Dobré dopoledne, dnes je středa 22.1.2025, svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk.

Ultrazvuk, ulztrazvukové vyšetření - princip vyšetření, využití, infrormace

ultrazvuk-ulztrazvukove-vysetreni-princip-vysetreni-vyuziti-infrormace

ultrazvuk-ulztrazvukove-vysetreni-princip-vysetreni-vyuziti-infrormace
Ultrazvukové vyšetření patří u pacientů rozhodně k těm, kterým se brání nejméně. Nebolí, není pro ně náročné a je bezpečné ultrazvuk se v medicíně využívá už od 50. let minulého století, u nás zhruba od 70. let, a rozhodně nejen v gynekologii a porodnictví; naopak - zasahuje téměř do všech částí lidského těla. Vyšetření ultrazvukem se nedá ničím nahradit. Je nenáročné pro pacienta, bezpečné a často bývá prvním stupněm vyšetřování. Výhodou je také to, že je to velmi levné vyšetření.

___

___

Teprve v případě nějakého nálezu se doporučí další vyšetřovací metoda nebo se metody kombinují. Samozřejmě záleží také na lékaři, jak se rozhodne. Přestože nebyly prokázány žádné škodlivé vedlejší účinky, je nezbytné používat tuto metodu správně a pouze v indikovaných případech erudovaným odborníkem s dostatečnou zkušeností v ultrasonografii.

 

Princip ultrazvuku, jak funguje ultrazvuk

Jednoduše řečeno - ultrazvuk se skládá z počítačové jednotky s rekonstrukčním softwarem a ultrazvukové sondy. Dnešní ultrazvukové přístroje jsou moderní a poměrně drahé, stojí třeba 4.000.000 Kč.

Sonda funguje zároveň jako vysílač i přijímač ultrazvukových vln (transducer). Princip je vlastně založen na šíření ultrazvukových vln a jejich odrazu. Při zpětném odrazu dochází ke zpracování údajů počítačem a vyhodnocení údajů přímo na obrazovce. Okamžitě tedy má lékař obrazovou dokumentaci, kterou je schopen vyhodnotit.

 

Ultrazvukové vlny pacient neslyší a ani je necítí

Existují různé druhy přístrojů, složitější či méně složité, záleží vždy na počítači a na vybavení ordinace. Na každé vyšetření se používá jiná sonda a podle typu vyšetřované lokality se mění. Například klouby se vyšetřují jednou sondičkou, prsy a měkké tkáně zase jinou, záleží tedy i na tom, co má lékař k dispozici, a také najeho erudici a specializaci.

Pro vyšetření je nezbytné nanést na pacientovu kůži v místě použití sondy se gel. Sonda vysílá ultrazvukovou vlnu, která se odrazí od určitého orgánu nebo tkání a zpětně se vrací do sondy. Signál pak zpracovává počítač. K tomu, aby vlna došla do konkrétního orgánu, je ale nutné, aby v něm nebyl vzduch, který je velkou překážkou. Proto se například nedají vyšetřovat střeva, kde je hodně plynu.

Gel je v podstatě jakýsi vodič, který vlnu vede. Pacient si po příchodu do ambulance lehne na vyšetřovací stůl a dodržuje pokyny lékaře. Ten plynule pohybuje po pacientově těle ve vyšetřované oblasti ultrazvukovou sondou a přitom sleduje obraz na monitoru. Vyšetření se podle svého typu provádí v různých rovinách, někdy i v různých polohách. Obrazová dokumentace se nakonec tiskne na speciální papír.

 

ultrazvuk-ulztrazvukove-vysetreni-princip-vysetreni-vyuziti-infrormace-3
ultrazvuk-ulztrazvukove-vysetreni-princip-vysetreni-vyuziti-infrormace-3
Provedení, realizace sonografického vyšetření

Sonografii neboli ultrazvuk (UZ) provádí vždy odborný lékař, který má v této oblasti zkušenosti. Samotné vyšetření trvá podle typu vyšetřované lokalizace, požadavku odesílajícího lékaře a také nálezu od 10 do 40 minut. Není to tedy dlouhé vyšetření a navíc se ho pacienti skutečně nemusí obávat.

 

Co se vyšetřuje ultrazvukem?

Břicho a malá pánev, kam patří například játra, žlučník, slinivka, slezina, ledviny, močové cesty a močový měchýř, děloha či vaječníky, dále pak měkké tkáně včetně prsů, štítnou žlázu a cévy. Ultrazvukem se dají vyšetřit také klouby (toto vyšetření je ale prováděno v rámci naší revmatologické ambulance) či srdce, takzvaná echokardiografie (které se provádí v kardiologické ambulanci).

 

Prsa - ultrazvuk nebo mamograf?

