Miminko pláče, pláče a pláče ... To nic, to je jen tříměsíční kolika a časem to přejde! Jak ale ty první měsíce přežít a nezbláznit se? Pláč novorozence je noční můra každé maminky. A když trvá dlouhé hodiny a nic na něj nezabírá, je jasné, že zlý sen bude dlouhý. Jeho příčinou totiž bývá takzvaná kolika. O kolice podle odborníků mluvíme v případě, kdy miminko nevysvětlitelně pláče nejméně tři hodiny denně, nejméně tři dny v týdnu a nejméně po tři týdny.
___
___
Větry a střevní kolika u miminek
I děti, které nepláčou tolik a tak často, ale mohou mít problémy s vypouštěním větrů a se stolicí - rodiče tomu láskyplně říkají, že je trápí prdíky. Koliku, která postihuje asi čtvrtinu miminek, není těžké poznat. Dítě postihuje vždy v podobnou denní dobu - často pozdě odpoledne a navečer - a miminko se skoro nedá uklidnit. Pláče, propíná nožičky a kroutí se, dokud se mu nepodaří vykakat se nebo vypustit větříky. Říká se, že když je dítě pohyblivé, zvládá problémy s větry lépe než to, které jen leží.
Příčina koliky
I když je střevní kolika u miminka velmi častá, její příčina není přesně známá - reps. bude jich zřejmě celá řada. Vědci nepotvrdili např. to, že by děti s kolikou měly ve střevech moc vzduchu. Nepaltí ani to, že by koliku způsobovala strava. Jen v 10% případů má dětský pláč na svědomí alergie - buď na podávané umělé mléko (obvykle vadí obsah kravského mléka) nebo na některý z pokrmů, které matka jí.
Léčba, co pomáhá od prdíků?
U větrů více než kde jinde platí, že co jednomu problém vyřeší, u druhého vůbec nezabírá. Není proto výjimkou, že maminky vyzkoušejí všechno - než zjistí, že pomůže jen čas.
Jídlo způsobující nadýmání miminek
Velmi rozšířená jsou také doporučení ohledně stravy. Nemá se jíst to či ono, protože to může miminko nadýmat. Doporučuje se obecně vyřadit pečivo (hlavně čerstvé), všechny nadýmavé potraviny (lušrěniny, cibule, květák, kedlubny, ředkvičky, zelí, ale také jablka, paprika, meloun nebo hroznové víno a další), problémy může dělat i mléko.
Seznam je velmi dlouhý a bohužel platí, že zatímco některým dětem nevadí nic, jiným by nepomohlo, ani kdyby maminka nejedla vůbec. Zakladatelka rodinné terapie Virginia Satirová, která pracovala s rodinami po celém světě, dospěla k jednoduchému pravidlu: Co je dobré pro maminku, je dobré i pro dítě.
Pokud má dítě bolesti bříška jen občas, zamyslete se, maminko, co jste v posledních šesti až osmi hodinách jedla. Časem přijdete na to, která potravina způsobuje problémy. Pokud patříte k maminkám, jejichž dítěti od bolení bříška neuleví nic, může vás utěšit jen jediné. Z neustálého pláče časem miminko opravdu vyroste. Do té doby ho musíte houpat, nosit, zpívat mu, uklidňovat ho dudlíkem a vůbec nasadit všechny možné metody, které vás napadnou. Přejeme pevné nervy a hodně sil.
Léčba nadýmání u miminek - masáža, mastičky, zahřívání bříška, tekutiny, kapičky, probiotika, rektální rourka
Proti trávicím problémům miminek se už zdaleka nebojuje jen fenyklovým čajem. Pohyb: Některým dětem pomáhá, když se položí na bříško nebo posadí do sedačky. Pohybu střev pomůže i cvičení nožiček: přitahování k bříšku a kroužení. Ulevuje i to, když miminko nosíte. A nezapomínejte ho po jídle vždycky nechat odříhnout!
- Masáže: Miminku je většinou příjemné, když se bříško masíruje, a tření po směru hodinových ručiček může opravdu peristaltice pomoci. Účinné je také
- Zahřívání bříška: nahřátými plenkami, sáčkem s třešňovými peckami nebo třeba ohřívacím zvířátkem do mikrovlnky.
- Mastičky: Masáže bříška můžete vylepšit mastí či gelem, které mají efekt znásobit. Jde například o Pupík nebo Flatulin, účinná je ale i tymiánová mast od firmy Just
- Koupel: Dítě se může cítit lépe i v teplé vodě. Jednak se mu prohřeje tělo a jednak i teplo z tekutiny může povzbudit peristaltiku.
- Pití: Miminku mohou ulevit různé čaje, obvykle s obsahem fenyklu; doporučuje se podávat je po lžičkách. Je ale dobré vyhnout se jejich instantní variantě, protože ta obsahuje cukr. Doporučuje se také odvar z ovesných vloček nebo čaj rooibos.
- Úlevné čajíky může pít i maminka: prodávají se speciální bylinné směsi pro těhotné a pomoci může třeba i čaj mátový nebo směs pro klidný spánek.
- Bylinné kapičky: Poněkud koncentrovanější variantou bylinného čaje jsou kapky Baby Calm, které obsahují bylinné oleje. Některé maminky na ně přísahají.
- Kapky proti plynatosti: První volbou lékárníků při bolestech bříška jsou léky snižující "našlehání" mléka ve střevech, které se přidávají do lahvičky nebo podávají ke kojení. Je jich celá řada (např. SAT-simplex, Lefax, Espumisan, Infacol) a každý má své fanoušky.
- Probiotika: Novorozencům se po porodu teprve tvoří osídlení trávicího traktu, proto jim mohou někdy pomoci kapičky či sirup s obsahem užitečných bakterií. Opět existuje několik druhů (např. BioGaia, Hylak Forte, Nutrolin-B, Probian mimi, Profi-LACT miminko). Některé maminky také mají zkušenost, že miminku pomůže, když probiotika užívají ony.
- Rektální rourka: Když dítě nemůže dostat z těla plyny a trápí se, nejjednodušší řešení může být fyzikální. Trubička pomůže odvést plyny přes stažený svěrač, a protože je měkká, nehrozí při opatrném použití žádné zranění.
Psychologie maminky
Maminky by si měly uvědomit, že i když miminko trápí kolika, je to věc, kterou zvládne a časem stejně odezní. Samozřejmě dle psycholožky PhDr. Alžběty Kučerové by měly dělat vše, čím by dítěti ulevily, ale měly by myslet i na své pocity. Miminko je s nimi totiž těsně spojené a velmi vnímá jejich rozpoložení. Když je tedy maminka vystresovaná a trápí se, dítě to cítí a je hůř i jemu. Proto by maminky měly být v klidu a naučit se netrápit se bříškem svého dítěte víc než ono samo. Pomoci jim k tomu může i podpora a spolupráce jejich partnera, který by jim měl se zvládáním potíží pomáhat. Na druhou stranu se někdy stává, že maminky ignorují nářek svého miminka, protože to "prostě jsou jen větry". Dítě ale leckdy pláče z jiného důvodu - a nemyslím hned nějakou jinou nemoc (i když to se může stát). Miminko se třeba jen nudí, chybí mu pomazlení, je přetažené a potřebuje něžně uspat a podobně. Proto by byla chyba se mu nevěnovat, když si pláčem říká o pozornost.