Dobré ráno, dnes je pondělí 23.12.2024, svátek slaví Vlasta, zítra Adam a Eva.

Prevence úrazu u epilepsie, epileptika

prevence-urazu-u-epilepsie-epileptika

prevence-urazu-u-epilepsie-epileptika
Každý člověk je vystaven možným úrazům. Nehody v domácnosti mohou být způsobeny nehlídaným ohněm, špatně jištěnými zástrčkami, nepozorností při vaření, při práci s elektrickými spotřebiči apod. Pro osobu s epilepsií se mohou vyskytnout další rizika.

___
___

U lidí, jejichž záchvaty jsou dobře kontrolovány, stačí vyjít jen s několika mimořádnými opatřeními. U těch, kteří mají záchvaty často a nepředvídatelně, je třeba vynaložit zvláštní péči, zvláště je-Ii tu pravděpodobnost náhlé ztráty vědomí bez varovných příznaků.


BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ V BYTĚ

Vaření

Indukční sporáky pronikají na náš trh již deset let. Princip indukce spočívá v působení střídavého elektromagnetického pole, které zahřeje až nádobu s pokrmem, nikoli varnou ploténku. Indukční pole po zapojení energetického zdroje provede - ve srovnání s plynovým sporákem - okamžitou tepelnou reakci. Nevýhodou bylo, že k tomuto sporáku bylo třeba speciálního nádobí určeného pouze pro tyto sporáky. Situace se zlepšila. Některé firmy již dnes nabízejí také indukční nádobí, se kterým lze vařit na všech typech varných desek včetně plynových.
Riziko popálení při záchvatu se při vaření výrazně sníží, ploténka se zahřívá pouze na 40 "C a přitom nelze opomenout značné úspory energie - ztráty se minim.alizují na 5 % (pro srovnání: plynový sporák 60 %, elektrický 48 %). 


Na vaření vody používejte teflonové konvice, které jsou vybaveny teflonovou ploténkou. Samotná konvice není ani po uvaření vody rozpálená. Vyhýbejte se pokud možno vaření na ohni. jestliže to není možné, jídlo na ohni připravujte, až nebudete doma sami.
Dobrým a vcelku finančně nenáročným řešením je také mikrovlnná trouba - při přípravě jídel v ní nejste v přímém kontaktu s elektrickým proudem a varné misky ani po vyjmutí z trouby nepálí.
Při přípravě jídel na plotně se vyhněte velkému přenášení horkých jídel či tekutin. Když servírujete, berte si talíře k hrnci, nikoli naopak.
Jestliže vaříte pro menší počet lidí, používejte několika malých hrnců místo jednoho velkého, čímž zmenšíte riziko při zvedání velkého hrnce s horkým pokrmem z plotny. Držadla hrnců (či vařečky v nich) musí být vždy natočena tak, aby nemohla být při záchvatu sražena.

Elektrické motorové spotřebiče (mixéry, šlehače apod.) používejte velmi opatrně a nikdy ne, jste-Ii doma sami.

Nábytek, okna a dveře

Nebezpečí zranění při pádu během záchvatu snížíte umístěním tvarovaného plastu na rohy nábytku. Jsou k dostání v železářství.
Máte-Ii prosklené dveře, zjistěte, jestli je sklo termizované, zpevněné nebo na sklech byla speciální fólie, která znemoční roztříštění a Vaše pořezání. Totéž platí pro nízko položená okna či sklo na stolcích apod..

 

Práce ve výškách

Nepoužívejte žebříky, nepracujte ve výšce (ani na židli).

Koupelna

V koupelně dochází překvapivě často k velmi vážným úrazům. Proto je bezpečnostním podmínkám nutné věnovat důležitou péči. Vana je velmi nebezpečná jak při koupání, tak při sprchování. Máte-li rádi lázeň, napouštějte si do vany jen několik centimetrů vody a nekoupejte se v příliš horké vodě. Nevstupujte do vany, dokud kohoutky nejsou uzavřeny.

Sprchování přináší jiná nebezpečí - při záchvatu můžete uklouznout a způsobit si úraz. Abyste se vyhnuli opaření, zajistěte, aby teplota vody měla účinnou stálou teplotu (na sprchovou hadici si opatřete sprchový regulátor, aby bylo možné zastavit vodu okamžitě na sprše). V každém případě si do vany kupte protiskluznou podložku a sprchujte se raději vsedě. Můžete si také upevnit sprchu nad baterii. Hlídejte si, aby se neucpával odpad - mohlo by se stát, že při sprchování při pomalém odtoku vody byste uklouzli.

Dveře koupelen a WC

Je vhodné zařídit byt tak, aby se tyto dveře otvíraly směrem ven. Pak nebudou blokovány, jestliže za nimi někdo upadne (obzvláště u obézních osob), je lépe, aby pomoc byla rychle dosažitelná, je-li jí zapotřebí. Někdy se používají speciální zámky, které mohou být otevřeny zvenčí. Používá se také vypínač s kontrolkou: svítící kontrolka oznamuje "obsazeno". Naprosto však postačuje cedulka na dveřích.

Zámky zamykatelné z vnitřní strany nepoužívejte.

