___
Zkuste o dovolené vystoupit ze splašeného stereotypu. Nechte vymoženosti audiovizuální techniky doma a přibalte si na dny volna knihu, již budete ratolestem před spaním číst.
Ani s nástupem do školy by rodiče neměli na společné chvilky nad knihou zanevřít. Prvňáček či druháček si sice umí příběh přelouskat, ale má co dělat s přečtením slov, natož s pochopením obsahu textu. Ze čtení by se pak mohla stát otravná záležitost, které se budou vyhýbat. Až kolem desátého roku se schopnost čtení a myšlení dostane na takovou úroveň, že dítě vnímá přednostně smysl textu. Ale ani pak se pohádka od mámy nebo táty ničemu nevyrovná.
Vyberte kvalitní knihu přiměřenou věku a duševní vyzrálosti dítěte
- věkovou kategorii - kniha by měla odpovídat vývoji vašeho potomka. Pokud by roční dítě zaujala encyklopedie vesmíru, měli byste mu nechat změřit IQ, protože máte doma zřejmě malého génia.
- obsah a forma - záleží na vašem vkusu, jaké hodnoty od dětské knihy očekáváte. Určitě by děj neměl být depresivní a násilný. Důležitá je i nálada ilustrací, které každý mrňousek vnímá v prvním sledu. Také jazyk příběhu by měl odpovídat mluvě současných dětí.
- tvůrci knihy - jméno autora, ilustrátora i renomé nakladatelství vám leccos o úrovni knihy mohou napovědět.
Četba nad zlato - výhody čtení dětem
Psychologové a pedagogové potvrzují, jak důležitou roli sehrává ve vývoji dětské duše čtení s rodiči, protože:
- Dokáže rozvíjet jazykovou zásobu dítěte, rozšiřuje jeho znalosti, posiluje fantazii, emoce i umění komunikace.
- Děti, kterým maminka nebo tatínek pravidelně čtou, se dokážou lépe soustředit.
- Četba trénuje myšlení a zlepšuje paměť.
- Prostřednictvím pohádek si kluci a holčičky osvojují morálni hodnoty, které pak přenesou do reálného života.
Společné čtení představuje pro velké i malé ještě jeden rozměr, jehož hodnotu nevyváží žádný poklad. Pohádka na dobrou noc nabízí rodičům i dětem možnost mít se jen pro sebe. Zkrátka večerní chvilka nad knížkou není jen o vědomostech a kultivování osobnosti, ale především o nenahraditelném prožitku.
Pohádky budují vztah dítěte s rodiči
Děti a pohádky k sobě patří a je škoda, že se rodiče někdy začnou spoléhat na audiovizuální techniku (CD, DVD, MP3 ad.). Už od jednoho roku si ale kluci a holčičky rádi s doporovdem dospělého prohlížejí první dětské knížky. Nejde ovšem jen o to dítěti číst a rozvíjet jeho slovní zásobu, představivost, cvičit koncentraci. Je to šance k vzájemnému sdílení. Emoční vývoj dítěte je stejně důležitý jako rozšířování slovní zásoby. Podporuje se tím důvěra mezi rodičem a dítětem. Pro dítě, které vyrůstá v prostředí lásky a důvěry, je svět bezpečný, jeho emoční vývoj není poškozený. Čtením pohádek neutváříme jen vztah dítěte k literatuře, ale má i širší dopad na jeho celkový vývoj. Čas, který dítěti takto rodiče věnují, jistě není ztracený a zúročí se i v celkové atmosféře v rodině.