Příjemnou noc, dnes je pátek 15.11.2024, svátek slaví Leopold, zítra Otmar.

Noční křeče lýtek - příčiny, léčba

krec_lytka_nocni.jpgAsi to znáte. Probudíte se s příšernou bolestí a máte křeč v jednom z lýtek. Jen slušnost k ostatním lidem v době vám nedovolí řvát bolestí. Ale proč noční křeč lýtka vzniká a jak se léčí? Na tyto otázky odpovídá tento článek.
___
___


Noční křeče v lýtkách

Křeče v lýtkách se často objevují během spánku a mají mnoho příčin. Nejčastěji jde o důsledek přepínání svalů při sportování, dlouhodobé chůzi nebo stání.Křeče může způsobit alkohol, nikotin nebo fyzické vyčerpání. Německý neurolog Curt Beil doporučuje jako prevenci proti křečím lehký jogging nebo pravidelné procházky. Pravidelná tělesná aktivita přispívá ke zpevnění svalstva a ke snížení rizika vzniku křečí.

Účinnou pomocí proti křečím je také dostatek hořčíku. Lze jej užívat v tabletách nebo v přírodní formě. Mezi zdroje bohaté na magnézium patří různá semínka (třeba mandle), banány, maliny, hrozny, broskve nebo borůvky.

Pokud jsou křeče časté, je vhodné navštívít lékaře. Křeče v nohou totiž mohou signalizovat vážnější zdravotní problém, jako je například cukrovka.

První pomoc při vzniku křečí:

Někdy pomáhá protažení svalu postiženého křečí, chůze, masáž či koupel v teplé vodě. Je třeba mít na paměti, že prudká bolest ve svalu nemusí být způsobena pouze křečí, nýbrž i žilní trombózou či natržením svalu. Pokud by bolest trvala dlouho, je nutno navštívit lékaře. Prevencí opakovaného výskytu křečí je léčba výchozího onemocnění či stavu nerovnováhy, který křeče vyvolává.