Dobré odpoledne, dnes je neděle 22.12.2024, svátek slaví Šimon, zítra Vlasta.

Vedlejší účinky hormonální antikoncepce, kdy se nesmí užívat HA

vedlejsi-ucinky-hormonalni-antikoncepce-kontraindikace.jpg

vedlejsi-ucinky-hormonalni-antikoncepce-kontraindikace.jpg - vedlejsi-ucinky-hormonalni-antikoncepce-kontraindikace.jpg
Článek pojednává o kontraindikaci hormonální antikoncepce (tedy kdy by se něměla brát), dále o interakci (vzájemných reakcích) s ostatními léky a v poslední řadě uvádí informace o vedlejších účincích na ženský organimus a to ať kladných (ochranný efekt), tak záporných.

___
___

Kontraindikace antikoncepce (kdy se nesmí brát)

Absolutní kontraindikací hormonální antikoncepční pilulky je

  • těhotenství (gravidita),

  • probíhající nebo anamnestická tromboembolie,

  • závažná hepatopatie (nemocná játra),

  • cholestáza aktuální i anamnestická (těhotenská),

  • porfýrie,

  • poruchy krevní srážlivosti a imunity,

  • závažná hypertenze s cévním postižením,

  • psychické choroby,

  • anamnéza herpes gestationis,

  • hormonálně dependentní karcinomy,

  • diabetes mellitus ve stádiu angiopatií,

  • těžká migréna a

  • cerebrální ischémie (stav po mozkové mrtvici), 

  • tabletky by neměly polykat ani kuřačky.


Příznivé vedlejší účinky kombinované orální kontracepce se týkají mnoha oblastí.
Toxicita přípravků je minimální. Vysoce účinná (Pearl index 0,03-0,5) a plně reverzibilní prevence těhotenství umožňuje ženě velkou volnost v rozhodování o sexuální aktivitě. Oproti bariérovým a chemickým metodám lze mluvit o naprostém komfortu pohlavního styku. Přípravky jsou na lékařský předpis běžně dostupné, i když jejich cena někdy není zanedbatelná.


Výhody užívání hormonální antikoncepce

Žena užívající antikoncepci není ohrožena potenciálními problémy, které gestace přináší (abortus, interrupce, mimoděložní těhotenství, hypotonie děložní po porodu, diseminovaná intravaskulární koagulace). Další plodnost ženy je do jisté míry chráněna, antikoncepce snižuje riziko pánevních zánětů a preeklampsie (vlivem dostatečné imunotolerance navozené dlouhodobým kontaktem poševní sliznice a děložního hrdla se spermatem). Měsíční krvácení bývá kratší, slabší, méně bolestivé, eliminuje se premenstruační a ovulační bolest, snižují se ztráty železa a výskyt sideropenické anémie. Jde fakticky o pseudomenstruaci.
V posledním týdnu před menstruací stoupá nervozita, podrážděnost a i úrazovost, u žen s hormální antikoncepcí je patrný pokles úrazovosti v premenstruu a během menses. Snižuje se výskyt vzácné katameniální epilepsie. Pro některé pacientky je významný ekonomický přínos spojený s nižší spotřebou menstruačních a hygienických vložek.

Další oblastí je prevence zhoubných nádorů. Již po ročním užívání se uvádí signifikantní pokles výskytu rakoviny ovaria a endometria (vaječníku a vnitřní výstelky dělohy). Ochrana stoupá s délkou užívání pilulky. Efekt přetrvává ještě až 15 let po vysazení antikoncepce. Prokázané je snížení benigních mastopatií a benigních ovariálních cyst. Zlepšuje se nebo eliminuje pelvipatie způsobené vasokongescí v pánvi.

V závislosti na složení preparátu se objevují příznivé účinky na endometriózu, myomy, na pleť (antiandrogenní efekt - snížení ochlupení, akné, seboroické dermatitidy). Estrogeny zlepšují kvalitu vita sexualis (sexuálního života).

