Jak je to s jogurty, vejci a drůbežím masem? Prospívají nám tyto potraviny? A co vejce? Skutečně nás tolik ohrožují "zlým" LDL cholesterolem? A v čem je drůbeží maso lepší než jiná masa? Na tyto a další otázky vám odpoví následující stránka.
______
Jogurt - trávení v rovnováze
"Živé"jogurty se sníženým obsahem tuku, zákysy a podobné výrobky s bifidobakteriemi a laktobacily pomáhají udržovat rovnováhu ve střevech a správnou funkci zažívacího traktu a tím předcházet rakovině tlustého střeva a konečníku (kolorektálnímu karcinomu). Podporují pohyb a stahy hladké svaloviny střev (peristaltiku), a tak usnadňují vyprazdňování. Obsahem bílkovin se sice nevyrovnají tvrdým sýrům ani masu, jsou však výborným zdrojem vápníku a posilují imunitní systém.
Vejce a naše zdraví
Vejce pokrývají nejširší spektrum nutričních požadavků. Jsou zdrojem lehce stravitelných bílkovin a kvalitních tuků, mají velké množstvi vitaminů (A,D, E, B) a minerálních látek (fosfor, železo, vápník, hořčík, draslík, zinek). Získáte z nich esenciální aminokyselinu leucin nutnou k budování svalů i vysoce biologicky využitelný karotenoid lutein pro zdravé oči a dobrý zrak.
Vejce sice obsahuje hodně cholesterolu (jeden žloutek i celou denní dávku), na druhé straně jsou v něm látky, které s jeho snižováním pomáhají (lecitin).
U vejce tedy jednoznačně převládají klady, navíc vliv cholesterolu získaného ze stravy na hladinu "špatného" cholesterolu (LDL) v krvi se u zdravých lidí nepotvrdil .
Drůbeží maso - bílkoviny bez tuků
Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou těla, představují podstatu všech živých organismů. Mají i další funkce: transportní a skladovací (krevní barvivo hemoglobin, transferin), katalytické, řídicí a regulační (enzymy, hormony, receptory ...), ochranné a obranné (imunoglobulin), zajišťují pohyb (aktin, myosin).