Zvažuji, že bych koupila do domácnosti bezdotykový dávkovač mýdla Dettol – hlavně kvůli dětem. V reklamě slibují, že se na rukou zbavíme až 99,9% bakterií. Mám jít do toho? Jana
______
ODPOVĚĎ:
Zda si tuto věc do domácnosti koupíte, je vcelku Vaší volbou. Mým názorem je, že jsme desítky let žili s normálním tuhým nebo tekutým mýdlem a to v celku bez potíží, tak za sebe nevidím důvod, proč to měnit. Je spotřební doba a reklamy nás téměř řídí a je jen na nás, jestli si koupi promyslíme. Pravdou ale je, že jsme zvířecího původu, bakterie jsou přirozené a naše imunita je připravena se s nimi vypořádat.
Máme celou řadu fyziologických ochranných mechanismů, z nichž je např. pro bakterie za normálních okolností nepropustná bariéra v podobě kůže a především pak komplex lymfatických cév a uzlin ve spolupráci s bílými krvinkami – tedy imunita.
Podle studií vyplývá, že poruchy imunity jako např. alergie je způsobena jednak chemizací prostředí (smog, strava ad.), vysokým věkem matek, ale také nepřiměřenou a nadměrnou hygienou.
Pro nás lidi není přirozené, abychom se úzkostlivě vyvarovali bakterií a virů a jak říkávám, když nám někdy něco spadne v kuchyni za zem a my to sníme, zase tak moc se nestane (třeba i proto, že máme v žaludku koncentrovanou kyselinu chlorovodíkovou, která většinu bakterií usmrtí). Vezmeme-li si příklady z minulosti, asi většina z nás jsme jedli jahody přímo ze záhonku, podobné to bylo u třešní, které jsme trhali a konzumovali přímo ze stromu. Byli jsme zdraví, imunita dobře fungovala.
Aktuálně máme celou řadu dezinfekcí na každém kroku (WC, perfektně udržované podlahy, koupelna a kuchyň) a jsme častěji nemocní a naše děti jsou často alergické.
Trošku se obávám doby, kdy jednou přijdeme do supermarketu, dotkneme se rukou madla vozíku, pak sníme stejnou „špinavou“ rukou rohlík a naše imunita se z toho „zblázní“.
Takže místo 220 Kč za strojek kupte dětem raději ovoce a zeleninu a možná tím uděláte pro jejich zdraví více.
Bezdotykový dávkovač mýdla DETTOL
Jinak pokud Vás zajímá, co jsou v domácnosti největší zdroje bakterií, tak nejvíce jsou kontaminovány sestupně:
- houbička na nádobí,
- kuchyňské prkénko,
- kuchyňský dřez,
- dveře od ledničky a dále
- kartáček na zuby.
Jsou ale i „skryté“ zdroje špíny, v jednom pokusu bylo největší množství bakterií vykultivováno ze stěru zásuvkové části prodlužovací šňůry.