Dobré odpoledne, dnes je pondělí 23.12.2024, svátek slaví Vlasta, zítra Adam a Eva.

Mozek a alkohol, poškození mozku alkoholem, etylická cerebropatie a následky

alkohol_alkoholismus_potator_zmeny_cns_mozek_cerebropatie_alkoholova_alkoholicka.jpegČlánek pojednává o změnách na centrálním nerovém systému při akutní nebo chronické intoxikaci alkoholem. Zabývá se třesy, psychózami, laboratorními hodnotami, poruchami vědomí.

potator alkoholik etylik etylismus alkoholismus

pusobeni_alkoholu_na_mozek.jpg
pusobeni_alkoholu_na_mozek.jpg - pusobeni_alkoholu_na_mozek.jpg
Akutní alkoholová intoxikace (opilost, ebrieta)

Projevy akutní intoxikace jsou obecně známy. Diagnostika může činit potíže tehdy, jestliže anamnéza chybí nebo je postiženým úmyslně zatajována. Často je tomu např. po autohaváriích a jiných úrazech v ebrietě. Na alkoholovou intoxikaci ukazuje v objektivním nálezu ataxie, dysartrie a často oboustranný horizontální nystagmus. Málokdy chybí typický alkoholový zápach. Lehčí formy se projeví především euforickým laděním psychiky, familierním chováním, mnohomluvností (logorea) a podobně. 

 

Chronický alkoholismus (etylizmus), nervový systém a projevy

Epilepsie

Dlouhodobé nadužívání etylu má celou řadu projevů, které mohou postiženého přivést k neurologovi. Především je to epileptický syndrom s paroxysmy zpravidla typu grand mal. Chronický etylismus je u nás jednoznačně nejčastější příčinou epilepsia tarda. EEG záznamy zde bývají často fyziologické nebo nespecificky difuzně abnormní. Problém je terapie, protože etylici se odmítají svého zlovzvyku zříci a medikace bez abstinence je neúčinná, pokud ji tito pacienti vůbec užívají. U etylika může dojít i k epileptickému statutu (status epilepticus)Epileptické projevy se vyskytují nejčastěji při krátkodobé abstinenci nebo na počátku etylického deliria. Také banální úrazy hlavy nebo infekty zde bývají vyvolávající příčinou. První uvedená situace paradoxně utvrzuje nezřídka alkoholika v přesvědčení o škodlivosti abstinence pro jeho zdravotní stav.

U epileptických projevů v rámci deliria někteří lékaři nedoporučují nasazovat klasická antiepileptika, ale pouze Heminevrin a infuze glukózy s MgSO4. Antiepileptika jsou indikována u alkoholiků jen v případě posttraumatického nebo jiného epileptogenního ohniska.

 

Laboratorní změny a hladina CDT (karbohydrát deficientní transferin)

Hladina CDT (karbohydrát deficientního transferinu) je ukazatelem chronického nadužívání alkoholu. Test je pozitivní i v období přechodné (do 3 týdnů) abstinence a negativní při jednorázovém - i několikadenním (do 7 dní) abúzu.

 

Atrofie mozku

Je u chronických etyliků další častou komplikací projevující se klinicky progredující demencí

 

Třes končetin

Velmi častou stížností postižených jsou třesy, zvláště rukou a to převážně posturálního charakteru. Zprvu se mírní po požití alkoholu, což jen zhoršuje celkový stav pacienta posílením jeho přesvědčení o blahodárném působení alkoholu na vlastní kondici.

 

Stavy zmatenosti, neurózy, psychózy, deliria a halucinatorní stavy

Jindy jsou u alkoholiků  pozorovány stavy zmatenosti, prostorové dezorientace a neklidu. Často zahajují spolu s vegetativními příznaky (pocení, tachykardie, zarudnutí obličeje), poruchami výslovnosti a třesem nejdramatičtější komplikaci, kterou je alkoholické delirium (delirium tremes). To se projevuje psychomotorickým neklidem, optickými nebo akustickými halucinacemi (časté zoopsie), agresivitou, epileptickými záchvaty a dalšími symptomy organické psychózy. Kvalitativní poruchy vědomí postupně přechází do poruch kvantitativních a v deliriu může dojít i k exitu!!!

Léča alkoholického deliria

Léčení alkoholického deliria se provádí v psychiatrických zařízeních nebo na jednotkách intenzivní péče. Rozhodující roli v něm má Heminevrin (chlormethiazol) spolu s infúzemi glukózy, MgSO4 a vitamínem B1 (thiaminem).

Více o změnách povahy, charakteru a alkoholických neurózách, psychózách, halucinacích a deliriích zde

 

Wernickeho encefalopatie

se mimo projevy organické psychózy vyznačuje symptomy mezencefalickými, zvláště pak poruchami okohybné invervace.

V poslední době vídáme projevy Wernickeho encefalopatie častěji u nealkoholiků odkázaných dlouhodobě na parenterálí výživu (na JIP), protože v podstatě jde o avitaminózu B1. Korelátem této jednotky ve zobrazovacích metodách jsou atrofie a drobná krvácení v diencefalu a mezencefalu někdy jen zvýraznění obrazu corpora mamillaria.

 

Mozečková atrofie, centrální pontiní myelinolýza, atrofie corpus callosum, CMP.

Patří k dalším komplikacím alkoholismu s výrazným ložiskovým postižením. Postihují zvláště pijáky červených vín.

Alkoholici bývají také častěji a v nižším věku postihováni ischemickými i hemoragickými mozkovými cévními příhodami .

Zdroj: Speciální neurologie, K. Urbánek

 

Problematika alkoholismu detailně na www.alkoholik.cz