Škrábání, píchání, řezání a bolest. To jsou nejčastější příznaky poranění oka cizím tělesem. Tyto příznaky cítíte hlavně při mrknutí. Postižené oko bývá zarudlé, nadměrně slzí a může být i více citlivé na světlo. Co můžete v takovém případě dělat sami a kdy je nutné se obrátit na odborníka? V důsledku podráždění má pacient často problém s pouhým otevřením víčka. V těžších případech lze dokonce pozorovat i mírně zhoršené vidění.
___
___
Postižené oko se snažte co nejpečlivěji prohlédnout - pokud nosíte brýle na čtení, pak do oka druhého uvidíte nejlépe s jejich pomocí. Můžete také použít lupu.
Kdy musí zasáhnout lékař
Pod pojmem cizí těleso se může skrývat ledacos - vždy je proto potřeba rozlišit, jakou činnost postižený před úrazem prováděl. Pokud má pacient pocit cizího tělíska po činnosti, jako je sváření, řezání nebo broušení, bývá v 90 procentech případů příčinou obtíží kovová špona přitavená na povrch rohovky (což je čirá část povrchu oka, která se nachází nad barevnou částí - duhovkou). Můžete ji pozorovat jako drobné tmavé zrnko. V tomto případě skutečně „není čas na hrdinství“ - předmět zaseklý v oku se nikdy nepokoušejte odstraňovat sami! Návštěva na očním oddělení je nevyhnutelná. Ošetření se provádí v lokálním znecitlivění, za použití ostrého nástroje (jehla, kopíčko), případně oční frézky. Oko lékař následně ošetří speciálními očními kapkami a mastmi.
Co zvládnete sami
Zrnko prachu nebo jiné drobné nečistoty, které se vám mohou dostat do oka během zametání, zahradničení nebo jen tak na ulici, bývají schovány pod víčkem. Když v přehledné části oka nenajdete nic neobvyklého, pokuste se otočit horní víčko. Cizí tělísko ve spojivkovém vaku nebo pod víčkem se můžete pokusit odstranit sami pomocí štětičky s vatou na čištění uší. Štětičku před použitím namočte nejlépe do borové vody nebo roztoku Ophtal, aby nepouštěla vlákna vaty. Cizí tělísko pak z povrchu oka setřete jemným pohybem. K tomuto účelu je možné použít i prst umyté ruky, ale dávejte pozor na dlouhé nehty. Cíp kapesníku a jiné nástroje s ostrými hranami nejsou vhodné, těmi byste mohli oko ještě více poranit. Nástroj, kterým do oka saháte, nemusí být nutně sterilní, určitě se však oka nedotýkejte špinavýma rukama.
Drobné částečky vypláchněte
Pokud máte podezření, že se do oka dostaly pouze drobounké částečky prachu nebo zrnka písku, stačí, když oko vypláchnete borovou vodou, roztokem Ophtal, umělými slzami nebo jinými roztoky (po poradě s lékárníkem). Mějte na paměti, že jednou otevřený roztok nebo oční kapky je po otevření nutné spotřebovat nejpozději do jednoho měsíce. Pokud tedy máte doma už „Vysloužilé“ roztoky, použijte raději obyčejnou vodu z kohoutku.
Pokud po vašem zákroku pacient další obtíže nemá, aplikujte mu do oka jednorázově cca 0,5 cm dlouhý proužek dezinfekční oční masti. Jestliže obtíže přetrvávají, žádné další zákroky nezkoušejte a obraťte se na spádovou oční ambulanci.
Jak otočit oční víčko
K tomuto účelu vám opět nejlépe poslouží štětička s koncem omotaným vatou. Poproste pacienta, ať zavře oko a pod zavřeným víčkem se podívá směrem dolů, chyťte palcem a ukazovákem řasy (případně okraj horního víčka) a přes štětičku se jemným pohybem snažte horní víčko ohrnout směrem zevně nahoru.