Máte pocit, že umíte dobře nakupovat, že dokážete získat dobré zboží za skvělé akční ceny? Možná ano. Ale i ty nejšikovnější umějí dobří obchodníci ošálit. Jak se tedy nenechat zbytečně oškubat? Rádi nakupujeme za částky, které se nám zdají přijatelné. Většinou při tom vycházíme z předchozích zkušeností, to znamená, že když jsme před dvěma lety koupili kostku másla za osmadvacet korun, dnes se nám za něj nechce platit dvaačtyřicet.
___
___
A tak často podlehneme nákupní horečce a jsme ochotni získat spoustu věcí „v akci". Opravdu ale potřebujeme tři láhve oleje, abychom dostali čtvrtou „zdarma"? Aby se vám to nestávalo, je tu ...
7 dobře míněných rad pro chytrý nákup:
1. Pozor na efekt stáda
Když některý hypermarket oznámí velké slevy, vrhnou se do obchodu stovky lidí - neobvyklé nejsou ani strkanice, potyčky a nadávky. Nedejte se strhnout - může jít o zboží, které nepotřebujete.
2. Napište si seznam
V drtivé většině případů ne máme při vstupu do nákupního centra přesně promyšlené, co vlastně potřebujeme nakoupit. Pokud se chcete při placení vyhnout podivné směsici předmětů v nákupním vozíku, napište si seznam a držte se ho.
3. Nenakupujte hladoví
To je jedno ze základních pravidel chytrého nákupu. Když jste na jedení, daleko rozumněji zvažujete, kolik potřebujete rohlíků nebo druhů sýra...
4. Obchodnické pastičky
Nenechte se nalákat na to, že obchodní domy nepotřebné a předražené zboží vystavují v regálech ve výši očí, zatímco věci denní potřeby jsou zastrčené v těch dolních.
5. Zvažujte cenu
Velmi známý je trik s desetinnými čárkami a devítkami na konci - např. 99,90 Kč. Přestože ho známe, znovu a znovu se na něj chytáme. Pomáhá říct si nahlas: „Tahle věc nestojí devadesát korun, ale stovku."
6. Mějte svůj rozum
Lidská psychika pracuje na základě asociací. Dejte si pozor, abyste si místo krkovičky na konec neodnesli také balík steaků, krabici dressinků, soudek piva a možná i gril, protože to všechno k sobě hezky ladí a stálo to vedle sebe.
7. Plaťte hotově
Další důležité pravidlo. Spoustu z nás ani moc „nebolí" když za nákup platíme jakousi kartičkou, ale pokud musíme na pult vysázet konkrétní částku v bankovkách, je to daleko horší. Zvažovat limit v peněžence znamená šetrněji nakupovat.