Za neprokázané příznivé účinky se považuje zvýšení denzity kostní tkáně (u některých nízkodávkovaných je naopak popsáno snížení), příznivé ovlivnění autoimunitních onemocnění štítné žlázy, peptických vředů (žaludeční vředy) a revmatoidní artritidy.

Za nevýhody COC lze pokládat, že jejich užívání je vázáno na lékařský předpis. Je důležitá a nutná pravidelnost užívání.


Vedlejší účinky hormonální antikoncepce

Vedlejší nežádoucí účinky se vzhledem ke stále se snižujícím hormonálním dávkám v antikoncepční tabletě minimalizují, nicméně je nezbytné s nimi počítat. Krátkodobé nepříznivé účinky zahrnují nauzeu (nevolnost na zvracení), zvracení, mastodynii, event. sekreci z prsů, retenci tekutin a hmotnostní přírůstek.

Dlouhodobé vedlejší nepříznivé účinky jsou závažnější a mohou si vynutit přerušení léčby. Estrogenní složka COC zvyšuje koagulační faktory I, VII, X, tromboxan A2 a snižuje antitrombin III a prostacyklin, což vede z náchylnosti ke srážení krve. Kromě toho zvyšuje aktivitu systému renin-angiotenzin- aldosteron a retenci natria (sodíku), následkem čehož dochází k hypertenzi (zvýšení tlaku). Hormony jsou degradovány v játrech, změny jaterních funkcí při užívání pilulek se podobají těhotenství. Akcelerují rozvoj cholelitiázy (žlučníkových kamenů) a indukují produkci jaterních enzymů. Zvyšují riziko vzácného hepatocelulárního adenomu, který se však časem může transformovat ve velmi maligní karcinom. Po vysazení pilulek  vzácně přetrvává anovulace (zastavení uvolňování vajíček) a objeví se tzv. post pill amenorrhoea (oversupression syndrome) - tedy přechodná zástava menstruace.

Některé progestiny zvyšují koncentraci LDL ("zlý" cholesterol) a triglyceridů (TAG) a snižují HDL a toleranci glukózy. Mohou tak zhoršovat průběh aterosklerozy a s ní souvisejících chorob jako je ischemická choroba srdeční (ICHS) a cévní mozkové příhody  (CMP) nebo diabetu (DM). Rovněž se mohou podílet na výskytu pigmentací a kožních změn, vyvolat depresi, snižují lubrikaci pochvy a libido. Kromě progestinů III. generace snižují hladinu SHBG (sex hormone-binding globulin).

Při užívání hormonálních pilulek bylo pozorováno snížení hladiny vitaminu B2, B6, B12, kyseliny listové a zvýšení vitaminu A, C, mědi, železa, prolaktinu, kortizolu, STH, inzulinu. Někdy dochází k poklesu imunity a jsou patrné častější infekce, např. colpitis mycotica. Mohou být příčinou bolestí hlavy, problémů s očima, např. nesnášenlivosti kontaktních čoček.

Na velkých souborech je malé, nicméně statisticky významné zvýšení výskytu karcinomu prsů a děložního čípku. Zvýšení karcinomu prsu se týká pouze mladých, nerodivších žen. Co se týče problematiky rakoviny děložního hrdla, lze nalézt u pacientek s kontracepcí souvislost ve volnějším sexuálním stylu a častějším výskytu infekce papilomaviry. Nepochybně se na záchytu onemocnění projevuje pravidelnost gynekologických prohlídek, což se týká i nádorů prsu.

Hormonální přípravky podléhají lékovým interakcím (léky se navzájem ovlivňují). V případě některých léčivých přípravků je vzájemné působení léků významné. Antibiotika, imidazoly, rifampicin, léky proti epilepsii a psychickým chorobám, ale i některé další, ovlivňují působení antikoncepce a je nezbytné informovat lékaře a se změněným účinkem počítat.

Kouření při současném užívání hormonálních tablet výrazně zvyšuje možnost žilních komplikací (vzniku sraženin).