___
Žádná šablona na to neexistuje. Rozhodnutí zůstane pouze na vás. Způsobů máte několik a záleží na zvyklostech ve vaší rodině, na vašich možnostech či na povaze vašeho dítka, k jaké variantě se nakonec přikloníte.
- Můžete mu poskytnout pravidelnou, předem domluvenou sumu, jež bude ve stále stejné výši a kterou od vás obdrží v přesně určeném termínu. Až dospěje do studentských let klidně mu můžete peníze posílat na jeho účet. Odpadne tak starost myslet na výplatu a shánět každý měsíc potřebnou hotovost. Dítě se zase naučí bezhotovostnímu styku.
- Domluvíte se, že dostane peníze vždy, když je bude aktuálně potřebovat.
- Uzavřete spolu dohodu, že mu vyplatíte odměnu za něco konkrétního (například za prospěch nebo za pomoc v domácnosti). Částka za jednotlivé úkony (nebo za známky) by pak měla být přesně stanovena. Například: za jedničku 10 Kč, za dvojku 5 Kč, za pětku pak 10 Kč vrátit, za čtyřku vrátit 5 Kč. Za poznámku minus 20 Kč.
- U prací vypište seznam těch, které chcete honorovat. Třeba uklízení nádobí z myčky 5 Kč, vynesení odpadků 5 Kč, vyčištění bot - za každý pár 7 Kč.
Kapesné začněte dávat od první třídy základní školy
Za co dítě peníze utratí - kontrolovat nebo ne?
Další otázkou, kterou se rodiče zabývají, je kontrola, za co dítě peníze utratilo. Kontrolovat je nebo ne? Odborníci na dětskou duši radí nekontrolovat. Pokud máte s dítětem hodně přátelský vztah, můžete si o útratě povídat, radit mu, určitě byste však neměli striktně hlídat, kam korunky mizejí. Samozřejmě že pokud si za ně dítko kupuje cigarety, není to správné. Problém ale není v kapesném, ale v kouření cigaret samotném. Je užitečné hned na začátku "smlouvy" s potomkem probrat, na co mu peníze dáváte a co dál budete hradit ze svého vy. Měl by mít peníze na své zájmy, koníčky a radosti, neměl by mít povinnost kupovat si z nich obědy, tramvajenku nebo hradit mobil.
Kapesné raději dobrovolně než aby se peníze ztrácely z peněženky
Někteří rodiče říkají, že je lepší stanovit si jasná pravidla a dítěti nějaký obnos dát, než později zjistit, že se jim ztrácejí drobné peníze z peněženky. Jiní argumentují, že se mohou "ztrácet", i když se kapesné vyplácí. Tvrdí, že existuje spousta dětí, jež finance nedostávaly vůbec, a přesto si nemyslí, že by jim to nějak uškodilo. V každém případě je dobré si tohle vše ujasnit se svým dítětem, a to formou dialogu, ne rozkazu.
Co na to psycholožka?
PHDr. Dagmar Jílková, psycholožka
Preferuji výrazně individuální přístup, vyplývající ze způsobu života rodiny. Optimální je skloubení rozumných potřeb a nároků s případnými odměnami za nadstandardní pomoc např. v domácnosti, a to bez striktních částek a termínů. Ne vždy to však takto funguje, zvláště v neúplných rodinách, kdy jsou možnosti "dobrovolného" systému značně limitované. Vždy pak platí - nepřehánět ani jedním směrem a být spravedliví mezi sourozenci.