Pokud se ptáte, zda je například u vyšetření prsů vhodnější ultrazvuk, nebo mamograf, nelze na to odpovědět jednoznačně. Rozdíl je v tom, že mamografické vyšetření pracuje na principu rentgenového záření, kdežto ultrazvuk na principu šíření ultrazvukových vln. Kromě toho v případě prsů ani sebelepší ultrazvukový přístroj není schopen ukázat případné mikrokalcifikace, které mohou být známkou zhoubného nádoru. Ideální je proto obě vyšetření kombinovat.

U mladých žen se dnes ale provádí převážně ultrazvukové vyšetření prsů, protože jejich hutná žláza neukazuje téměř nic, takže by ani mamograf nic neukázal a byla by to pro ženu zbytečná zátěž rentgenovým zářením.

Výkonný ultrazvukový přístroj umí "prokouknout" v našem těle skutečně téměř vše, ovšem jsou i výjimky. Jak už bylo řečeno výše, nelze vyšetřit střeva (jedině jejich stěna); ultrazvukem také nejdou vyšetřit plíce (pouze nadhraniční prostor), žaludek a mozek, kde je kost, která vyšetření znemožňuje.

 

Echokardiografie

Echokardiograf je speciální ultrazvukový vyšetřovací přístroj určený k vyšetření srdce a velkých cév, dutin, chlopní a jejich funkčního stavu. Pracuje na stejném principu jako jiné ultrazvukové přístroje, liší se pouze frekvencí vlnových délek a softwarem. Je optimalizován pro co nejkvalitnější zobrazení srdce. Vyšetření vyhodnocuje lékař kardiolog. Dopplerovské vyšetřovací techniky umožňují diagnostiku srdečních vad, průtoku a abnormalit toku krve v srdci a velkých cévách. Doplerovské vyšetření se často využívá v rámci neurologické diagnostiky k určení průtoku velkých (magistrálních) cév zásobujících mozek - tedy karotid. Současný záznam EKG stopy usnadňuje a zpřesňuje měření. Umožňuje diagnostiku srdečních onemocnění na špičkové úrovni.

 

Příprava před sonografií, ultrazvukovým vyšetřením břicha

Vyšetření břicha včetně ledvin a malé pánve je vlastně jediné, na které se musí pacient tak trochu připravit.

Dva až tři dny před vyšetřením by měl držet nenadýmavou dietu, doporučují se vařené brambory, rýže, bramborová kaše, těstoviny, bílé maso a hlavně nemastit. Vyloučit by měl ovoce, zeleninu, čerstvé pečivo, luštěniny, bublinkové nápoje a mléko, omezit nebo vyloučit by měl i kouření. Na vyšetření by pak měl přijít nalačno (od půlnoci nejíst, nepít, nekouřit). Doporučuje se také užívat některý lék proti nadýmání.
Související článek: Nadýmavé potraviny, jídlo které způsobuje nadýmání a plynatost
Proč je to nutné? Aby se omezil plynný obsah ve střevech a v žaludku, který by mohl limitovat ultrazvukové vyšetření. Pokud si říkáte, že to lékař nepozná, mýlíte se - pozná to přístroj a lékař také. Akceptujte tedy doporučení, která vám lékař dá. Jinak se může stát, že vám v ambulanci řeknou, abyste přišli jindy.

U ultrazukového vyšetření močového měchýře je nutné, aby byl naplněný, jinak můžete normálně jíst či pít. I na tohle myslete, abyste pak neseděli v čekárně a nečekali až se měchýř znova naplní... Bojíte se vyšetření? Nebojte, jediné, co možná budete pociťovat jako mírné nepříjemné, je gel, který vás může trochu studit.

 

ultrazvuk-ulztrazvukove-vysetreni-princip-vysetreni-vyuziti-infrormace-2
ultrazvuk-ulztrazvukove-vysetreni-princip-vysetreni-vyuziti-infrormace-2
Lékař potřebuje vidět při vyšetření co nejvíce

Sonografické vyšetření se může opakovat několikrát a může se kombinovat s řadou dalších vyšetření doplnit například CT nebo biochemickým vyšetřením, pokud k tomu nález vybízí.

Někdy je nutná kontrola třeba z důvodu probíhajícího zánětu, ale pacient se opravdu nemusí bát, je to naprosto neškodné. Navíc žádné vyšetření není stoprocentní, proto v medicíně existuje tolik metod, aby se daly vzájemně kombinovat. Vždy záleží na tom, k čemuje vyšetření indikováno, někdy stačí pouze ultrazvuk, jindy ne.

 

Kontraindikcea, nemožnost ultrazvukového vyšetření

Kontraindikace (tj. škodlivost či nemožnost provést vyšetření uvedených orgánů) v případě ultrazvukového vyšetření neexistují. Vyšetení není zakázané, ale spíše limitované a to v případě výrazné obezity (větší množství podkožního tuku může ztížit hodnocení hlouběji uložených struktur), plynatost, nepříznivé anatomické poměry (například u pacientů s krátkým krkem při vyšetření krkavice) či nespolupracující pacient (nevydrží ležet v klidu, nedodržuje pokyny lékaře atd.).