Příjemnou noc, dnes je pátek 27.12.2024, svátek slaví Žaneta, zítra Bohumila.

Jak opravdu poznat cizí zemi při cestování a užít si ji - tipy které překvapí

Možná budete překvapeni ne zcela běžnými tipy, jak poznat cizí zemi: nechoďte do muzea, choďte sledovat lidi do hospod, nebojte se kontaktu se zdejšími lidmi, necestujte s turistickými skupinkami (pak si na cestování jen hrajete, ale doopravdy necestujete), nebojte se, že vám nebudou cizinci rozumět, nesrovnávejte, nedělejte velké nákupy, cestujte pomalu a vnímejte cestování jako dobrodružství.

___

___

1. Vyhýbejte se muzeím.

Tahle rada se může zdát absurdní, ale zamyslete se nad ní: když jste někde v cizím městě, nebylo by daleko zajímavější seznámit se s jeho přítomností? Lidé se cítí jaksi zavázáni chodit po muzeích, protože jim byl od dětství tento způsob styku s kulturou očkován. Určitě je důležité muzea navštěvovat, ale člověk by pak měl vědět, co tam chce vidět. Jinak může odcházet s pocitem, že viděl pár věcí pro jeho život docela významných, ale nemůže si vybavit, které to byly.

 

2. Choďte do hospod.

Právě tam uvidíte život města. Nemám na mysli nějaké diskotéky nebo hospůdky, kam chodí jen místní, pijí, klábosí o politice, pánubohu a vesmíru a jsou vždycky otevření nějaké debatě. Prostě si kupte noviny, někde se s nimi posaďte a pozorujte lidi, kteří přicházejí a odcházejí. Když se s vámi někdo chce dát do řeči, bavte se s ním, i kdyby se vám téma nezdálo zajímavé. Krásu cesty vidíme, když se na ni díváme pootevřenými dveřmi.

 

3. Buďte otevřeni kontaktům.

Nejlepšími průvodci jsou vždycky místní. Všechno znají, jsou na svoje město pyšní, ale nepracují pro žádnou agenturu. Jděte na ulici, vyberte si nějakého člověka a zkuste se třeba zeptat: Jak se tam a tam dostanu? Když to nevyjde s prvním, podaří se to s druhým a jsem si jist, že tak získáte skvělého průvodce na celý den.

 

4. Cestujte sami. Jste-li vdaná nebo ženatý, pak s partnerem.
Jenom tak dokážete skutečně opustit svou zem. Pokud člověk cestuje se skupinou, na cestování do jiné země si jenom hraje. Mluví dál rodným jazykem, následuje průvodce a víc než o místě, které navštívil, přemýšlí o skupině, s níž cestuje.

 

5. Nesrovnávejte.

Nic nesrovnávejte: ani ceny, ani čistotu, ani kvalitu života, ani dopravu. Nic! Necestujete proto, abyste dokazovali, že vy žijete líp. Seznamujte se s životem jiných a najděte, čemu se od nich můžete naučit.

 

6. Buďte si jisti, že vám všude porozumí.

Dokonce i když nemluvíte jazykem země, do které jste přijeli: já sám jsem byl mnohokrát v zemích, kde jsem se nemohl vyjadřovat slovy, a stejně jsem všude našel pomoc, dostával cenné rady a dokonce nacházel přátele. Někdo se bojí, že když bude cestovat sám, snadněji někde zabloudí. Stačí ale mít v kapse vizitku svého hotelu. V krajím případě použijete taxi a strčíte ji pod nos řidiči.

 

7. Nedělejte velké nákupy.
Peníze utrácejte za věci, které nemusíte nosit: za lístky do divadla, návštěvu restaurace, výlet. V naší době globálního trhu a internetu se dá koupit všechno a bez přirážky.

 

8. Nepokoušejte se projet za měsíc celý svět.

Je lepší čtyři pět dní zůstat v jednom městě, než jich během týdne navštívit pět. Město můžeme přirovnat k rozmarné ženě, která si žádá čas, aby se předvedla ze všech stran a dala se nakonec získat.

 

9. Cestování je dobrodružství.

Henry Miller prohlásil: „Je lepší najít nějaký kostel, o kterém nikdo dřív neslyšel, než se vypravit do Říma a cítit povinnost navštívit Sixtinskou kapli.“ Zajděte tam, ano, ale zatoulejte se taky do zapomenutých zapadlých uliček, abyste pocítili volnost a našli něco, o čem jste ještě nevěděli a co možná změní váš život.

 

Pokud jste dočetli do konce a zdá se vám, že to pro vás bylo užitečné, nebo se vám to prostě jen líbilo, sdílejte tento článek na Facebooku. Děkuji.