 

Bezpečí i ve spánku.

Pořid'te si pevný polštář (anatomický nebo jinak pevně tvarovaný), ne "starý po babičce" plný peří, do kterého se hlava "propadne". Nehrozí pak nebezpečí zadušení a přispívá k narovnání páteře. V zahraničí se vyrábějí různé typy alarmových systémů, u nás se právě nyní rozvíjí možnost domácí výroby digitálního alarmu. Jednoduchým, levným a zvláště u dětí dobře osvědčeným domácím alarmem jsou rolničky - navlečené volně na gumičku, aby neškrtily - na končetinu postižené osoby (podle toho, kde pravidelně probíhají křeče). Osoba dohlížející se brzy naučí rozeznat charakteristický zvuk rolniček při záchvatu od běžných pohybů ve spánku.

Sledování televize a epileptické záchvaty

Platí pravidlo, že televizní vysílání není vhodné sledovat dlouhou dobu, resp. dva delší pořady po sobě. Při sledování TV by měla být místnost také osvětlena mléčným rozptýleným světlem, televizor by měl být umístěn ve vzdálenosti rovnající se 5-6 násobku délky úhlopříčky od diváka (to neplatí u nových plamových a LCD televizorů). Někdy je třeba zvýšené opatrnosti u fotocitlivých lidí s epilepsií, ale situaci většinou vyřeší brýle s dobrým UV filtrem.

Platí, že staré televize mají kmitočet kolem 100 Hz, toto neustálé (běžným okem nepostřehnutelné) blikání může způsobit epileptický záchvat. U nových LCD a plazmových televizorů tento problém nenastává.

 

Uložení léků na epilepsii

Jetřeba dbát, aby léky byly dobře uchovány - hlavně před dětmi a domácími zvířaty. Tabletky jsou snadno zaměnitelné za pamlsky. Nenoste pohromadě nikdy léky a cukrovinky pro děti: dítě, které pozoruje svého rodiče, že bere léky, může se pokusit o totéž.

Nebezpečí požáru u otevřeného ohně

Je nutné zajistit dostatečné zábrany proti rozšíření ohně. Rozhodně je velice nebezpečné posedávání o samotě poblíž krbů a ohnišť. Topeniště v bytě by měla být pevně uchycena k podlaze tak, aby nehrozilo jejich odsunutí či převrácení během záchvatu. Volně stojící topná tělesa by se neměla používat. Vhodné jsou i chrániče na radiátory.

Kouření se někteří pacienti nevzdávají. Je však nutné poznamenat, že kouření o samotě je nutné se zcela vzdát (nebezpečí popálení a požáru).
Jestli to jde, opatřete si žehličku bez elektrické šňůry (zdroj napětí je na žehlicím prkně) a v každém případě žehlete pouze za přítomnosti další osoby. Existuje již hodně elektrických spotřebičů s teflonem, využívejte jich (existují například i teflonové žehličky a kulmy na vlasy).

Sociální příplatek

Sociální odbor okresního (místního) úřadu má možnost poskytnout příspěvek na úpravu bytu epileptika, příp. zakoupení bezpečného vybavení apod. Příspěvek je dobrovolný a je podmíněn uznáním TP nebo ZTP a výší příjmů. Záleží na OÚ (MÚ), jaké podmínky stanoví. Doporučujeme však se na sociální (hurnanitnf) odbor obrátit, i kdyby jste úspěch v jednání nepředpokládali, protože vám může nabídnout i jinou možnost pomoci (pro podrobnější informaci doporučujeme naši monotérnatickou edici ,,Epilepsie a ... ", tituly ,,Epilepsie a sociální politika", .Epilepsie a sociální minimum").

BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ VENKU

Nebezpečí pro lidi s epilepsií číhá také na ulici. Přecházejte silnici pouze na přechodech, necítíte-Ii se dobře, požádejte někoho, aby vám pomohl. Pokud je to možné, necestujte raději sami. Individuální jízda na kole by měla být prodiskutována s lékařem a měli byste používat ochrannou přilbu. Noste při sobě stále kartu zdravotní pojišťovny a identifikační kartu člověka s epilepsií s poučením o první pomoci se zápisem medikace pro ev. hospitalizaci a dalšími nutnými údaji, o kterou požádejte svého lékaře. Požadujte ji po svém lékaři nebo se můžete obrátit na nás (Společnost E - kontakt viz níže), rádi vám ji zašleme.

Bezpečnost, ne ochranářský přístup

Diagnóza epilepsie někdy vede k přehnanému omezování nemocného v rodině. Příbuzní by si proto měli uvědomit, že přemrštěná ochrana podkopává  sebevědomí a zdravý vývoj člověka.
Ochranářský přístup není rozhodně to, co nemocný potřebuje. Je velice důležité, aby všichni členové rodiny brali uvedená bezpečnostní pravidla za svá a řídili se jimi také. Bezpečnostní opatření musí být samozřejmě přizpůsobena k určitému případu epilepsie, o který jde.

 

 


ZDROJ TEXTU:
Společnost "E" - (Czech Epilepsy Association), Novodvorská 994, 142 21 Praha 4
E-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web: www.spolecnost-e.cz