Dobré odpoledne, dnes je úterý 24.12.2024, svátek slaví Adam a Eva, zítra 1.svátek vánoční.

Úplná a trvalá ztráta paměti - informace, příčina

Chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby člověk zcela a natrvalo ztratil paměť (nebo jestli je to možné jen ve filmu) a pokud ano, tak kdy by se to mohlo stát. Iva

___
___

ODPOVĚĎ:
Ano, je možné, aby došlo k úplné ztrátě paměti. Příčin může být několik – např. závažný zánět mozku (encefalitida), krvácení do mozku, silný epileptický záchvat (je to vzácné, ale odborná literatura takové případy uvádí) a samozřejmě u některých nádorů mozku či po rozsáhlé operaci mozku určitých jeho struktur. Příčinou by zřejmě mohla být i rozsáhlá „nedokrvenost“ mozku (mozkový infarkt – mrtvice). Jako příčinu si dokážu představit i závažné mechanické trauma spánkové oblasti hlavy s devastujícím poraněním spánkového laloku. (V tuto chvíli opomíjím degenerativní onemocnění - demence - Alzheimerovu nemoc, Parkinsonovu chorobu, vaskulární demenci ad..)

V realitě to bývá většinou tak, že je ztráta paměti dočasná a paměťové schopnosti se postupně vrací.
Bohužel existují případy, kdy je úplná ztráta paměti takového rozsahu, že si pacient nepamatuje ani elementární a nejpodstatnější skutečnosti jako je například vlastní jméno, kdo je jeho manžel/ka, nepamatuje si na děti, co dělal za práci, co ho bavilo, co mu chutnalo ad..

Může dojít i ke změně povahy. Vším velmi trpí nejen nemocný, který se s „novými“ skutečnostmi těžko vyrovnává (to může být doprovázeno častou zmateností), ale také rodina (např. manžel, na kterého si manželka vůbec nepamatuje či děti, ke kterým se maminka nehlásí).