky a objemy vydechovaného a vdechovaného vzduchu. Tyto údaje jsou přenášeny do počítače, na jehož monitoru průběžně nabíhá křivka. Její podobu sleduje zdravotní sestra, která celé vyšetření vede. Instruuje vás, kdy dýchat normálně, kdy se snažit vše vydechnout nebo se naopak nadechnout. Vyšetření trvá několik minut.

Indikace k vyšetření

Delší čas pokašláváte nebo se zadýcháváte při sebemenší námaze či dokonce v klidu? Pak pro jistotu zajděte k lékaři a zajímejte se o  spirometrické vyšetření. Do ordinace by vaše kroky měly směřovat i v případě bolesti či jakýchkoli pocitů fyzické tísně, dušnosti a tlaku na hrudi. To samé platí, slyšíte-li pískání na plicích.

Spirometrie může upozornit na počínající plicní onemocnění. Bez lékaře bohužel nemoc se velmi často pozná až v pozdrúch fázích, kdy se jejich léčba stává složitou a méně úspěšnou.

Spirometrie je stejně důležité vyšetření, jakým je třeba pro diabetika glykemícký test nebo pro člověka s hypertenzí měření krevního tlaku, Přesto o možnosti spirometrie mnozí vůbec neví a podceňujíji i někteří lékaři. Kvůli tomu není včas diagnostikováno mnoho pacientů s bronchiálním astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), plicní fibrózou či sarkoidózou.

 

Využití a indikace spirometrie

Spirometrie však onemocnění pouze neobjevuje. Dokáže zhodnotit následky po prodělaném zápalu plic, zánětu pohrudnice a poranění hrudníku. Určí též, nakolik stav plic ovlivnily vdechnuté škodliviny. Významnou roli hraje i v předoperační přípravě a v monitoringu pooperační kondice plic. Dokáže posoudit účinky léků, úspěšnost léčby, respektive rehabilitace. Slouží rovněž k diagnostice nemocí z povolání a sledovám jejího vývoje u lidi po přeřazení na jinou práci. Spirometrie může zachytit první známky poškození a ochránit pracovrúky před vážnějširni následky.
Pro správný vývoj našeho párového dýchacího orgánu je to vyšetřovací metoda nezastupitelná už v dětství. U dětí pomáhá spirometrie hodnotit vývoj plic a posoudit tak objektivně přtípadné poruchy jejich objemu nebo průchodnosti při celé řadě chorob. Její důležitost podtrhuje fakt, že projevy zúžení dýchacích cest pacienti pocítí většinou až při poklesu funkce plic na přibližně 60% obvyklé hodnoty. Přístroj však dokáže odhalit i poruchy mnohem menšího rozsahu a začít tak s léčbou dříve.
Sloupec vytlačeného vzduchu na spirometru neodhaluje pouze choroby. Neomylně díky němu zjistíte svoji momentální tělesnou kondici, což se jistě hodí nejen sportovcům, ale nám všem.

Jednoduchý test se osvědčil u vrcholových sportovců se zátěžovým astmatem. Protože už o své chorobě vědí, mohou s tím aktivně a účinně pracovat a dosahovat dál skvělých výkon.

Lukáš Bauer, olympionik: V patnácti letech jsem se začal při tréninku zadýchávat a spirometrie jednoznačně prokázala, že příčinou je astma. Díky vyšetření a správné léčbě mohu držet svoji chorobu na uzdě natolik, abych se mohl vrcholově věnovat sportu.

Petra Kvitová, tenistka: Lékař mi doporučil na spirometrii a ukázalo se, že je to důsledek zátěžového astmatu. Jsem ráda, že o své nemoci vím, mohu s tím počítat a připravit se na zápasy.

 

Normální spirometrické hodnoty

muži ženy
Klidový dechový objem 0,6 l 0,5 l
Inspirační dechový objem 3,2 l 2,9 l
Exspirační dechový objem 1,8 l 1,6 l
Reziduální objem 1,4 l 1,2 l
Vitální kapacita plic 5,6 l 4,0 l
Celková kapacita plic 7,0 l 5,2 l
Funkční reziduální kapacita plic 3,2 l 2,8 l